Torpillllll

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

exilegs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Serhan yazılarımı neden direkt muhattab aldığını anlayamadım...Ben genel anlamda kimseyi yermeden ve kırmadan görüş belirttim...seni direkt suçlayıcı bir tutumda değilim olmamda ...Her yorumuma , sana yazılmış gibi üstüne alınman yanlış olmuş...

Hükümetlerden bahsediyoruz...Varmı eksisini söyleyen hükümet dünyada...? Yada siyasetci türkiyede...? Kimse söylemiyorki... yada zaten söyleyemiyor...Hep birlikte kötüye kötü diyelim,iyiye iyi...Bu hangi görüşten yada partiden olursa olsun doğruluk adına yol tutarsak milletimiz için daha iyi olur diye düşünüyoruz...Haa kimse yanlışını dışarıya söyleyemeyebilir ama kendi içinde muhasebesini yapmak zorunda...

Eleştiride tabiki olacak ama torpil adıyla açılan bir konuda kimilerinin muhalefet adına içini kusmasıda gerekmez...Burada her yazılana kelime kelime cevap verilemeyeceği gibi , işin içindende çıkamayız...Amaç ülke çıkarlarımız olmalı..Kendimizide tartışalım başkasınıda...ama türkiye için...Hepimiz ortak noktatayız'da ortasını bulmak için köşelere kaçıyoruz...amacımız bölmek değil toplamak...
Bu başlığı ben açtığım için muhatap aldım.Bu yanlış anlaşılma için özür dilerim.Torpil başlığı altında bu konunun uzamasına sebep büyük ihtimal benim.Ben sordum.Aslında iyi ki de sormuşum.Hani bu konuşmalar bize karşı görüşteki insanların düşüncelerini anlamamız açısından yarar sağlayacaktır.Saygılar...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sizin verdiğiniz Brüt fiyatı.. Kaldı ki neden yurtdışına 1,60'dan veriyoruz benzini,bi de 1,60'dan hesaplayalım isterseniz? 4,60'la arasında ki farkı anlatmak için eşdeğer bi uçurum yok şu an.. Kaldı ki ailem ticaretle de uğraşıyor ve aldığım her depoda küfrediyorum.. ve emin olun çoğu rakam doğru değil o sitelerde,ya şişik ya düşürülmüş fiyattır ya da çarpıtılmış grafiklerdir her koşulda..

Tabloyu ekleyen sizsiniz. Ben o tablodan 2001 ve 2012 asgari ücret tutarını aldım. Zaten güncel benzin fiyatı belli 4.60. 1.60'dan hesap etmek ne alaka onu da zerre anlayabilmiş değilim. Siz 1.60'dan bir hesap edin de biz de görelim. Benim eklediğim sadece 2001 benzin fiyatı. Ona da netten istediğiniz yerden bakabilirsiniz 1.24. Yaptığım hesaptaki bütün veriler bunlar. Gerisi dört işlem zaten! Hatırlatayım konumuz asgari ücret. Hani siz bir tablo ekleyip açıklama istemiştiniz ya işte o. Benzin çok tüketilen şeyler içinde olduğundan ve 2001 fiyatını bulmak kolay olduğundan ben onu tercih ettim. Bu hesabı pirinç üzerinden de yapabilirsiniz şeker, un üzerinden de. Değişmeyen tek şey 2001'den 2012'ye asgari ücretli bir kişinin alım gücünün arttığı olacaktır.
Kabul etmek bu kadar zor olmasa gerek?

Edit: 2012 yılı için net asgari ücret 673.30 TL, Ocak 2001 yılı net asgari ücret 116.718 TL (ntvmsnbc arşivinden: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/51739.asp)
Tekrar hesap yapalım;

2001 yılı net asgari tutara göre 94.12 lt benzin alınıyordu.
2012 yılı net asgari tutara göre 146.36 lt benzin alınabiliyor.

Net asgari ücrete göre %55 alım gücü artmış!
Not: İlk hesabımda 2001 Temmuz brüt asgari ücreti kullanmıştım. 2001 yılı için Ocak ayı net asgari ücret tutarını bulabildim. Net asgari ücret hesabını 2001 Ocak ayı üzerinden yaptım. Bilginize.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ortam gitgide gerilmeye başlayacak gibi görünüyor, kırgınlıklar olmadan konuyu kapatıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...