LPG Karşıtı Olanlar

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle LPG kadar dandik bir yakıt bulamazsın. Zaten dandik bir yakıt birde işin işine adının usta olduğu dandik adamlarda girdi mi? Ha işte o zaman papazı buldun demektir.

Şimdi bir çok kişi LPG nin araca zararı yok diyor. Bende onlara diyorum ki LPG aracın anasını belliyor. Bunu tartışmaya dahi gerek yok. Sadece aracın anasını bellemek ile kalmıyor. Buji, buji kablosu, ateşleme bobini, sorasında enjetörlerin daha yetmedi subapların hepsini anasını belliyor.

Neden LPG taktırdık. Vatandaşına hizmet amacı olmayan sadece vatandaşını sorma derdinde olan siyasiler yüzünden LPG taktırıyoruz. Adam gibi benzinin fiyatı sadece 3 TL olsa sabah gider LPG sinin başlarım der söker çöpe atarım.

Çevre kimsenin kimsenin pek umurunda değil. Daha önce sizler de bilirsiniz ki bu ülkede LPG olan araçların sahiplerinden ek vergi alındı. Yani bir nevi senin aracın az yakıyor ver bakalım vergi dediler.

Bunları gördük. LPG benim gözümde bir söz vardır FARE GİREMEDİĞİ DELİĞE BİRDE KUYRUĞUNA TENEKE BAĞLARMIŞ işte LPG aynen böyle.

"Anasını belleme" konusunda bir ıspatınız, bir teknik açıklamanız var mıdır?
Yoksa işkembe-i kübradan mı?

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg nin harareti artmayamı başladı ne :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com

Aracıma LPG takılmadan önce üzerinde tüm parçaları orijinal idi. LPG takıldı başladık değiştirmeye...

İlk canına okuduğu parça ateşleme bobini oldu orijinalı 450 TL olan bobin hakkın rahmetine kavuştur.

Sonra araç içinde gaz sıkışmasından dolayı hava kazanı param parça oldu. Oda gitti.

Sonra çift tırnak tek tırnak dört tırnak diyerek aldığım buji sayısını unuttum.

Buji kabloları ile şimdi sanırım köprü yapacak kadar elimde mevcut...

En son olarak zaten motor yaptırdım ama motor aksamında ne kadar hasar verdi bilemem. Ama LPG kadar da pis kalitesiz bir yakıt olduğunu da sanmıyorum. Bio dizel daha ondan temizdir. Birde hani bazı firmaların ballandırdıkları içinde şu var bu var dedikleri gazlar var aslında onlar da sadece vatandaşı daha sulu öpmek için yapılan reklamlardan başkada bir şey değil.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Aracıma LPG takılmadan önce üzerinde tüm parçaları orijinal idi. LPG takıldı başladık değiştirmeye...

İlk canına okuduğu parça ateşleme bobini oldu orijinalı 450 TL olan bobin hakkın rahmetine kavuştur.

Sonra araç içinde gaz sıkışmasından dolayı hava kazanı param parça oldu. Oda gitti.

En son olarak zaten motor yaptırdım ama motor aksamında ne kadar hasar verdi bilemem. Ama LPG kadar da pis kalitesiz bir yakıt olduğunu da sanmıyorum. Bio dizel daha ondan temizdir. Birde hani bazı firmaların ballandırdıkları içinde şu var bu var dedikleri gazlar var aslında onlar da sadece vatandaşı daha sulu öpmek için yapılan reklamlardan başkada bir şey değil.

ben size diğer konuda da yazdım, bu forumu inceleseniz opel araca binmemeniz lazım ama öyle değil,

acemi kullanıcı (söz meclisten dışarı) aracını kasaba emanet eder, işten anlamaz sorun yaşar sonra ilk başvurusu burasıdır forumlar yani, ondan sebeptir ki bu forumlar hergün günü birlik gelen üyelerin açtığı sorun mesajları ile doludur.

LPG de de öyle, zaten aracında sorun olmayan, sorun yaşamayan insanlar forumlara gelmiyor, gelsede benim aracımda söyle sistem var, on umara böyle sistem var harika diye konu açmıyor, zaten gerek duymuyor buna. Ondan dolayı sanki LPG araçlara hasar veriyormuş intibası oluşuyor internet aleminde.

Sizin durumunuzsa vallahi çok özel bence siz komple ustalarınızı değiştirin, marka değiştirin, model değiştirin, açtığınız konularda daha kazık yemediğiniz, dilinizin yanmadığı bir olayınız yok :(

Şahsi fikrim, mustafa bey gibi ben çoktan motorumun rektefiye ücretini çıkartmışım bundan sonra motor komple gitse ne olur. Aracım ile sadece LPG bakımına gittim, ne birkez LPG den dolayı bobin değiştim, ne enjektör değişitim nede başka bir şey. 15 binde bir filtre değiştiriyorum o kadar, oda 20 tl :D

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et

full ezbere yazılmış, sanayi ustası mantığı bu :D ustalar LPG li aracın lastiği patlasa LPG den diyorya o mantık işte :maden:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi benim bu yediğim kazıklar benden mi kaynaklanıyor? Yoksa önüne geçen dananın dükkan açmasından mı? yoksa ben bu dükkanı açacağım deyip de hım dur bakalım sen bu işi yapacaksın ama sende bu kapasite var mı? diye sormayan birilerinin olmasından mı kaynaklanıyor?

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vectra aracımda ne kadardır LPG kullandığımı yazdım, bu süre zarfında LPG'den dolayı bir tane bile parça değiştirmedim. Sadece rutin bakım yapılıyor. Aracım yaşından dolayı bazı sorunlar çıkarıyor zaman zaman. Ama hiç birinin LPG ile alakası yok. (Ahtapod hortum, ufak tefek sensör sorunları falan filan)

Zaten yazdım. Bu saatten sonra motoru elime de alsam aracımı hurdaya da çıkarsam ben parasını çoktan amorti ettim. O yüzden LPG'ye devam.

Bir de LPG ile ilgili çok fazla hurafe ve şehir efsanesi var.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar aslında burada alınmadan kırılmadan güzel bir üslup içinde tartışıyoruz fikirlerimizi beyan ediyoruz.

Bakın size bir örnek daha vereyim. Bu ülkede 100 tane lpg dolumu yapan görevli düşünün bunların içinde sadece çıksa çıksa 2 tane gerekli kurallara uygun şekilde dolum yapan adam bulursun. Ahanda işte LPG başla bir konusu. Dolum yapılmasını bilmeyenlerin ülkesinde montaj dan ne anlarlar Allah aşkına ? ;)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi benim bu yediğim kazıklar benden mi kaynaklanıyor? Yoksa önüne geçen dananın dükkan açmasından mı? yoksa ben bu dükkanı açacağım deyip de hım dur bakalım sen bu işi yapacaksın ama sende bu kapasite var mı? diye sormayan birilerinin olmasından mı kaynaklanıyor?

Dükkan açmak için belirli şartlar vardır. Bu şartları sağlayan herkes dükkan açabilir ve bu işi yapabilir. Bizlere düşen araştırıp, ona göre usta seçimi yapmamızdır.
Bende LPG'yi işçiliği çok iyi olmayan bir ustaya yaptırdım malesef. Ama elimden geldiği için biraz elden geçirdim o kadar. Hatta ilk montajda regülatöre giren sıcak su bağlantısını yanlış yerden almışlar:) Onu düzeltmekte bize düştü :)

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et

Bu şekilde olmaz, seçme hakkınız var, dünkü açtığınız konudaki gibi sanayideki ilk dükkanın önüne çeker usta hadi bunu yap derseniz hikayenin sonu bellidir.

Ben LPG yapmadan önce belki 20 farklı usta ile konuştum (il farkı gözetmeden) distribütörleri aradım, kullanıcılarla konuştum, en 900 km yol yapıp Ankara ya gittim TR nin en iyi BRC bayisi orada diye, ne oldu belki 300 tl ekstra masrafım oldu ama bir kez bile arıza lambam yanmadı, aracımın motoruna baktığınızda on numara montaj oldu. Piyasa da 1200 tl ye de BRC montajlıyorlar ama ben 1500 tl verdim, tek tek kutularını beraber açtık, mühürlerine varana kadar beraber kontrol ettik parçaları ustam ile... sonuç mükemmel oldu...

neyse uzatmıyorum bu konununda her zamanki gibi dibi yok, tercih serbest isteyen istediği yakıtla araç kullanır, kimse kimsenin fikrini değiştiremez. Dünde yazdım siz LPG karşı olduğunuzu beyan ettiğinizde veya x sayıda kişi beyan etse ne olacak, LPG montajı son mu bulacak ülkemizde. Bu konu için özet yazıyorum...
Dün geceden beri HAVANDA SU DÖVÜYORUZ...

Son düzenleme: