OPEL etc manual falan fistan...

ab00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle herkese merhaba forumunuzu dün keşfettim gece 3 e kadarda basından kalkamadan baya bı konu okudum :D sımdı hangı bolumde okudugmu hatırlamıorum ama muhendıs olan helıkopterden kafa sallayan bır arkadas opelıne notebook baglamakla alakalı bır seyler yazmıs elimdeki bi kac torrentı paylasayım ıstedım. ben makıne muhendıslıgı okuorum Hobi olarakda devre tasarımı yapıorum. benim yapmak ıstedıgım bır nevı bılgısayar desteklı anlık rapor veren görsel bir yazılım yapmaktı onları ararken buldum paylasmak ıstedım.
benım proje henuz bıtmıs degil piyasada zaten bu tarz CAR PC ler satılıor benım derdım daha ucuza TC damgalı olanı bizzat yapmaktı. sacma sapan bır robot kolu projesının altından yenı kalktım enerjım olursa bu projeyede dvm edecegım umarım istedigim gibide olur bi kac gun sonra ankaradayım notebookum orada kaldı ankaraya gidince arzu edenlere C++ denemelerımıde yollayabılırım.

zaten GM hata kodları vs i yayınlamıslar forumda bunlarda benden olsun daha once verıldımı bılmıorum ama en azından kendım aradım buldum bu yuzden ALIN TERIDIR :D

bunlar torrent dosyalarıdır boyutları 2şer cd
http://rapidshare.com/files/83438693/Opel.EPC.v06.2005.MULTiLANGUAGE.ISO-TBE.rar.html

http://rapidshare.com/files/83439111/OPEL_EPC_2CDs_FOR_naztee_rar.rar.html

http://rapidshare.com/files/83439273/OMEGA_B.rar__mininova_.rar.html

eklemeyi unutmusum buda dırek olarak bilgiasyatın ecuya gelen kodları yorumlamasını saglayan program am almanca galıba acıklmasında bole yazzıodu ama henuz bıtmedı ınıor ...560mb bittorrent dosyası bu...
http://rapidshare.com/files/83448417/Navteq.html

linkte basit ama yararsız bi kac proje ve teknik bilgi icermektedir.

http://www.lotus-carlton.fsnet.co.uk/PC_ECU.htm

buda bir nissanda ecu resetleme falan fistan anlatılmaktadır bu alıntıdır

umarm konu uzerıne kafa patlatmak ısteyenlere yardımı olur... iyi günler
came across this info a couple of months ago while cruising the 350Z section of the Technosquare site. With the exception of the ecu reset procedure, all the other procedures here are available in the Titan service manual. The ecu reset procedure in invaluabe, as it allows almost instant reset of the ecu's RAM instead of the usual method of disconnecting the battery and guessing as to how long you must leave it disconnected.

I think it's important to do the learning procedures periodically, as it basically recalibrates the electro-mechanical positioners, namely the throttle valve positioner and the accelerator pedal positioners. After some use, these things get a little out of whack, and get kinda lost. This can cause problems like loss of power and idle issues. This method restores the proper min/max position voltages that the ecu sees from them.

I, personally, have seen the best improvement in my engine by doing the full procedure, starting with the ecu reset, followed by the other procedures. In fact, after doing this, I got back some of my low end grunt I'd lost over the past months. I can actually catch a bit of rubber now, which I haven't been able to do for a long time! It also cured a slightly erratic idle I was having.

Give it a try, but be patient....it may take a couple (or more) tries with your stopwatch to get it right.....timing is extremely important here! (Edit: See newly added "Easy Method" below).

Note: Make sure engine is at operating temp and all electrical loads are turned off prior to doing the idle air volume learning. Don't think it matters for an ecu reset.

From Technosquare website:

Please read all instructions and be familiar with them before any attempts.
A stop watch or an analog clock with a second’s needle will be useful.

ECU Resetting Procedures

Timing is extremely critical. If it is NOT DONE within the specify time, the ECU will not reset and the Check Engine Light (CEL) will continue to remain ON. A stop watch or an analog clock with a second’s needle will be useful.

Operations Procedures

1. Confirm that accelerator pedal is fully released, turn ignition switch “ON” and wait 3 seconds.
2. Repeat the following steps (2a and 2b) procedures quickly five times within 5 seconds.
2a. Fully depress the accelerator pedal (HARD).
2b. Fully release the accelerator pedal.
3. Wait 7 seconds, fully depress the accelerator pedal and keep it for approx. 10 seconds until the CEL starts blinking.
4. Fully release the accelerator pedal (while the CEL is still blinking)
5. Wait about 10 second.
6. Fully depress the accelerator pedal and keep it for more than 10 seconds.
7. Fully release the accelerator pedal (The CEL light will continue to blink).
8. Turn ignition switch to “OFF” position and now you can start the car. The CEL light should be gone.
If the CEL light continues to remain ON, repeat the above steps. Timing is EXTREMELY critical to resetting the ECU.

Edit: Added the "Easy Method" for ECU Reset

The Easy Method:

After experimenting with different timing, and reading posts by other members, I've come up with a condensed method of doing this reset. This method works EVERY time, even w/o a stopwatch. I've used this method successfully a dozen times, or so, now w/o a watch. After a few times, you won't need a watch or instructions. You'll get so darn good at it, you'll find yourself doing it while waiting at a traffic light.

Timing is not as critical with this method...no stop watch needed. Just count in your head...one-one thousand, two-one thousand, etc, or use stop watch. The most critical step is step #3....wait 10 sec, instead of 7.

1. Ignition "ON", count to 3.
2. Depress/Release pedal 5 times...hard and fast.
3. Count to 10 (not 7!) and fully depress pedal
4. Count to 12 (SES should be blinking), release pedal
5. Count to 10, depress pedal
6. Count to 10, release pedal.
7. Turn off ignition, then start engine. Done!

Accelerator Pedal Release Position Learning

Operation Procedure

1. Make sure that the accelerator pedal is fully released.
2. Turn ignition switch “ON” and wait at least 2 seconds.
3. Turn ignition switch “OFF” wait at least 10 seconds.
4. Turn ignition switch “ON” and wait at least 2 seconds.
5. Turn ignition switch “OFF” wait at least 10 seconds.

Throttle Valve Closed Position Learning

Operation Procedures

1. Make sure that accelerator pedal is fully released.
2. Turn ignition switch is “ON”.
3. Turn ignition switch is “OFF” wait at least 10 seconds.
Make sure that the throttle valve moves during above 10 seconds by confirming the operating sound.

Idle Air Volume Learning (Throttle Position Learning)

It is better to count the time accurately with a clock.

Operation Procedures

1. Perform “Accelerator Pedal Released Position Learning”.
2. Perform “Throttle Valve Closed Position Learning”.
3. Start engine and warm it up to normal operating temperature.
4. Turn ignition switch “OFF” and wait at least 10 seconds.
5. Conform that accelerator pedal is fully released, turn ignition switch “ON” and wait 3 seconds.
6. Repeat the following (steps 7a, 7b) procedures quickly five times within 5 seconds.
7a. Fully depress the accelerator pedal (HARD)
7b. Fully release the accelerator pedal.
8. Wait 7 seconds, fully depress the accelerator pedal and keep it for approx. 20 seconds until the Check Engine Light (CEL) stops blinking and turned ON.
9. Fully release the accelerator pedal within 3 seconds after the CEL is ON.
10. Start engine and let it idle.
11. Wait 20 seconds.
12. Rev up the engine two or three times and make sure the idle speed and ignition timing are within the specifications.

Performance Mods:
aFe Magnum Force Stage II Intake
Flowmaster/Borla XS American Thunder *Hybrid* Exhaust System w/ MF dual tips
Rear Cat Delete--Replaced w/ Dynomax Bullet Resos
Mobile One everywhere except tranny
Airaid TB Spacer
TB Coolant Shut-Off
Active Tuning Grounding Kit
Int/Ext Mods:
SE Pwr Mirror Upgrade
Factory Step Rails
17" OR Wheels
SE Sunvisors Upgrade
20% Window Tint

Son düzenleme:

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o nissan ecu resetlem işine ben hastayım. bana öyle geliyor ki bizim opellerde de bu manuel resetleme muhakkak vardır ama sanırım keşfedilmedi. varsa yoksa lastik hesabı 175 mi 195 mi, evi gösteren far geri takınca çalışan arka silecek bilmem ne.

var mı ecu resetlemenin sırrını bilen?

ab00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opellerde böyle bir şey oldugunu sanmıorum hıc rstlamadımda anlatımına flan fistan. zaten opel alınca Firmanın size ilk ögrettigi sey SERVIS KOLELIGI.
firmaların araba satmaktan cok yedek parca servıs bilmem neden para kazandıgını dusunursek ben olsam bende bu kadar kolay bir ecu resetleme koymazdım arabaya. ufacık bır sorunda mılet servise gıdecek kı servısler para kazansın ..servısler para kazansınkı daha cok kısı o markanın servısını acmak ıstesın bu sayede fırmanın daha cok subesı olsun....bu uzar gider opel kullanmak windows kullanmak gıbıdır genelde keyıf verır ama kontrol sızde deıl firmadadır. tabı bunu genel ıcın soylemıorum...Zaten o helikopterden kafa sallayan arkadasın kurtulmak ıstedıgı sey servıs hakımıyetı ıdı sanırım. benım se ıstedıgım arabamdakı tum sensorlerden gelen verılerı gorsel bir şölene dönüstürmek ama hala lcd control ıcın hangı PIC'i kullanacagıma karar veremedım kısca işin daha cooooookkk basındayım :D

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
340 liraya tech2 muadili satıyolar. onu aldıracaklar olacak yani. bu devirde hiç bişeyin gizlisi sırlısı olmaz artık. böyle düşünmek aptallıktan başka birşey değil. zamanında dell paronunun, ''herkesin evinde bilgisayar olmasına gerek yok, dünyaya beş bilgisayar yeter'' demesi gibi komik bişey bu. bizim milletimiz, ''ben anlamam abi, marşı basar giderim demekten biraz vazgeçse, ipin ucu kopar. avrupada adamın evini altında atölye var, planya var bıçkı var adamda.

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet o benim :) ve dediğin gibi amaç servis hakimiyetinden kurtulmak. kontrolün sende olması.

Yalnız ben burda LPG ECU' ile ilgilendiğimi tekrar etmek istiyorum. Yani laptopu lpg beynine bağlayacağım.

Konu dışı olsa da şunları ekleyeyim : projen çok güzel. faydalı. benim çalıştığım yerdeki bir mühendis de benzini buhar halinde motora enjekte ederek çalıştırmakla ilgili bir proje yapmış ve patent alma aşamasında. motor çok sessiz, çok verimli, ve çok tasarruflu çalışırken emisyon değerleri de çok düşüyor. tabi benzini buhar haline getirmek için de bazı düzenekler var. bu proje çok ciddi. sanayi ustası seviyesinde değil, gerçekten bilimsel. Yani ne yapıldığının farkında olarak gerçekleştirilen bir proje.

Sen de dediğin yazılımı yaparsan güzel bir iş başarmış olursun.

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
340 liraya tech2 muadili satıyolar. onu aldıracaklar olacak yani. bu devirde hiç bişeyin gizlisi sırlısı olmaz artık. böyle düşünmek aptallıktan başka birşey değil. zamanında dell paronunun, ''herkesin evinde bilgisayar olmasına gerek yok, dünyaya beş bilgisayar yeter'' demesi gibi komik bişey bu. bizim milletimiz, ''ben anlamam abi, marşı basar giderim demekten biraz vazgeçse, ipin ucu kopar. avrupada adamın evini altında atölye var, planya var bıçkı var adamda.

bu forumda da yok mu zaten "aman hiç dokunma bozarsın" mantığı :D arada çıkıyor

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte o mantık milleti yemenin en sihirli sözü.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benim arabanın kurcalamadığım yeri kalmadı, özellikle de gaz kelebeğini milimine kadar ezberledim. araba eskisinden % 20 daha az yakar oldu, iyi ki kurcalamışım. çok tecrübe kazandım. cesaretime, yeteneğime, tecrübeme, kendime teşekkür ediyorum. o cihazı alarak ödüllendireceğim beni.

ab00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet o benim :) ve dediğin gibi amaç servis hakimiyetinden kurtulmak. kontrolün sende olması.

Yalnız ben burda LPG ECU' ile ilgilendiğimi tekrar etmek istiyorum. Yani laptopu lpg beynine bağlayacağım.

Konu dışı olsa da şunları ekleyeyim : projen çok güzel. faydalı. benim çalıştığım yerdeki bir mühendis de benzini buhar halinde motora enjekte ederek çalıştırmakla ilgili bir proje yapmış ve patent alma aşamasında. motor çok sessiz, çok verimli, ve çok tasarruflu çalışırken emisyon değerleri de çok düşüyor. tabi benzini buhar haline getirmek için de bazı düzenekler var. bu proje çok ciddi. sanayi ustası seviyesinde değil, gerçekten bilimsel. Yani ne yapıldığının farkında olarak gerçekleştirilen bir proje.

Sen de dediğin yazılımı yaparsan güzel bir iş başarmış olursun.

iş once ecu ıle başlar sonra gerisi gelir onemlı olan zoru basarmak zor olanda ecu :D
bu arada eklemekte fayda goruorum eger KEY vs varsa elinde bilgisayarın rs 232 cıkısını dırek olarak bagla I/O monitor die aratırsan bı kac program cıkacaktır onlardan birinni ac sonra baglantı olarak COM1 baud rate 9600 send:8 receive:1 sec kı bu standarttır. bakalım I/O monitor ne okuyacak. I/O monıtor dırek verı/data okumaya baslarsa ıs kolay onun yazılımını yapabılırız basic duzeyde ama komut almadan veri yollamıorsa o zaman basıt bir Pic devresi ufak bir nokia 3310 ekranı :D ve yaklasık2 hafta assembly programlamayla yaparız :D yaparız dıorum cunkı cıddı anlamda lpg ler hakkında hıc bır sey bılmıormum gene cenem dustu :D...
henuz llpg takılmadı aracıma ama su vızelerden sonra ılgılenırım onunlada.

benım yapmak ıstedıgımı zaten yaptılar yıllar once ben can sıkıntısından hobı amaclı kendımı eglendırme fazla para vermeme maksatlı ugrasıorum. yazılım ısı kolay aslında basıt bir I/O monitor bile iş görür benım amacım şatafatlı janjanlı olsun vve gereklı yerde kullanıcı hukmune ızın versın. zor.. muhetemelen basarısız olacak baska bır proje daha ama onemlı olan her zaman basarılı olmak deıl bir şeyler ogrenmek. bu arada Tech1 340 ytl mi ???? eger oyleyse projeyı tmm men farklı bır zemıne tasıyabılırım. tech 1 i direk baglayıp seriden bilgisayarada tech 1 e gelen kodları okutarak ( ki bu kısım cok basıt sonucta hex olarak gelıor) bilgisayarın tech i kontrol etmesı saglanabılır ama buda projeyı yolundan saptırır. en iyisi daha fazla arastırma......

bu arada senın arkadasının moralını bozmak ıstemem ama Tübitak desteklı Calısn bir proje var yakın bır arkadasım tarafından tasarlandı dızayn edıldı hatta tübitak gaza geldı 100 mılyar cıvarı para yolladı. sadece benzın deıl atık yag motorin ve ismini saymamın projeye zarar verecegını dusundugum bılımum atıkla benzerı bır sey yapıldı. maliyet / perfomans oranı cok ıyı hatta kullanılan malzemelerden bır tanesı benzınden daha ıyı verım verıyor. ve cok cok ucuz. arkadasımla 2 aydır gorusemıorum ama projenın calısan halını 6 ay once gordum. tübitak a sunulması ıse en az 1.5 yıl onceydı. arkadasın patent te biraz zorlanabılır.