Opel Türkiye iyi sallamış, biz de yemişiz

Khan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Türkiye, websitesinde 1.4T Astra teknik özelliklerinde "Maksimum performans: 103 Kw (140 HP)" diye yazılmış. Yani 140 HP (beygir gücü) ürettiği belirtiliyor. Merak ettim, Opel'in diğer websitelerine baktım. Sonuç şu:
1) opel.com ...  1.4T için ... 103 Kw = 138 HP = 140 PS
2) opel.de ......  1.4T için ... 103 Kw = 140 PS yazıyor.
Her ikisi de birbirini doğruluyor ancak Opel Türkiye'yi yalanlıyorlar. Daha da merak edip Kw,HP,PS formülasyonuna baktım, adamlar haklı çıktı. :mad: Yani bizim 1.4T'ler 140 değil, 138 beygir çıktı.

HP (yani beygir gücü), Türk milletinin hassas olduğu bir konudur, hatta araba alırken baktığımız en önemli şeylerden biridir. Ben şahsen bunun basit bir hata olduğunu düşünmüyorum. Belki diyeceksiniz 2 beygir eksik fazla ne farkeder. Ama şu bir gerçek ki, milletini tanıyan Opel Türkiye bu ince hesabı yapmış.  general_non_non  Opel Türkiye'ye sevgi ve saygılarımı yolluyorum. battle_Teroriste

Not: Yazımı bitirdikten sonra baştan bir okuyayım dedim. ևok septik bir yazı olmuş yahu. Ama hiçbir yerini editlemedim valla. :)

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Opel Türkiye iyi sallamış, biz de yemişiz

:) 

Bu kadarcık şeye takılmışsan abi, sen linç edeceksin opel i demektir.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yanlız doğrusu bu zaten golf 1.4 tsi 160 ps= 158 hp 1.4tsi 122 ps golf te 121 hp dir aslında yanlış kullanmadan kaynaklı bir alışkanlık aslında araçların güçleri ps değeridir

gencebay25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

her ne olursa olsun doğru ne ise onu söylemeleri gerek.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

opel neden 1-2 beygir farklı yazmış tam bilmiyorum.belki siteyi hazırlayanlarda var birşey..

şu kesin ki bir kaç sene önce ki peugeot un 1.6 dizeli 110hp diye satılırken,aynı motora sahip ford un dizeli 109 hp olarak satıldı.belki bu kendi aralarındaki anlaşmadan dolayıdır. hani gidersin alışveriş yapmaya 93 tl yazar ve sen aaaa ne kadar ucuz dersin.gerçek fiyatı 100tl olsa pahalı gelir ilk bakışta.

opelin durumuda tam tersi 138 yazacagına 140 yazıp aaaaaa ne kadar güçlü  011zaa

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1423 link' Alıntı:
opel neden 1-2 beygir farklı yazmış tam bilmiyorum.belki siteyi hazırlayanlarda var birşey..

şu kesin ki bir kaç sene önce ki peugeot un 1.6 dizeli 110hp diye satılırken,aynı motora sahip ford un dizeli 109 hp olarak satıldı.belki bu kendi aralarındaki anlaşmadan dolayıdır. hani gidersin alışveriş yapmaya 93 tl yazar ve sen aaaa ne kadar ucuz dersin.gerçek fiyatı 100tl olsa pahalı gelir ilk bakışta.

opelin durumuda tam tersi 138 yazacagına 140 yazıp aaaaaa ne kadar güçlü  011zaa
:) 045thumbsup

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir iki beygirlik güç zaten yazılımsal bir durum olabilir. malum 1,3 Fiat ortaklığı ile üretilen dizel motorlar dört çeşiti var motor civatasına kadar aynı turbo besleme ünitesi hariç albea da kullanılan 70 beygir punto da 75 beygir linea da 90 beygir opel de ve fiorinolarda 95 beygir oluyor.  yazılımı ilgili bir olay da olmuş olabilir pazarlama strateticiside bence 140 Hp yazıyor ise doğru olabilir şahşi kanaatim.