Tuning ve polis tutumu

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
30 1B ceza maddesi

Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak...

konu tartışılır film aşırı koyu olmadığı sürece görüşü engellemez ayrıca kaza anında film camların dağılarak yaralanma olasılığını sıfıra indiriyor açık renk filmde diretme yapılabilir ceza yazdırılmadan devam edilebilir diye düşünüyorum ama çok koyu filme bişey diyemeyiz. yüzsüzlük olur :)

Allah korusun kaza anında insanın kafasının cama girdiğini düşünemiyorum bile. Gelişmiş ülkelerde mikalı camlar (darbe anında dağılmadığı için) bu yüzden yasaklanmıştı.

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşla giderken filmden çevirdi yanımızdan o sırada siyah bi a5 geçti camları arabadan daha siyah onu niye durdurmuyorsunuz dedim onun babası zengin dedi.

sensei

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
App plaka farklı bir uygulama silikonla yapıstırmanda bır sorun yok. APP muhursuzse ceza kacınılmaz.

tarki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
xenon'a hayır , xenonsuz mercekli fara evet :)

bariskaratas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah korusun kaza anında insanın kafasının cama girdiğini düşünemiyorum bile. Gelişmiş ülkelerde mikalı camlar (darbe anında dağılmadığı için) bu yüzden yasaklanmıştı.

ön camlarımız eskiden dağılıyordu. o tehlikeliydi.
artık ön camlar mikalı. yan camlar hala temperli.
volvo yan camlarını artık lamine yapıyor.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
xenon farı gidip merceksiz fara takarsan 8000k üstü adamın gözünü mahveder trafikde çok ciddi bir tehlike oluşturur bunun çevrilmesi gerekir hatta bir güzel dövülmesi gerekir..

cam filmine gelicen çok konuşduk bunu bu forumda ama gene ne konuşsak boş yaptırran yaptırıcak ama kusurabakmayın yaptıran cezasınıda yiyicek tabiki..

range rover bmw ye yapılan adeletsizliğide polise söyliycek hesabını sorucaksın oda senin hakkın..

bu arada bmw boşuna demiyorum diyorda arkadaş bmw en eski olursa senide çevirirler o arkadaşın 5.30d dediğide yeni kasa bmw dir.. yani bmw nin eskisiylede 7 kasa olmadığı sürece fors olmaz.. 7 kasa al isterse 15 yıllık olsun onun hep forsu vardır. o zaten makam aracıdır çünkü..

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Arkadaşlar valla şu cam film'i çok büyük sıkıntı gibi gözükse de birazda polis ve sizin aranızdaki bir olay.
Benim araçta sadece Xenon var. Ama her çevirmeye hatta radarlarda bile (hız ihlali yapmasam da) çeviriyorlar neden çünkü Xeonon var içindeki sürücünün zibidi olma olasılığı %80 :) 10 km içerisinde 4 defa çevirmeye girdiğimi biliyorum ve en son polis anonsu şu şekildeyidi. "Kardeşim bu adam durmadan çevirmenin etrafında mı dolaşıyor sorun şuna" diye

Siyah filme gelince tabiki de araçta Xenon var. Aracın içi gözükmüyor %99,9 zibidi gözü ile bakılıyorsunuz.
Ben hergün sanayiye bugün film çektircem diye gidip, aksesuarcıda çay içip dönüyorum. ama buna bir çözüm buldum.
1. Çevirmeye girdiğiniz anda arabanın iç ışığını acın polis sizi rahatça görebilsin. (tabii arabanın iç ışığı mor felan olmasın)
2. Çok koyu olmayan tonlarda film var ise araba düzgün bir üslüpla durumunuzu anlatın
örn; Bir arkadaşım çok kıskanc olduğunu yandaki sürücülerin nişanlısına yicek gibi baktıklarından başlayıp abi sende aynı durumda olsan ne yapardından çıkıyor. :)
örn 2; Bir arkadaşımda güzel bir dille Aracın arkasında kimysal olduğunu ve sıcağa gelemediniğin her gün araçta en az 100 km yaptığını anlatıyordu.
yukarıda verdiğim örneklerin ikiside çok işe yarıyor. Şimdiye kadar hiç ceza yemediler, tabi bunu her zaman üstüne basa basa söylüyorum. Uygun bir üslüpla söyleyin sonuçta karşınızdaki insan o adam 40 derece sıcakta veya karda kışta görev ve vaziyet içerisinde siz klimalı araba ile yolculuk ederken onlar g*t kadar bir toros içinde saatlerce serserisi, alkollüsü ile uğraşıyor.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar valla şu cam film'i çok büyük sıkıntı gibi gözükse de birazda polis ve sizin aranızdaki bir olay.
Benim araçta sadece Xenon var. Ama her çevirmeye hatta radarlarda bile (hız ihlali yapmasam da) çeviriyorlar neden çünkü Xeonon var içindeki sürücünün zibidi olma olasılığı %80 :) 10 km içerisinde 4 defa çevirmeye girdiğimi biliyorum ve en son polis anonsu şu şekildeyidi. "Kardeşim bu adam durmadan çevirmenin etrafında mı dolaşıyor sorun şuna" diye

xenon far zibidi kavramını pek bağdaştıramadım bu gün üretilen araçların %80 i fabrika çıkışlı xenonlu zaten pek çok sarı ışık normal ampül olarak sandığınız araçlar bile xenon 4300k dır.. fabrikaların orjinal değerleri çünkü 4300k dır.çünkü insan gözünün maksimum verim alabiliceğim renk değeri budur insan gözü beyaz yada mavi ışığa göre evrimleşmemişdir bizim gözümüz güneş ışığı gün ışığı rengine yani sarıya göre evrimleşmişdir.. bir xenon farda da en yüksek verimi 4300k ile alırsınız..

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Lafım size değil. Bu polislerin genel görüşü diyorum ya benim araçta sadece Xeon var, araba çıplak ama ne zaman farlarım açık olsa kesinlikle çevirmeye giriyorum. Bu benim kendi yorumladığım bir şey yoksa Xeon takan zibidi dememe diyemem de bende de Xeon var :)

Bugün çıkan araöların %80ninde Xeon var ama fazla değil bundan 3 sene öncesine kadar Xeon bu kadar yaygın değildi ve genelde işte modifiyeciler takardı. Şimdi adam 20 senedir polis zaten gözü alışmış bir kere sarı ışığa beyaz görünce (yine kendi yorumum) gözüne ışık tutulmuş tavşan misali kitleniyor çek kenara diyor :)
Günde 300 km yol yapan biri olarak deneyimlerimden örnekler veriyorum

Son düzenleme:

onurgunal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bugün beni polis çevirdi 1. köprü yolunda arabayı bağlamam gerekiyor dedi bende devamlı seyahatteyim aracımda mallarım var ve bende bazen aracımda kalıyorum dedim oda haklısın ama sizlerden görüyolar sonra yaptırıolar dedi ya bağliyim ya öndeki filmi sök ufak birşey kesiyim dedi bende sökmemek için biraz konuştum ısrar etme bağlarım dedi bende onla uğraşmaktansa söktüm bide 61 tl telefon cezası yazdı gerçi adam haklı benimkiler baya abartı bütün camlar super dark black ön cam dahil araç zaten tek kapı corsa paşa paşa söktüm ve yoluma devam ettim.gündüz sıkıntı oluyor ön cam özellikle yamurlu havalarda ama gece içeride 9ledli beyaz tavan lambası olduğu için içersi çok net gözüküyor ama neolursa olsun filmden vaz geçemiyorum buhafta tekrar yaptırıcam