Kürt kardeşlerimiz ’mağdur mu?’

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BiRiL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Aksi düşünülen karşı çıkan bir cevap atılmamış Teşekkürler vakit ayırıp konuyu okuyan herkese! Bende baştan sona tüm cevaplarınızı okudum sizler gibi bende malesef bu neyin açılmı tam olarak anlamış değilim, etnik kökenler çok ülkemizde neyin ayrıcalığı bu sonra herkes ayrımcılık isteyip iç bölünmeye gitmesin bu güzelim cennet topraklar üstüne kurulu ülkemiz :(

içeriğini bilmediimiz ama ucu kürt kardeşlerimizde başlayıp PKK terör örgütünde biten bu açılım. ülkenin bir terör örgütü ve topraklarında yaşadığı kürt etnik kökene sahip halkına sanki madur kalınmış gibi bir izlenim uyandırıyor dışardan bakınca. ve dış ülkelerde zaten böyle görüyor. Aslında hiçte öyle değil! Kimseyi bu ülkede kayırmıyoruz kimseden!
Türkiye Cumhuriyetinde
T.C Kimliği olan herkes bu devletin her hakkından faydalanabiliyor mu? EVET!
O zaman bu açılımdaki maddeler verilmemiş olan neyin hakkıdır? daha ne isteniyor bu sorulmalı!

Son düzenleme:

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline sağlık arkadaşım,o kadar güzel yazmıssın ki,tebrik ediyorum....

Ghent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuya yazan herkesi tebrik ediyorum,yazdıklarınızın hepsine katılıyorum...Daha fazla yoruma gerek yok,gece gece ağzımı açmayaymı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1- Genel anlamda; dünyanın neresinde olursa olsun, yaşadığı ülkenin suyunu içen, havasını soluyan, o ülkede para kazanan, kısacası hayatını o ülkede idame ettiren herkes hangi etnik guruptan olur ise olsun o ülkenin şartlarını aynen kabullenmiş sayılır. Yurt dışında gurbetci olarak çalışan yurttaşlarımız çalıştıkları ülkenin kurallarına harfiyen uymuyorlar mı? Hiç kimse kendini yasalardan, yaşadıkları ülkeden üstün göremez.
2- Bu ülkeyi beğenmeyen, zaman zaman aşağılayan, temeline dinamit koymak için fırsat kollayan bazı etnik guruplar, başları dara düşünce, kuyrukları sıkışınca utanmadan, sıkılmadan hemen "devlet bize yardım etsin" diye bir yerlerini yırtıyorlar. İnsanda biraz yüz olur, utanma olur. Her an bu ülkeyi parçalamak için can atan devlet düşmanları, devletten ne yüzle yardım istiyorlar anlamıyorum.
3- En önemlisi her kürt vatandaşımız PKK'lı veya DTP'li değildir. Bu husus göz ardı edilmemelidir. Belki yarıdan fazlası PKK = DTP sempatizanı veya yandaşı olabilir ama her kürt vatandaşımızı PKK = DTP'li olarak görüp yargısız infaz yapmamakta da fayda vardır.

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
konuyu açan arkadaşımı kutluyorum.Gerçekten a biri k leri p öylesine güzel bir tezgahla gündem yaratıp satış yapıyorki,ben bizi geçtim ama çocuklarımıza bir zamanlar diye başlayan Sözlerle şimdiki türkiye haritasını göstermek istemiyorum.Saygılar

wolverine

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bize yol yapmadılar,bize okul yapmadılar,bize sunu yapmadılar bunu yapmadılar dıyorlar ve devletı sucluyup ayrımcılık oldugunu sölüyorlar ...cok basıt bır ornek verıcem karadenızlı cok sevdıgım bır yakın arkadasımın aılesınden dınledıklerım;oglum bıze devletemız yetısemıyordu bız topladıgımız cay ın bır bolumunu köyümüz ıcın ayırıyor yol yapıp ,okulumuzu yapıyorduk,oglum bız topladıgımız fındıgın bır bolumunu ayırıp camımızı ,köprümüzü yapıyorduk bız 'HERSEYI DEVLETTEN BEKLEMIYORDUK'işte bır karadenızlı vatandaşamızla canı gönulden sevdıgım kardeslerımızle bunları soyleyenlerın arasındakı fark.Bu millet yıllardır TÜRK BAYRAĞI altında herseyı paylastı bu bayrak ıcın kanını döktü yeri gelırse suan ıcın suskun olan bu ASİL TÜRK MİLLETİ yine aynı degerler ugruna canını, kanını, malını vermeye razıdır.Bunu herkes böyle bile...

pexmanq

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pekı dedıklerınıze karsılık ben birşeyler yazayım..oncelıkle kürdüm baştan soleyeyım..

sımdı olayın en basından alırsak ataturk zamanında yapılan hatalardan baslayalım..ataturku elestiriyorum dıe kızmayın malum tanrılastıranlar var..o da bir insandır hata yapabilir yani.neydi bu hatalar? isyanlar neticesinde devletin kafasında zaten var olanı yapma işine girdiler yani kürt asimilasyonuna..diyceksın nerden cıkarıyorsun bunu?

kürtlere bu isyandan sonra kürtce konusmak yasaklandı...yasada aynen sole denıyor: halk arasında türkce dısında dil konusmak yasaklanmıstır..arapca farsca konusanlara bisi denmezken kürtce konusanlara para hapis cezaları verılmıstır....dogudaki kımı kürt koylerinın batıya surulerek turk koylerı arasına katılarak türklestirilmesi saglanmaya calısılmıstır...doguya sadece turkce bilen memurlar gonderılmıs ve devlet dairesinde türkce bilmeyen ınsanlara islem yapılmamıstır....cogu koyler bosaltılmıs ve bu koylerdekı ınsanlar trabzondan denizliye konyaya her yere dagıtılmıstır..bundan sebeptrki manisada konyada yozgata bile yerlesık kurt koyleri vardır...isyan cıkaran ve yakınları bir gecede idam edilmiştir...

herneyse islerin baslangıcını yazdıktan sonra 1960 lara kadar kürt insanları bir sekılde baskı altında tutulmus kürtler dillerini konusamasalarda evlerde konusmaya devam etmısler ama dısarda mecburen turkce konusmuslardır..ancak asimilasyon cabaları ynede devam etmıstır...70lerden itibaren durum daha da ciddileşiyor..örnegin;

devlet bakıyorki yasaklara uyan yok yapılanlara size ornekler veriyim:..

-kürtce konusmakta inat eden köyleri gorevliler basar..butun koylu meydanda toplanır..erkeklr bi tarafa kadınlar bi tarafa cocuklar bi tarafa...erkekler cırılcıplak soyunur ve hepsinin cinsel organına ipler baglanır...ve karılarının cocuklarının onunde butun koy dolastırılır...

-kürtce konusmakta yne devam eden kimi insanlara insan ve hayvan dıskısı yedirilir..ta ki kürtceyi bırakp turkce konusana kadar..

-jitem gibi örgütler koy basıp rastgele adam kacırıp bazen herkesin onunde bazen gizli gzili insanları oldurur...bknz kuyulardakı cesetler...

-koyler basılıp tum kurtce kasetler toplanır dınleyenler bazen dovulur bazen oldurulur ...benim ailemin gizli gizli butun kürtce kasetleri tuvalete attıklarını ve bunu goren askerın gidip kasetleri tuvvaletten cıkartırdıklarını bılıyorum(koy yerini bilen bilir..tuvaletler dısardadır ve kanalizasyn yoktur)

-koyler basılıyor ..genelde muhtarlar basta olmak üzere baglanıyor ve karda kışta at sırtında gezdiriliyor butun koyde..sebep:köylünün kürtce konusması

-dogunun guneydogunun ozellıkle ekonomik olarak geri bırkılmasını da ayrı bır yere koyalım...

diyceksinki nerden inanalım.size kalmıs bunlar.bunlarn bazıları ailemin bizim yasakdıklarımz bazıları diger kurt koylerınde olanlar..bunlar pkk oncesi olaylar..

işin birde ihtilal kısmı var...times dergisi tarafından diyarbakır cezaevinin gelmıs gecmıs en korkunc cezaevi sıralamasında ilk 5 te oldugunu soyleyerek baslıyım...zaten ihtilalle beraber kac kürt olduruldu sayıyı blen yok devletin daha neler yaptıgını tek tek yazacak degılım...

kısacası:asimile etmek icin öldürdü,katliam yaptılar,dıskı yedirdiler,utanc verilecek duruma dusurduler,dil yasakladılar ........

2000 yılına kadar kürtce yasaklı bir dildi..simdi sozde degil...ancak kurtce davetiye gonderdıgı ıcın insanlar hala hapis alıyor..polise tas attıgı ıcın 13 ysnda ccklara 44 yıl hapis veriliyor(acaba imf olaylarında polise molotof atanlar 6 ay alırlarmı?)..secimlerde %10 barajıni nicin getirdiler iszce bi sorun bakalım?....kürtce nevruz yerine newroz yazdı die daha dun dava acıldi..ha birde hülya avsarın basına gelenler...

dun asker bir cocugu roketle paramparca ediyor olay olalı 1 ay oldu taraf her gun yazdı cok sukur bizim tarafsız medyamız daha yeni yazdı...pekı tsk ne dıyor?herzamankı gibi yıpratma hikayeleri...sıkmadımı peki bunlar?bu millet 6 ay munevver karabulutla yattı kalktı ceylanın ne sucu var?hic izledninizmi belkı haberınızde yok..ailesi parcalarını agaclardan topladı....pekı gecen sene kafasında polisin silahla vurdugu aylarca komada kalan cocuk?

siz bizi abd usagı olmakla sucluyorsunuz hep..dunyada abd usagı olmayan ülke varmı ?türkiyenin durumu cokmu farklı...kürtler isi kuralına gore oynuyor..ve su anda kuzey ırak en hızlı gelısen bolgelerden biri..türkiye abd olmasa ekonomisi kac gun ayakta kalır?

burakq denen arkadas..ben abd ye de gititm..ve gittgm bazı yerlerde insnaların ingilizce bilmedıgını devlet dairelernde bile ispanyolca konustugunu gordum...adres soracam soramadm bile..sey dıyorsunkı onlar hak istemez..pekı abd askeri gidipe onların kafasına sıkıyormu?gıdıpte isp konusma mecburen ing konus dıyormu?meksikalı katliamı yapıyormu?bunları cevapla yeter...

kürtlerin talebi yok degıl..ama istedikleri bolunmek degil..sadece beni 2.sınıf vatandas yapma..rahatca kürtce konusayım kürtce davetiye gondereyım...10 yasnda cocklar kürt die 50 yıl hapis yatmasınlar vede ekonomil seyler..bu kadr..

daha gecen gun ogrendıgım birşey..kürt bir sarkıcı 70lerde ölüyor ve biri mezarını yaptırıyor..yanls anlamayın o zaman pkk yok kadın pkklı degl yani...mezarını yaptıran kısıye sarkıcı kürt die 15 hapis veirliyor...bole birşey hitler almanyasında varmıdır sizce:D

bırde dıs mıhrak dıs mıhrak bırakın ya bu hıkayeleri sıktı cunku artık...

ama sizede bisi demıyorum cunku hıcbısıden haberınız yok sanıyorsunzkı hıcbısı yoktu abd kurtleri gazladı kürtlerde isyan etti..saka gibi ya...

hala cıkmıs osman pamukoglu denen 2.hitler bozuntusundan bahsediyorsunuz...allah akıl fikir versin size..ha benım ıcın sorun yok..iç savaş cıkar olur biter...herkese iyi aksamlar..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...