Led Gündüz farları için eski ampulle dekoder yapımı

• Konuyu başlatan madmax50
  • Başlangıç tarihi

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com
Ynt: Led Gündüz farları için eski ampulle dekoder yapımı

madmax50 link' Alıntı:
Tamamen şehir efsanesi. Far sarartma olayı yüksek sıcaklıktan dolayı olur. Xenon ampuller yapar ama ledler neredeyse hiç ısınmaz eski ampullerden çok daha sağlıklıdır.

Mustafa Yanlış Hatırlamıyosam Eğer Bir Konu İçinde Odak'tan Tarık Bey Bu Konu Hakkında Böyle Birşeyler Yazmıştı Bulmaya Çalışıcam Çok Taktırmak İstiyorum Çünkü Yavaş Yavaş Hepsini Tamamlıyorum plakalık iç aydınlatma falan derken sıra gündüz farına geldi ama sarı standart ampülle uyumunu sevmiyorum beyaza yakın aydınlatması iyi h7 ne önerebilirsin peki ?

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
İşin pratik kısmını denemek lazım ama teoride 5w gücünde bir devre elemanı olsun ampul olsun veya direnç olsun arıza yaktırmaz. Sistem çekilen akıma bakar.

Gündüz farlarına led takarken benimde başıma gariplikler geldi. Kontak takılı halde değişim yapınca arıza ışığı yaktı ve normal ampulu takınca bile silinmedi. Kapıları kilitleyip açınca sildi. Yapılan müdahalelerde kontağı çıkarmak gerekiyor.

Dirençli ledler bence de uzun ömürlü olmaz zira üzerindeki direnç ısınacak ve smd lede zarar verecektir. En sağlıklısı eski ampulleri paralel bağlamak.

canbus ampullere giden kablolarda çekilen akım miktarını sürekli olarak kontrol eder. Eğer olması gerekenden az yada daha çok akım çekilirse daha sonra oluşabilecek arızalara karsı ampulun bağlı olduğu beyin üzerinden (REC arka elektrik merkezi; UEC kaputaltı elektrik merkezi vs) ilgili kablodaki akımı keser ve kontak tekrar açılıp kapatılana kadar akımı vermez. yani fren lambanız patlaksa ve siz ampulu kontak açıkken değiştirirseniz yeni ampul kontağı kapatıp açana kadar yanmaz

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

mrt54 link' Alıntı:
Mustafa Yanlış Hatırlamıyosam Eğer Bir Konu İçinde Odak'tan Tarık Bey Bu Konu Hakkında Böyle Birşeyler Yazmıştı Bulmaya Çalışıcam Çok Taktırmak İstiyorum Çünkü Yavaş Yavaş Hepsini Tamamlıyorum plakalık iç aydınlatma falan derken sıra gündüz farına geldi ama sarı standart ampülle uyumunu sevmiyorum beyaza yakın aydınlatması iyi h7 ne önerebilirsin peki ?

H7 konusunda tecrübeli değilim. Osram night braker plus genelde beğeniliyor. Tam beyaz olmasa da beyaza yakın renk veriyor.

Kasım Çınar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
H7 konusunda tecrübeli değilim. Osram night braker plus genelde beğeniliyor. Tam beyaz olmasa da beyaza yakın renk veriyor.

Ne kadar dogru bilmiyorum ama o ampulun de cok uzun omurlu olmadigini duydum

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Kasım Çınar link' Alıntı:
Ne kadar dogru bilmiyorum ama o ampulun de cok uzun omurlu olmadigini duydum

Abi plus versiyonunda çabuk patlama durumu giderilmiş.

Kasım Çınar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Abi plus versiyonunda çabuk patlama durumu giderilmiş.

Mustafa su kendi ampulunden dekoder yapma isinin fotograflarini paslasmani sabirsizlikla bekliyorum

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Mustafa su kendi ampulunden dekoder yapma isinin fotograflarini paslasmani sabirsizlikla bekliyorum

Abi fotoğrafa gerek yok diye düşünmüştüm. Eski ampul bağlantılarını giriş kablolarına paralel bağlıyoruz. Biraz kablo, makaron ve el becerisi ile gayet basit.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Fotoğraf örnektir bağlantıların lehimle yapılması ve kesinlikle makaron kullanılması tavsiye edilir. Kesinlikle elektrik bantı kullanmayın ampul ısınıyor bantı yakar. Makaron ısıya dayanıklıdır. Farklı ölçülerde makaron ile bağlantıyı yapın ve ampul ışığının yayılmaması için büyük makaron ya da aliminyum folyo ile sarabilirsiniz. Ampulü askıda kalacak şekilde bir bölgeye cırt cırt ile sabitleyin. Ampulün çalışma sıcaklığı gündüz farında 7C ortam sıcaklığında 87 C ölçülmüştür. Yazın bu 90 C geçecektir. Unutmayın ampulde bir dirençtir, enerjinin bir kısmı ışığa çevrildiği için dirençler kadar ısınmaz. Maliyeti üzerinde çıktığı için yoktur :)

[img=467x600]http://img850.imageshack.us/img850/6127/klpw.jpg[/img]

Kasım Çınar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Fotoğraf örnektir bağlantıların lehimle yapılması ve kesinlikle makaron kullanılması tavsiye edilir. Kesinlikle elektrik bantı kullanmayın ampul ısınıyor bantı yakar. Makaron ısıya dayanıklıdır. Farklı ölçülerde makaron ile bağlantıyı yapın ve ampul ışığının yayılmaması için büyük makaron ya da aliminyum folyo ile sarabilirsiniz. Ampulü askıda kalacak şekilde bir bölgeye cırt cırt ile sabitleyin. Ampulün çalışma sıcaklığı gündüz farında 7C ortam sıcaklığında 87 C ölçülmüştür. Yazın bu 90 C geçecektir. Unutmayın ampulde bir dirençtir, enerjinin bir kısmı ışığa çevrildiği için dirençler kadar ısınmaz. Maliyeti üzerinde çıktığı için yoktur :)

[img=467x600]http://img850.imageshack.us/img850/6127/klpw.jpg[/img]

Sagol mustafa guzel bir paylasim olmus,ama sanirim bu is benim kapasitemi asar

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Sagol mustafa guzel bir paylasim olmus,ama sanirim bu is benim kapasitemi asar

Biraz el yatkınlığı gerekiyor abi. Tanıdık elektrik ustası varsa 15 dakikada halleder. Senin ledler gelsin bakalım.