Trafik Cezalarını Ödemeyin

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Plakaya kesilen ancak pul parası olmadığı için yıllardır sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Ancak yasal süre olan 7 gün aşıldığı için, itiraz halinde ceza iptal ediliyor

Çeşitli illerde trafik polisleri ve fahri trafik müfettişleri tarafından plakaya kesilen ancak ödenek yokluğu dolayısıyla sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, postalanmaya başlandı. Aralarında yıllar öncesinde kalma cezaların da bulunduğu tutanaklar, yasal süre olan 7 gün içinde tebliği edilmediği için itiraz hakkı bulunuyor.

Ödeneğin bulunması sonrası Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri cezaları araç sahiplerinin adreslerine göndermeye başladı. Ceza tutanaklarının büyük bölümü, kırmızı ışık ihlali, hatalı solama, emniyet şeridi ihlali ve hatalı park nedeniyle plakaya kesildi.

HEMEN ÖDEMEYİN: MAHKEME KARARI VAR
Ancak, Trafik Para Cezalarının tahsil ve takibi ile ilgili yönetmelik, tebligat işlerine 7 gün içinde başlanmasını öngörüyor. Bu süre geçtikten sonra adrese gelen ceza tutanakları için mahkemeye itiraz halinde iptal imkanı bulunuyor.

İstanbul Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, kendisine 7 günden sonra trafik ceza tebligatı yapılan bir sürücünün cezalarını itiraz üzerine kaldırmıştı. Hakim Rukiye Şahin’in verdiği kesinleşen kararda, aracının plakasına, yokluğunda 4 adet ceza kesilen sürücü Mustafa Yücel’in itirazı kabul edilerek şöyle denildi:

‘’Tanzim edilen trafik suç tutanağı ile ilgiliye tebliğ edildiği tarih arasında geçen süre nazara alınarak, Trafik Para Cezalarının tahsiline ve takibine uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler hakkındaki yönetmeliğin 10 A ve B maddeleri gereğince, 7 günlük süreye aykırı davranıldığı ve ilgilinin savunma hakkının kısıtlandığı, ayrıca trafik ceza tutanağının sürücünün yokluğunda tescil plakasına düzenlenmiş olduğu anlaşılmış ve trafik ceza tutanaklarının iptaline, evrak üzerinden yapılan incelemede kesin olarak karar verildi’’

İŞTE O MADDE
Yedi günlük süre sınır getiren yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle:

‘’Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön) Karayolları Trafik Kanununun 116. maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir. Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir.’’

http://haber.mynet.com/detay/guncel/trafik-cezalarini-odemeyin/505493

nightboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende duymuştum bu konuyu ama mahkemeye itiraz edincede bizden bi ücret çıkmıyor sanırım dimi?

AdVeS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Paylaşım için teşekkür ederim , sürekli emniyet kemeri yada 73. madde dolayısı ile (arabadan bir şey atmak, trafiği tehlikeye sokmak, telefonla konuşmak ) gibi anlamsız cezalar gelmeye başladı.Geçmiş cezalar için bir itirazım olmadı ama bundan sonra verdiğiniz bilgi doğrultusunda hakkım kullanacağım.Tekrar teşekkürler"

Poem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende duymuştum bu konuyu ama mahkemeye itiraz edincede bizden bi ücret çıkmıyor sanırım dimi?

Evet süper bi soru astarı yüzünden pahalıya gelir mi acaba ? Zira şirketimin kullanmam için verdiği fiestaya bilgi mahiyetinde insan kaynaklarından bir yazı geldi bana 17 tane makbuz kesmiş adamlar arkamdan haberim yok. Ve elime geçen bir tane bile makbuz yok iyi mi. Zaten mahkemeye gidecektim, bide masrafı olmazsa süper bi haber olcak kendi adıma.
Tekraren bilgisi olan var mı arkadaşlar acaba mahkeme masrafı falan bize mi fatura edilir avukata gerek var mı?

AdVeS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Bildiğim kadarı ile Mahkemeye başvurularda yada itirazda dosya ve benzeri masrafları ilk aşamada ödüyorsunuz , dava kazanıldığı takdirde iade almak üzere tabiki.Neticede avukat arkadaşlarımız yada konu ile iligli tecrübe yaşamış arkadaşlarımız daha iyi bilirler ama zannederim 40-60 TL bir masrafı var."

nightboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yardım edin ben 2. ayın 15 inde radar cezası yemişim daha ancak bugün elime geçti 130 TL ben buna itiraz edebilirmiyim? İtiraz etmek için neler yapmam lazım

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu durum biraz çelişki yaratmıyor mu? Ben hata yapıp ceza yiyorum (yani hata yaptığımı kabul ediyorum), tebligat elime geç geçtiği için itiraz edip fırsatçılık yapıp cezadan kurtuluyorum. Bu durum vijdanlarımızda nasıl yer alır acaba. Kötü niyetli kişiler (hani onlar için halk arasında trafik magandası diyor ya) nasıl olsa devletin pulu yok, tebligat geç yapılıyor bu nedenle cezadan yırtarız mantığı ile trafiği savaş alanına çevirirlerse bu durumda ne düşünürüz?

nightboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu durum biraz çelişki yaratmıyor mu? Ben hata yapıp ceza yiyorum (yani hata yaptığımı kabul ediyorum), tebligat elime geç geçtiği için itiraz edip fırsatçılık yapıp cezadan kurtuluyorum. Bu durum vijdanlarımızda nasıl yer alır acaba. Kötü niyetli kişiler (hani onlar için halk arasında trafik magandası diyor ya) nasıl olsa devletin pulu yok, tebligat geç yapılıyor bu nedenle cezadan yırtarız mantığı ile trafiği savaş alanına çevirirlerse bu durumda ne düşünürüz?

tamam haklısın hata bende ama şehir içinde 60 la ceza yemekde adama koyuyuor.Ayrıca cezanın üzerinden 3 ay geçti ben ceza yedik diye sağa sola sordum 2 ay boyunca internetten baktım acaba var mı doğru mu diye işlerini düzgün yapsalardı ben o cezayı öderdim şimdi bi insanın 3 ay önceki maddi durumu ile şu anki aynı olmak zorunda değil açıkçası ozaman bana okadar koymazdı şimdi psikolojik olarak bile beklemediğim ceza gelince insanın siniri bozuluyor eğer devletin görevini düzgün yapmaması bizim itiraz etmemiz fırsatçılık ise evet kabul ediyorum FIRSATÇIYIM!

tolga gümüştekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Paylaşım için teşekkür ederim , sürekli emniyet kemeri yada 73. madde dolayısı ile (arabadan bir şey atmak, trafiği tehlikeye sokmak, telefonla konuşmak ) gibi anlamsız cezalar gelmeye başladı.Geçmiş cezalar için bir itirazım olmadı ama bundan sonra verdiğiniz bilgi doğrultusunda hakkım kullanacağım.Tekrar teşekkürler"

sayin adves bir an icin yazdiklarinizi yanlis anladigimi sandim ama dogru gibi\
emn'yet kemesi sucu islemeniz affedilir gibi degil ama dahasi ise 73 maddeye aykiri hareket etmeniz inanilir gibi degil\ trafige\ cevreye\insanlara saygizisca hareket eden bu suruculer kim diye merak ederdim ogrenmis oldum/
umarim bu maddenin anlamsiz olmadigini bu siteden en kisa zamanda ogrenirsiniz/