Sıfır araçta komple kılcal çizikler

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba

Benzer konular olmasına karşın sıkıntımı tam anlatmak için konu açıyorum.

Arabamda alındığı günden beri kılcal çizikler var. Bu çizikler aracın orasında burasında değil tamamında ve ilk günden beri var. 2011 in sonunda aracı 2011 olarak aldım ve sanırım araç bir süre showroomda kullanılmış bile olabilir. Bu esnada da saçma salak yıkanmış - silinmiş ve dolayısı ile çizilmiş sanırım. Yazın gelmesi ve güneşin yüzünü göstermesi ile kılcal çizikler güneş altında örümcek ağı gibi bariz görünmeye başladı. Araç siyah ve bu durum canımı sıkıyor. Ayrıca iş yerimde sokakta boya atan bir insan evladı sebebi ile araç üstünde biraz nokta nokta boya da var.

Çiziklerin oldukça sığ olduğunu düşünüyorum bu sebeple önce kil uygulaması (belki gerek bile yok) sonra Meguiars SwirlX ile çizikleri ve nokta nokta boyaları giderip (gerçi boyalar swirlX ile çıkar mı?), sonra araca Meguiars NXT Generation Tech 2.0 Wax uygulamayı düşünüyorum. Bu wax boya koruma gibi vazife yapar mı? Yada boya koruma ile cila arasında ne fark vardır?

Sizce bu işlem sırası ile doğru bir iş yapmış olur muyum? Onun yerine şunu kullan şöyle yap diyebileceğiniz bir şey var mı? Veyahut komple bu işi boşver şuraya git (İkitelli - Beylikdüzü civarında) yaptırt şeklindeki önerilerede açığım. Şunu söyliyim daha önce sonaxta sıfır H kasa aracıma boya koruma yaptırdım ve aracın içine ettiler. Araç boya korumadan sonra her yıkama sonrasında sanki üstünde yağlı bişe kalmış gibi harelendi.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Sıfır araçta komple kılcal çizikler

meguiars sctratch x tavsiye ederim. sonrasında sonaxın siyah renkli cilası çizikleri büyük oranda giderecektir. sonrasında  NXT Generation Tech 2.0 Wax uyguladınız mı tertemiz olur.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn A14NET

Benim aracın kaputunun üstünde kedinin pati çekmesi sonucu derin olmayan ama gerçekten belli olan tırnak izleri vardı. Hiçbir şey yapmadan sadece 2 kat NXT uyguladım ve şimdi en ufak eser yok... Ya mükemmel halletti, yada öncesinde aracın üzerinde 1 kat sonax nano no:1, 1 kat turtlewax ice, 2 kat NXT ve en son olarakta ultimate Q.D vardı. Bunlar boyaya zarar vermesini engelledi. Bence bir bölgede 2 kat NXT deneyin.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
meguiars sctratch x tavsiye ederim. sonrasında sonaxın siyah renkli cilası çizikleri büyük oranda giderecektir. sonrasında  NXT Generation Tech 2.0 Wax uyguladınız mı tertemiz olur.
Halil Abi teşekkür ederim.

Sonax ın araç rengine özel cilası var anladığım kadarı ile...

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Sn A14NET

Benim aracın kaputunun üstünde kedinin pati çekmesi sonucu derin olmayan ama gerçekten belli olan tırnak izleri vardı. Hiçbir şey yapmadan sadece 2 kat NXT uyguladım ve şimdi en ufak eser yok... Ya mükemmel halletti, yada öncesinde aracın üzerinde 1 kat sonax nano no:1, 1 kat turtlewax ice, 2 kat NXT ve en son olarakta ultimate Q.D vardı. Bunlar boyaya zarar vermesini engelledi. Bence bir bölgede 2 kat NXT deneyin.
Cevap için teşekkür ederim.

Swirl X uygulamayı elle mi makina ile mi yapmak gerekiyor? Benim çzikler min. seviyede olduğu için elle yapmak yeterli olacak mıdır?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracınızı yıkattığınızda ve özellikle silerken bile kılcal çizikler olabiliyor dikkat etmezseniz
Kılcal çizik almak için en önemlisi bunun için polisaj makineniz var mı?
Polisaj olmadan kılcal çizik ve hareleri almak çok zor

Önce kil uygulaması yapıp sonra swirlx uygulayabilirsiniz ama swirlx in aşındırıcılığı yok denecek kadar az, boya üzerindeki matlığı alıp
parlaklaştırmasını sağlıyor ama kılcal var ise bunları gidermiyor. Bir üst aşındırıcı scratch x ya da daha iyisi meguiars m205 öneririm
üzerine koruyucu olarak nxt uygun olur.

Benzer durumdan ben de şikayetçiydim ama uygulama sonrası pırıl pırıl ve kılcalsız bir araca kavuşmuştum
uygulama buradaydı
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=5085.0

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET link' Alıntı:
Cevap için teşekkür ederim.

Swirl X uygulamayı elle mi makina ile mi yapmak gerekiyor? Benim çzikler min. seviyede olduğu için elle yapmak yeterli olacak mıdır?
çizik ya da harelenmeleri elle çıkarmak çok zor, ben de çok denedim ama sonuç alamamıştım
illaki devir ayarlı bir makine şart. Elle ön kaportanın 1/4 üne 7-10 dk uyguladığınızı düşünürseniz
aracın tamamını el ile yapmak imkansız ki elle zaten hareler çıkmıyor ben de denemiştim.
Sadece belli bölgelerde etkili oluyor

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET link' Alıntı:
Halil Abi teşekkür ederim.

Sonax ın araç rengine özel cilası var anladığım kadarı ile...
doğrudur büyük kutularda üzerinde nano bilmemne yazıyor. bu arada bu işi elle yapmak zor koçtaşta uygun fiyata güzel makineler var.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
çizik ya da harelenmeleri elle çıkarmak çok zor, ben de çok denedim ama sonuç alamamıştım
illaki devir ayarlı bir makine şart. Elle ön kaportanın 1/4 üne 7-10 dk uyguladığınızı düşünürseniz
aracın tamamını el ile yapmak imkansız ki elle zaten hareler çıkmıyor ben de denemiştim.
Sadece belli bölgelerde etkili oluyor
Hakan Bey önerileriniz için çok teşekkür ederim. Sizin ve forum arkadaşlarımızın sayesinde yapacağım uygulama kafamda netleşmeye başladı. Anladığım kadarı ile illa makina ve swirlX ten daha kuvvetli bir aşındırıcı şart. Peki standart bir küçük spiral ile bu işi yapabilir miyiz? Sizin uygulamanızı inceledim, orada kullandığınız makina bu işe özel bir makina mı yoksa dediğim gibi standart bir küçük spiral mi?

vigilante8

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sipral kullanmanızı tavsiye etmem. Yada kullanacaksanız boyacılarda bu iş için özel imal edilmiş çok ağır devirli sipiraller var. Hızlı devirli bir spral kullanırsanız sürdüğünüz ürün aracın üstündeki boyaya yedirmeden yanar ve daha da vahim sonuçlar olabilir. Bilginize