Motordan Şıkırtılı Ses Geliyor Sebebi Nedir? [VİDEO'YU İZLEYİN!!]

patates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana da itici sesi gibi geliyor. Peki iticilerin maliyeti bana ne kadara patlar. Yani toplamda 16 tane itici var bunların fiyatı + işçilik çok mu pahalı olur?

yukarıda yazmıştım iticiler açılmışken triger bakım vs 750 tl

kuartim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rektefe görmedi orjinal 313 bin de araç. Yağ eksiltme yok yani normal seviyede. Rulmanlara baktırmadım ama 5 ay önce tüm bakımları yapılmış arabanın elimde servis faturası mevcut. Zaten bakımdan sonra satışa çıkarıldı araç ve ben aldım.

bakım yapımıstır fakat yağ deyısımı fıltreler fılen .bana gore rulmanlar daha ustu trigier motorun calısmasında sorun yok bence sadece donen aksamlar

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Dün akşam farklı bir ustaya gittim yağ çubuğunu çekti ve bi baktık yağ 1. tırnakta kalmış çok şaşırdım 2 hafta öncesi ölçtürmüştüm normaldi. Bu kadar dar zamanda çok yağ yakarmı araç? Usta hemen yağını komple değiştir dedi elf moligraf tavsiye etti. Yarı sesntetik kullan, tam sentetik kullanırsan daha çok yağ yakar dedi. Bende akşam vakti elf moligraf bulamadım yağcıda sabahı da bekleyemedim elf sporti attım. Bu arada ses fincan denilen parçalardan geliyormuş yağ seviyesi azaldığı için fincanlara (kadeh denilen şeyle aynımı bilmiyorum) yağ gitmemiş ve ses yapmış. Bana uzun yola git biraz bas yağ sıkıştırsın heryere ulaşsın dedi. Birazdan yola çıkıcam bakalım ne olacak? Şimdi sorularıma geleyim;
Elf sporti attım ilerde yağ eksiltti üzerine castrol veya mobil eklesem sıkıntı olurmu? Bu fincan denilen şeylerin performansa veya motora bir zararı olurmu yoksa sadece ses mi yapar? Birde usta dediki opellerin kronik sorunudur yağ yakma veya eksiltme dedi arabanda devamlı yağ bulundur dedi. Bunun ana sebebi nedir abiler valla paraya kıyıp rektefe bile yaptırırım arabaya ama bu yağ yakma eksiltme rektefeyle düzelirmi?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün akşam farklı bir ustaya gittim yağ çubuğunu çekti ve bi baktık yağ 1. tırnakta kalmış çok şaşırdım 2 hafta öncesi ölçtürmüştüm normaldi. Bu kadar dar zamanda çok yağ yakarmı araç? Usta hemen yağını komple değiştir dedi elf moligraf tavsiye etti. Yarı sesntetik kullan, tam sentetik kullanırsan daha çok yağ yakar dedi. Bende akşam vakti elf moligraf bulamadım yağcıda sabahı da bekleyemedim elf sporti attım. Bu arada ses fincan denilen parçalardan geliyormuş yağ seviyesi azaldığı için fincanlara (kadeh denilen şeyle aynımı bilmiyorum) yağ gitmemiş ve ses yapmış. Bana uzun yola git biraz bas yağ sıkıştırsın heryere ulaşsın dedi. Birazdan yola çıkıcam bakalım ne olacak? Şimdi sorularıma geleyim;
Elf sporti attım ilerde yağ eksiltti üzerine castrol veya mobil eklesem sıkıntı olurmu? Bu fincan denilen şeylerin performansa veya motora bir zararı olurmu yoksa sadece ses mi yapar? Birde usta dediki opellerin kronik sorunudur yağ yakma veya eksiltme dedi arabanda devamlı yağ bulundur dedi. Bunun ana sebebi nedir abiler valla paraya kıyıp rektefe bile yaptırırım arabaya ama bu yağ yakma eksiltme rektefeyle düzelirmi?

Umarım ustanın bu dediklerini yapmamışsınızdır.

Nasıl ustalara gidiyorsunuz anlamadım hocam. Supap iticilerinin maliyetini bilmemekle birlikte probleminizin çözümünü en ucuz yoldan aramaya başlamalısınız. Bunun için size eski yağı boşaltıp yeni bir yağ koyun demiştim :)

Motoru sıkıştırarak yağın her yere ulaşacağı konusu biraz yanlış. Motorun rölantide yağsız kalması gerekir eğer öyle ise. Motoru gereksiz yere sıkıştırmayın, zararlı. Opellerin öyle büyük kronik sorunları yok. Kronik sorunu olanlar sanayi ustaları. Anlamadıkları zaman kronik sorun der geçerler.

Farklı markaların hatta aynı markanın farklı yağları bile karıştırılmamalı.

O parçalar yağsız kalırsa aşınır, aşınırsa problem çıkar.

Siz önce aracınıza uygun güzel bir yağ koyun. Yağcılara gittiğinizde benim araca ne konmalı diye sormayın büyük ihtimalle yanlış söyleyecekler Castrol Mobil fark etmez bu markaların web sitelerine girip aracınızın marka ve modeline göre karşınıza çıkacak olan yağı isteyin. O olmaz deseler de onu isteyin. Aracınızın normalde yağ yakmadığını söylemişsiniz yağ yakma olayı yoksa rektefeye de gerek yoktur. Yağınızı suyunuzu değiştirip fazla kurcalatmadan ve bakımlarını eksik etmeden güzel günlerde binmenizi dilerim :)

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar çok şükür ses azaldı hatta biraz daha uzun yol yaparsam bitecek gibi duruyor. Ve arıza ışığı yanıyordu biraz gittikten sonra şimdi o'da yanmıyor artık tabi ilerde tekrar başlar mı zaman gösterecek. Hepinize teşekkür ediyorum :) Bundan sonra 2 haftada bir yağını kontrol edicem maddiyat uygun olursa fincanları komple değiştirmeyi düşünüyorum. Elf sporti marka yağ kullandım, yağ eksilttiğinde başka marka ile ilave yapmak sıkıntı çıkartırmı ?

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş bu büyük ihtimal arkadaşların dediği gibi itici sesi...
İticilerin içinde ince yağ kanalları mevcut. Bu kanallar zamanla, kalitesiz yağ, yağ değiştirme zamanının uzatılması, kalitesiz filtre gibi sebeplerden dolayı tıkanıyor. Bu durumda yağ kanallara giremediğinden bu ses geliyor. Ben de de buna benzer bir ses vardı. Özellikle rolanti de belli oluyordu. Yağ değişiminde Liqui Moly Lifter Subap Katkısı 300 ml aldım ve kullandım. Şu an için ses gitti diyebilirim. bu işlemi devamlı yapmayı düşünüyorum.Sitesinde ses olmasa bile kullanılmasının bir sakınca teşkil etmediği, motoru temizlediği yazıyordu Aracım 270 000 de 2.0 Turbo...
Ben de işe yaradı, sizde de yarayabilir. Denemekte fayda var.
İtici işçiliğine gelirsek, külbütör kapağı açılıyor ve egzantrikler sökülüyor. iticiler çıkarılıp yenisi takılıyor. Şimdi 16 tane olduğundan hangisinin sağlam olduğunu bilemeyiz ve hepsi değişir. tanesi 12-15 TL olsa, en iyi ihtimal 400 TL ödersiniz.
Unutmadan bu katkının bir kutusu 6 litre yağ için ideal, sizin araç 4,5 litre alacağından hepsini kullanmayın. Yağı yeni değiştiğinize göre alıp koyabilirsiniz.