..motor yağını ne zaman değişmeliyim??

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk bakımların erken olusu yeni motor hani motorda çapak pislik kir bisey kalma ihtimaline karsıdır diye biliyorum ancak simdi kullanılan teknolojilerde öyle bisey olacağıı sanmıyorum.
yirede 15000 bana uzun gibi geldi servisle görüs eğer problem değilse 10000 de bir değismeni tavsiye ederim hava filtrenide erken değismis olursun aracın daha erken rahtlar temizlenir derim ben daha tecrübeli abilermizin de bi cevabı olacaktır illa ki bakalım ne derler

mustafa038

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
simdiki yaglar 10,000 15,000 kalitesiyle üretiliyor aracında yag eksilme yaksa 10,000 kadar git

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugünün teknolojisi ile üretilen yaglar eskisine nazaran kalitelidir, yag degisimini öne almak ile bir sey degismez ancak keseniz degisir...
Senede bir defa veya 15000km de degistiriniz..
yari sentetik10 w40 uygundur. voll sentetigin özelligi ise kis calismalarinda motor rahat calisir, eskisine nazaran sesiz calisir farkedeceksiniz, yakit tüketimi azalir: 0.5 litre 100km de asinma hemen hemen sifira iner
Eski arabalar icin tavsiye etmem yani on yasindakiler icin,ama yeni arabalrda motor icin iyi ve dedigim gibi yakit azaltir ki uzun km yapanlar icin ideal dir

kullaniciadi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10w/40 yağı 16binde değiştirdim kıvamı iyiydi hala

grand58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10.000_15.000km arası ideal yağ değişince yağ filitresi ve hava filitresinin de değişmesi gerekir...

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ değişimi geciktirilmiş yada ülkemiz koşullarına göre hep sınırda yağ değişimi bir motorun parçalarını gören birisi fark yok demezdi.Yağ periyodu 10 bin km ise bence 7500 de değiştirmek iyidir.Bu iş için yetkili servise gidip piyasadan fazla ücret ödeniyor ise birşey diyemem kişisel kararlar değişebilir.

calamalka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani maddi durumun el veriyorsa bence daha önce nasıl değiştiriyorsan aynı şekilde değiştir
ben her 7500 de değiştiriyorum
yani şöyle düşün son kullanım tarihi x tarih yazan bir üründe x tarihine gelirken belli bi aralıkta zaten performansı kaybedip tat vermemeye başlıyor
tabi bu benim kişisel düşüncem ve uyguladığım bir şey