Led ampul sorunu

seckinultraslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geri viteslere led taktım sorun olmadi. Sinyallere de taktım sinyal hızlı hızlı yanıyor. 4 luyu yakınca bu sorunu yapmıyor. Stop geri sis frene de led taktım, ledler sönük bir ışık vererek hızlı hızlı sinyal lambası gibi yanıp sonuyor ve ayrıca plakada ki aydınlatmaya taktığım ledlerde sönük derecede ışık vererek hızlı hızlı yanıp sonuyor. Bu sorunları nasıl çözebilirim daha doğrusu çözümü varmidir.?

Başka bir arabada denemiştik sabit yanıyor.
Buda videosu https://youtu.be/UWAi89U0YrY

Son düzenleme:

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu konuda cok ugrastim en sonunda basardim ,simdiye kadar bircok H7 ve diger arka stoplar icin gereken BA15s T20 T10 BAU15s lamba kalmadi 2000 liranin üzerinde masraf etmis olabilirim en pahalisindan en ucuzuna kullandim.
Bunun gibi arabada evde bir sürü led mevcut Aliexpress ten ;)
112dj4l.jpg

https://www.aliexpress.com/item/2pc...32786455480.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.KAHmVx
en son olarak arabamda kullandigim LED modeli

1.aldiginiz led cok kötü kalite orada 3400 lümen yazdigina bakmayin zaten en ucuzunu almissiniz cok düsük isik siddeti var
2.alacaginiz ledlerin normalde tanesi 8-10 euro civari isinize yarayacak olan 900 ve üzeri gercek lümenden bahsediyorum.
3.Bu led lerin icersine duy kismina bir elektronik kart konuyor bu kart 12-14 gelen voltu 9 volta düsürüyor led sayisina göre bu degisiyor + icerindeki bu kart arac beynine 1,5 ve üzeri amper bir enerji harcandigini (icersine konan direcler sayesinde) söyleyerek lambanin hizli yanmasini engelliyor cünkü arabanin beyni (CANBUS)orada bir lamba oldugunu algiliyor zaten sizin lamba 450mA lik bir enerji kullandigi icin yani 25% kadar buda hata verdiriyor dogal olarak.

4.Bu sorunlari her bir lamba icin direnc kullanmaniz lazim sinyaller ve geri lambasi icin 30watt 8 Ohm
2re4is9.jpg

Burada direnci arabanin metal gövdesine vidalayin 250 derecelerekadar isiniyor sakin plastik herhangi biryere degmesin
2e5rrpv.jpg

sonrasinda herseyi güzelce orjinale yakin sarmak gerekir
örnek:
https://www.aliexpress.com/item/Hot...lgo_pvid=b3350bb5-c706-410e-a391-ab2cbd7141c3

fakat baglantilarini siz yapamayabilirisiniz iyi bir elektrikci isi cözer

her sey tamam tam calisiyor derken baska bir sorun ile karsilasacaksiniz her sinyal verdiginizde FM radyoda parazit olacak ve bunun bir cözümü yok fabrikasyon olarak, ben kendim cözüm ürettim. duy icersindeki karti iptal ettim cikarttim yerinden internet üzerinden online olarak yaptigim hesaplamalar dogrultusunda 5,7ohm 3 watt lik bir drenci duy icersine yerlestirdim 9 voltta sabitllendi bütün parazit gitti tam istedigim gibi calisiyor hersey.

Böyle kücük bir direnci ampul duy icersine yerlestirmeniz lazim 5,7 ohm 3 watt
jhrj14.jpg

ampul duy icinden cikan degisik kartlar
2q1b7ly.jpg

En son bitmis hali. Bu isik siddetinden fazlasi rahatsiz edici bu optimum en iyi hali 900 lümen
dikkat ederseniz yeri bile aydinlatiyor :) hatta 2100 lümen kullandim 2 tanesine 21 euro verdim cöpe attim cok rahatsiz et göz felci;)
bu video ve resimleri özellikle hazirladim eger bir sorunuz olursa cevaplamak isterim bilgimin yettigi kadar

https://www.youtube.com/watch?v=DZBUJFoF3yE&feature=youtu.be

Son düzenleme:

seckinultraslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladığım kadarıyla duya gelen kabloya direnç bağlar isek sorun çözülüyor dogrumu anlamışım. Zaten elektrik konusunda bir bilgim yok oto elektrikciye yaptıracam. Geri viteste bir sıkıntı yok sinyal hızlı yanıyor fren stop sis pirpir ederek yanıyor. Video gözükmüyor link alabilirmiyim.

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direncler ayni amacli sorun yok diger direnc ufak olan FM radyo frekansini etkileyen duydaki elektronik devreyi cikarttiktan sonra takman gereken direnc..fakat öyle bir sorunun yoksa linkini vermis oldugun direncler tamamdir.

seckinultraslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direncler ayni amacli sorun yok diger direnc ufak olan FM radyo frekansini etkileyen duydaki elektronik devreyi cikarttiktan sonra takman gereken direnc..fakat öyle bir sorunun yoksa linkini vermis oldugun direncler tamamdir.

Çok sağolasın peki bu senin dediğin direncteki ısınma sıkıntısı bunda olurmu

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ısınma mutlaka olacak o yüzden direncin kablolarını uzatıp arabanın metal bir bölümüne vidalaman lazım farın içersine bırakma sakın pilastıik bir noktaya monte etme ..Ben metale vidalam yaptım ve hatta yarım saat sinyalleri açık bıraktım direnç üzerindeki ısıyı direk kasaya aktarıyor dağılıp gidiyor fakat genede el değmeyecek kadar ısınıyor...