lpg dolum

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba; arkadaşlar lpg'yi ilk taktırdığımda yetkili kişi lpg pompasından ses gelmeye başladığında yakıt ikmalini durdurun demişti. bu güne kadar öyle yaptırmaya çalıştım ama o zamanda ilk lpg ışığı hemen sönüyo. tam dolmuyo sanki. ama ses gelmeye başladığında doldurmaya devam ederse pompa kendini atana kadar devam edilirse diğer ışıklar kadar gidiyor. acaba ses geldiğinde pompayı durdurmazsam sıkıntı olurmu?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg göstergesine sen çok güvenme. neredeyse bütün markaların kalibrasyon sorunu var. ;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O gelen ses şamandıra sesi o sesin çıktığı zaman bil ki lpg aldığın yerin basıncının maşallahı var :D

Normal bir basınç ile dolum yapılması durumunda belli bir limite geldiğinde küt diye durur... ama aşırı basan tabancalar da tam tersi milim milim basmaya devam eder ;)

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nadir abi şimdiye kadar ses yapmayan pompaya denk gelmedim ben =) şamandıraya zarar vermezse pompa kendi atana kadar doldurtayım mı abi ?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
nadir abi şimdiye kadar ses yapmayan pompaya denk gelmedim ben =) şamandıraya zarar vermezse pompa kendi atana kadar doldurtayım mı abi ?

Takırdamaya başladığında dolum saatine bak vızır vızır doldurmaya devam ediyor ise 10 gayma daha bassın sonra dur yeter bu kadar oda sanrım 4 LT Filan demektir... senin takın tam dolduğunu sanmam normal de benim aracımın üzerinde 45 tank var tam bol olduğun da 37 litrese zırlamaya başlasa bile 41 litre olana kadar devam derim sonra dur... sadece 4 litrelik bir boşluk kalır... eğer pompa düzgün ise zırlatamadan 42 litreye kadar dolum yapıyor ;)

Gülveren aktaş kesiminden alıyorsan gazı zaten zırlamadan dolmaz :D

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tırrrrrr diye ses duyduğunuzda lpg dolumuna izin vermeyin. zira gazın genleşmesi için ayrılan bölüme gaz doldurmuş oluyorsunuz.

akheron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tırrrrrr diye ses duyduğunuzda lpg dolumuna izin vermeyin. zira gazın genleşmesi için ayrılan bölüme gaz doldurmuş oluyorsunuz.

Gazın genleşmesi mi:S ilk defa duyuyorum, zaten gaz emülatör tarafından genleştiriliyor onun için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gazın genleşmesi mi:S ilk defa duyuyorum, zaten gaz emülatör tarafından genleştiriliyor onun için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

P.V=nRt sabit basınç altında ısınan gaz genleşir. o yüzden lpg depolarının %80'i gazın genleşebileceği düşüncesi ile boş bıraktırılır.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Açık ve net son nokta... lpg sadece bizlerin canına tak dedirten benzin fiyatlarından sonra aracımızın kıçına taktığımız saatli bombadan başka bir şey değil... ülkemizde bu işi adam gibi yapanlarında olmadığı ortada.... tak tır vır zır falan filan dökme gaz bunların hepsi fasa ve fiso bu LPG araca taktırdı isek daha şikayet dahi etmeye hakkımız kalmıyor...

Doldur devam nerede tırak orada bırak.... işin özü bu...

LPG kullanan biri olarak bir daha LPG deseler... diyeceğim cevap benzin 10 TL gaz 5 TL benzine devam....

Yerim LPGsinin ekonomisini....

09SLYMN89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullandığım araç lpgli ve bu tankta hiç ses duymuyorum,önceki aracımızda lpg taktırdığımızda bu sesi çok iyi biliyorum hatta işin gerçeği rahatsız oluyordum o pompa dolarken bi anda darrrrr diye ses geliyo herkez benim araca bakıyo falan bi garip oluyodum :D,şu andaki aracımda kendisi ort 40 Lt dolma noktasına geldiğinde sabit şekilde aynı miktarlar doluyor(2 lt eksik ve ya fazla pompaya ve boş bıraktığım duruma göre değişiyor) tankın bilinen kapasitesi yok sadece %80 oranı ile sanırım benim tank 50 lt lik demek oluyor,tabi şamandıra sağlamsa :)