Şehir Efsaneleri: "bu araba gaz yemiyor", "bu motor bu kasayı çekmiyor" vb. !

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Şehir Efsaneleri: "bu araba gaz yemiyor", "bu motor bu kasayı çekmiyor" vb. !

Tolga KARACA link' Alıntı:
Benim Adanalı arkadaşlarım biraz sinirlidirler, şehir efsanesi değil yaptıkları biraz mübala.

Mesela bir araç biraz çok yakıyorsa "yakıtı içiyor" performansı vasat ise "yürümüyor" ve peşine birtakım küfür ekleriyle  011zaa

Mesela dizel Astra Adana da hiç satılmıyormuş hatta alan ertesi gün satıyormuş diye bile duydum!
Adanalıyık Allah'ın adamıyık  :D .şaka bir yana dizel astra Adanada az satılıyor bunu ben de fark ettim.adanada benzinli alıp lpg taktırılıyor genelde.ayrıca size daha ilginc bir bilgi vereyim adanada özellikle otomatik vites araba alınmaz.düz vites için 2 ay araba bekleyen adam tanıyorum.bunun sebebi de araba sürmenin keyfine varmak.vites atamayan adanalı araba sürdüğünün tadına varmaz ;D.ayrıca adanada istanbul gibi trafik sıkışıklılığı problemi olmadıgı için otomatik vites tercih edilmez pek.genelde bayanların aracı otomatiktir.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Şehir Efsaneleri: "bu araba gaz yemiyor", "bu motor bu kasayı çekmiyor" vb. !

recepakcay link' Alıntı:
Bende 1,6 dizelin 1,3 dizelden az yakmasının şehir efsanesi olduğunu düşünüyorum arabayı devamlı  üst devirde kullanırsan doğru olabilir ama normal şartlarda az yaktığına ben inanmıyorum. ֖rnek tekstilci bir abimin doblo 1,6 m.jet (105) ve doblo 1,3 m.jet (90) aracı var ilk önce 1,6 yı almıştı daha az yakar diye pişman oldu 2. arabaya ihtiyacı olduğunda bu sefer 1,3 motor aldı, ilk başta bende öle düşünüyordum ama fasa fiso dedi, 1,3 daha az yakıyor.
etrafımdaki bütün 1.3 ler 6.5 lt civarı yakıyor istanbulda diğer 1.6 dizellerde 6.5 civarında yakıyor bir fark yok yani ne az yakıyor ne performansı var astra nın kalan artıları için tolere edilip alınabilir sonuçta herkes büyük beklentiler içinde değil araçtan ama astra nın en büyük eksisi 1.3 lük motordur fiatın sitesine göre tüketim farkı ortalama olarak 0.3 lt oda ş.dışından geliyor ş.içi ortalaması olarak 6 ya 6.1 verilmiş yani arada max 0.2-0.3 lt farkı olur onun dışında biriyle 15 hp fazla ve 90 nm fazlan var kafan rahat gidebilirsin yani ama 1.3te öyle bir durum yok kesinlikle rahatsız edici bir motor 1400 kg ile birleşince tek artısı vergi o da zaten hiç birşey değil 1.3 lük motor her zaman bir eksi olmaya devam edicek haklı olarak

recepakcay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öncelikle şunu da belirtiyim 1,6 dizelin olmasını bende çok isterdim çünkü yakıt anlamında çok tatmin edici ve daha performanslı ben daha az yakıyor kısmının efsane olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca forumda motorları tartışırken genellikle yakıt performans olarak tartışıyoruz tabi ki bu ikisi çok önemli ama motorun ömrü, ortaya çıkan veya çıkabilecek sorunları da düşünmek lazım.

Ben yaklaşık 7-8 senedir dizel arabaya binen bir kişiyim ve dizel araba sorun çıkarttı mı ne kadar masraflı ve düzelmesi zor olduğunu bilirim.

İşim gereği de oto sanayi ve ustalarla çok içli dışlıyım ve hepsinin bana söylediği bir şey var piyasada 1,3 motordan daha uzun ömürlü ve sorunsuz başka bir dizel motor yok 1,5 dci ve 1,6 tdı dahil.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

recepakcay link' Alıntı:
Öncelikle şunu da belirtiyim 1,6 dizelin olmasını bende çok isterdim çünkü yakıt anlamında çok tatmin edici ve daha performanslı ben daha az yakıyor kısmının efsane olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca forumda motorları tartışırken genellikle yakıt performans olarak tartışıyoruz tabi ki bu ikisi çok önemli ama motorun ömrü, ortaya çıkan veya çıkabilecek sorunları da düşünmek lazım.

Ben yaklaşık 7-8 senedir dizel arabaya binen bir kişiyim ve dizel araba sorun çıkarttı mı ne kadar masraflı ve düzelmesi zor olduğunu bilirim.

İşim gereği de oto sanayi ve ustalarla çok içli dışlıyım ve hepsinin bana söylediği bir şey var piyasada 1,3 motordan daha uzun ömürlü ve sorunsuz başka bir dizel motor yok 1,5 dci ve 1,6 tdı dahil.
ona birşey demem fiatın bütün motorları çok dayanıklı zaten az yakması efsane olabilir ama çok yakmasıda efsaneye yakın aradaki fark çok düşük

A

Avcı06

Bilgi Girilmemiş

grkng link' Alıntı:
1500 kg lik 1.3 cdti astranın yokuş yukarı kalkmakta sıkıntı çekmesini nasıl açıklayacaksınız peki ? gerçekten merak ediyorum

yazılanlar kısmen doğru olabilir fakat tamamen şehir efsanesi demek biraz bilmeden anlamadan yapılmış bir yorumdan başka bir şey değildir bence. ben pek anlamam aslında siz daha iyi biliyorsunuz gördüğüm kadarıyla ama şahsi fikrim 1500 kglik bir aracı 1.3 motormu 1.6 motormu daha rahat hareket ettirir ? bence 1.6 bu konuda daha başarılı olur diye düşünüyorum ve daha rahat ivmelenme kazanacağı için yakıt tüketimi ve performansıda 1.3 motora göre daha iyi olacağını düşünüyorum. bu sadece 1.3 motorlu astra için geçerli değil 1.4 benzinli bir araçla aynı model 1.6 motorlu araç daha küçük hacimlinin kağıt üzerinde daha az yakması gerekirken reel kullanımda 1.6 dan daha fazla yakıt tüketir ve performans olarak saç baş yoldurur dediğim gibi pek anlamam ama az çok gördüğüm budur. gaz yememe konusuna gelirsek yüksek viteste kalan araç gaz yemez tabiki ama sadece bununla kısıtlı olamaz aracın motoru kurum bağlamış olabilir kelebek tıkalı olabilir hava filterisi hatta zayıf baskı balata bile aracın gidişini direk etkiler bence
1.6 dizel focusta yokuşta kalkarken zorlanır dizel arabaların özelliği bu kullanmayı bileceksin kardeşim.

recepakcay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1,6 tabi daha rahat hareket ettirir ama yakıt konusu hiç de öyle değil fabrika verileri de ortada.

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.6 dizel ,1.3 dizelden çok daha az yakar !!!

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

recepakcay link' Alıntı:

İşim gereği de oto sanayi ve ustalarla çok içli dışlıyım ve hepsinin bana söylediği bir şey var piyasada 1,3 motordan daha uzun ömürlü ve sorunsuz başka bir dizel motor yok 1,5 dci ve 1,6 tdı d

sizin dediğiniz palio veya corsa gibi hafif olanlar için geçerli olabilir..1.3 fazla zorlamaya gelince ömürden yer bu kesin..mesela ağır araçları taşımaya çalışırken..

recepakcay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Neye göre kesin onu anlayamadım, örnekleri var mıdır ? yoksa varsayım mıdır ?

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bizzat tecrübe :) .. ailede 30 yıldan fazla ,kendiminde 20 yıldan fazladır dizel kullanmam (birçok değişik markanın)!! 1.3 motor şehir içinde vede palio gibi çok hafif araçlarda az yakabilir.. ama c sınıfı araçlarda kesinlikle daha fazla yakar.. kabaca açıklamak gerekirse kg arttıkça 1.3 zorlanıyor, vede daha çok yakıyor.. bildiğim kadarıyla( yanlış da hatırlıyor olabilirim) her 100 kg ağırlık yakıtı 0.5 lt arttırıyor(arttırdığı kesinde rakam değişik olabilir) .. mesela araca 2 kişi yada 4 kişi binilmesi gibi ..