Otomatik far sensörü yapımı

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar başka bir siteden aldım bu gün devreyi yaptım ama araca takmak daha kısmet olmadı otosens almıştım 6 saniye sonra devreye giriyor ve 15 saniye sonra kontağı kapatınca sönüyordu... altı saniye olayıda canım sıktı biraz şimdilik almış olduğum bu devrenin ilk kısmı olan sensör kısmını yaptım park ve far kısımlarının sönme süresini farlar 5 saniye parklar 9 saniye olacak şekilde ayarladım yarın montajını yapmayı düşünüyorum bakalım sadece tek eksiği kontağı açtığım gibi farları yakacak bunun için basit bir çözümü olan varsa cevabını bekliyorum bir sitede başka bir devre buldum ama daha kolay bir devre olur mu bilmem (malzeme açısından)

1310farsensrdevres.jpg

bu far sensörünün devresi maliyei yaklaşık olarak 10 tl filan tuttu (ürgüpte malzeme bulmak zor olduğu için) büyük şehirlerdeki arkadaşlar inanıyorum ki 5 lirayı geçmez...

~~~~~~Astra G FOLLOW ME~~~~~~

Devrenin yapım şeması....

9810far_sensoru_parklara_bagli.JPG

Devrenin bitmiş hali...
4146Foto092.jpg

Ldr nin monte edildiği parça (eski mikrofonun bir parçası)

5113Foto093.jpg

araç üzerine montaj yapılması

2031Foto096.jpg

Ldr nin aynanın oraya yerleştirilmesi

9858Foto097.jpg

tavan lambasından elektriğin alınması ve sensörün kablosunun montajı

9278Foto098.jpg

Maliyeti 3-4 lirayı geçmeyen bu devreyi aracınıza monte edip gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz...
İsterseniz parklara bağlayın isterseniz farlara, ben farlara bağladım...

Burada videoda gözüktüğü gibi alıcının oraya bant çekiyorum yani karanlık oluyor ve sadece gece çalışıyor gündüz sistem çalışmıyor...

http://www.izlesene.com/video/arabalar-astra-g-follow-me/2028213

Son düzenleme:

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ilk devre şemasında alt kısımda verilen 1000 microfaratlık kondansatörle 20 kiloohm luk direnç değerlerini değiştirerek aydınlığa çıktığınızda farların sönme süresini değiştirebilirsiniz (orjinallinde 25 saniye civarındaydı) ben 470 mf ve 10 k ohm luk direnç kullandım onların yerine ve kısa farlar 5 saniye sonra sönüyor parklarda 9 saniye sonra sönüyor...

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
ya adaş ben daha cam kaldırmayı takamadım sen board üzerine far sensörü diyorsun :)
allah kolaylıklar versin gerçekten, bitince kullanışlı birşey olacak.

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler adaş :)

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar devreyi bitirdim diğer vermiş olduğum devreyide yaptım (zaman geciktiren devreyi) ama çalıştıramadım elinde elktronik porgramı olan bir arkadaş varsa bunu deneyebilir mi;?

6130Foto089.jpg

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
far sensörü çalışıyor araca monte etmesi kaldı sadece onuda ya akşama doğru ya da yarın halledeceğim..

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun sertan ;)
örnek çalışma oldu.
güle güle kullan.

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler