Sabah aracımı çalıştırınca önden gelen tak tak ses!!!

senturkilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 opel corsa 1.2 enjoy easytronic aracım bu sabah çalıştıdığımda önden gel tok bi tak tak sesi oldu daha öncede olmuştu ama 2 gün üst üste olunca rahatsiz oldum bilen varmı

uykucu06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracımda da bu aralar benzer bir ses var, aracı çalıştırıp hareket ettikten kısa bir süre sonra tık tık tık tık önden bir şey vuruyor 5-10sn sürüyor kesiliyor. Her zaman çalıştırdığımda ilk harekete geçerken yapıyor.

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

Aynısı benim araçta da var, özellikle de soğuk günlerde ilk kalkışta tak tak tak diyerek zıplama yaparak kalkıyor araç :/ Ustama göstermeye gidene kadar araç bu sefer de ısınıyor problem kalmıyor. Anlatınca baskı balatadan olabilir dedi

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Şayet bu problem sabahları (özellikle soğuk sabahlar) yapıyor ve 4 - 5 sn sürüyorsa normaldir.Motoru akşamdan stop edip sabaha kadar beklediğimizde içerisindeki yağ tamamıyla kartere süzülür yani yağlanması gereken tüm kısımda ince bir yağ filmi kalır.Sabah marşa bastığınızda yağ pompası yağı karterden çekip motora gönderene kadar bir kaç sn geçer.

Duyduğunuz ses yataklardan gelir ilk bir kaç sn yataklar yağ dolana kadar verilen tölerans boşluklarından ötürü tak tak diye vuruntu sesi gelir.Dediğim gibi özellikle kış sabahlarında bu durum çok daha belirgindir dikkat etmeniz gereken özellikle o süre boyunca motora yüksek devir vermemek olmalıdır.

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Bu arada bu durumun önüne en iyi motorunuza uygun numara yağ kullanarak geçersiniz.Kalın yağın karterden emilip motora verilme süresi ince yağa göre daha uzun sürer heleki birde hava soğuksa.