nasıl yakıyorlar :/ sızce normalmi :)

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle merhabalar ilk konum ve eminimdir ki bu konu hakkında bilgiler daha önce verilmiştir , ben anormal yakıt değerlerimi ve herkeze soyledıgımde bana yalancı gozuyle bakan fakat test surusunden sonra ınanmak zorunda kalan arkadaslarımın sasırdıgı yontemlerını anlatacagım :)
şimdi arkadaşlar oncelıkle ailemin aracı olan
2003 opel meriva 1.6 essentia , atiker marka LPG ile inanamayacaksınız uzun yolda km de 125 krs yakıyorum yani 0,125 tl ... bunu nasılmı yapıyorum :)
herkesin taşa tutuldugu yöntemle tabiki evet oda şudur ki 2.000 devire gelmeden vites degiştirip gaz pedalına okşar gibi basarak (şimdi bazı arkadaşlar cıkacak
''-yahu zaten araç 3.000 devirde max torka ulaşıyor sen 2.000 de vites yukseltıp gaza daha cok abandıgından yakıt sarfiyatı artacak'' diyecek bakın gaza abanmıyorsunuz sadece oksayacaksınız yavas yavas hız artısı olacak /tabi sabredebiliyorsanız :) ) ha bu arada viteste yokuş (rampa cok dik olmadıkça) kesinlikle inmem çunku yakıt sarfiyatı artıyor biri diyecek ki ''yahu yol bilgisayarından dahamı iyi bileceksin sabi sübyan :)) '' ya arkadaslar bakın ne karburatorlu motorda nede enjeksiyonlu motorlarda yokus asagı ınerkende olsa ayagınızı pedaldan ne kadar da ceksenız hatta pedalı sökseniz bile benzın puskurtmeye devam edecektir şayet zaten böyle bir durum olmasaydı aracımın aküsü bittiginde halk dilinde vurdurma olan yöntemle arabamı calıstıramazdım...
Ya birde dicekler ki :)) arkadasım motorun ömürünü yiyorsun :) Meriva su anda 95 bin km de ve sıfırından beri bizde 60 bin bakımına götürdügümde servisteki adamın cevabı ''abi millet km düşürür sende yükselttin heralde motorun taş gibi dedi ve sadece yag ve filitreler degişerek bakımı erteledim :))
MAŞALLAH DİYELİM NAZAR DEGMESİN :))

Gelelim kendi aracım olan 1.2 essentia opel corsa D ye :) arabamı alalı daha 1 ay bile olmadı :)) fakat bundada yakıt tasarrufu yapmayı basardım :))
Arabayı ısparta opel-mutsan dan aldım ilk 1.200 km ye kadar cok yakacagını alısma donemı oldugunu (alısma donemınden kasıt pistonların etrafı cok ince bi komur tabakası sarıp surtunme dusecek araban rahatlıyacak ve bu donemde cok yakar dedı) Fakat ben arabayı kullanıs seklıımı soyleyınce o zaman 5.000km de falan olur senınkınde bu ıslem dedıler :) neyse geçelim tasarruf kısmına :)

benzin istasyonu=ısparta shell 4.97tl litresi (80tl lik aldım)
benzin seviyesi =benzın ısıgı yanıp sonuyordu
varış noktası=izmir/bornova
toplam gidilen km=405 ve benzın ısıgım yeni yanmıstı :) (yanıp sonmuyordu yanı daha gıdebılırdım :))
donüştede aynı yaktı yanı ortalama km de 190 kurus falan yakıyor sanırsam aracım.

NOT= Hız yapmayı sevmiyorum sakin kullanırım hatta bazen kamyon ve tırlar bile solluyor umrumda olmaz 80 km ye sabitlerim ayagımı giderim , sonuçta kimsenın hayatını riske atacak kadar degerli oldugumu dusunmuyorum ha tabi bazen insanın içinde bi şeyler kıpırdanıyor o zaman eger ki arabama güveniyorsam ve teksem Çeşme otobanına çıkarım keyfekeder sol şeriti kapatırım ve orda aracımı denerim yani buda olursa hani 2 yılda bi falan :D 14 yasımdan bu yana araba kullandıgımı dusunursek 2 veya 3 kere yapmısımdır bunu da :) saygılar...

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim arabayı vereyim sana kardeşim birazda onla takıl sen :) fazla takma kafana bu kadar yakar yakmaz diye ...

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muhtar ni ettin araba boşta çalışsa zaten yakar 15 kuruş :) bizim peder de tır şöförü onla yetiştik ettik de sen aşmışsın..

demekki sende var bi keramet şu mübarek neticeni bide bizim koltuğa sürtüversen :)

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o gezmek değil eziyet değilmi. iner yürürüm daha iyi. o kadar düşünme kardeş gezdiğinden keyif almaz, az yakmaya oynarsın.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hızı 90km/s'ye sabitleyip ölçerseniz bu değerler normal tabi :)

lpg'de 5lt/100km, benzinde 4lt/100km yapar ki bu neredeyse 1,4lt dizel araçların tüketimi ile aynıddır ve teknik olarak mümkün değildir tabi doğru ölçüm şekliyle.

ben x20xev + f23 ile min 5,9lt/100km benzin değeri gördüm. kaldı ki bu motor ve şanzmanın uyumunu ve ekonomisini kullananlar daha iyi bilir. sen o araçla 6lt/100km'yi görebiliyorsan öp başına koy ;)

Son düzenleme:

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
okurken bile uykum geldi

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabalar çalıntı sanrım.meriva ve corsa derken iki araba alacak parası olupda bukadar yakıt hesabını yapmanın nedenin bu olsa gerek.ya eldeki bütün parayı arabalara yatırıp benzin alacak paranız kalmadı yada zaten paranız yoktu arabaları çaldınız :)

kardeşim madem o kadar para sıkıntısı çekiyorsun bi elektrikli bisiklet al keyfine bak. benim aracım da az yakıyor (sizdeki araçlara göre değil tabiki çevremdekilere göre) fakat bunun için hiç uğraşmıyorum. az yakması 1.4 motorlu olmasından kaynaklanıyor heralde.az yaktırmaya uğraştıkça diğer yorum yazan arkadaşlarında dediği gibi keyfi gider bu işin. hızlı sür demiyorum ama yok gaza abanmayacaksın okşayacaksın sabredeceksin derken araba sürmey keyif değil sıkıntı verir.

paran varsa bas gaza , paran yoksa vur saza ... boşveeeerrr.....

Son düzenleme:

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabalar çalıntı sanrım.meriva ve corsa derken iki araba alacak parası olupda bukadar yakıt hesabını yapmanın nedenin bu olsa gerek.ya eldeki bütün parayı arabalara yatırıp benzin alacak paranız kalmadı yada zaten paranız yoktu arabaları çaldınız :)

kardeşim madem o kadar para sıkıntısı çekiyorsun bi elektrikli bisiklet al keyfine bak. benim aracım da az yakıyor (sizdeki araçlara göre değil tabiki çevremdekilere göre) fakat bunun için hiç uğraşmıyorum. az yakması 1.4 motorlu olmasından kaynaklanıyor heralde.az yaktırmaya uğraştıkça diğer yorum yazan arkadaşlarında dediği gibi keyfi gider bu işin. hızlı sür demiyorum ama yok gaza abanmayacaksın okşayacaksın sabredeceksin derken araba sürmey keyif değil sıkıntı verir.

paran varsa bas gaza , paran yoksa vur saza ... boşveeeerrr.....

üstad ya :) baba astsubay kendı ımkanlarımızla hanı ailecek sıkıntıya girme durumları vs olur ya oyle yaparak aldık arabayı ha diyeceksın kı nıye kastın sıfır araba almaya ya oda ayrı bi zevk tabiki ilk binenin sen olması birde 2. ellere fazla güvenmiyorum olmusken sıfır olsun mantıgıyla :) bunuda kredı cekıp aldık zaten hepsi kredi :) babamın emekliligi gelmesi rahatlıgıyla tabiki ''baktık odeyemıyoruz son ana kadar bekler verırım emekliligi''' mantıgı :)) ya tabiki araba artık lüksten cıkıyor cunku neredeyse her ailenin en az 1 arabası var ;) bende bu yuzden az yakması için ugrasıyorum aslında ugrasmıyorumda ben etrafıma bakınarak gezmesını seviyorum yeşillikler çayır çimen falan ne bileyim hoşuma gıdıyor ızlemesi :) ya bide fazla hızlı gıtmesı hosuma gıtmıyor cunku kendı hayatımı hiçe saymış olsam neyse ama baskalarını hayatıda söz konusu bu yuzden 80 kmh forever :)) 80 KmH ye hız alarmı yaptım 80 i geçince ötüyor hosuma gıttı :))

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Kardeş ayıp ediyosun ya 5000 devirden aşağı vites atılır mı. Arabayla ekonomi yapılır mı? Bırak yaksın."

İnsanları anlamak zor. Para kolay kazanılıyor haklısınız..