Vectra B 1.8 z18xe Gaz yememe,tekleme,sarsıntılı çalışma problemi

m.taskin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba;

2001 model z18xe motor kodlu 1.8 vectram var.

Araç boştayken dip gaz yapınca 6 bin devirde kesilip devri düşüyor ve 1500 devirde sabitleniyor,bir daha da gaz yemiyor.Kontağı aç kapa yapınca düzeliyor.

seyir halindeyken 3500 - 4000 devirler arasında araç güçten kesilip tekliyor, silkelenip sarsıntılı ve yavaşça hızlanıyor.4000 deviri geçmiyor

bunu benzin ve lpgde yapıyor. aracı bilgisayara bağladık, elektronik gaz kelebeği kontrol güç yönetimi
ve ecu'yu değiştirin diye uyarı verdi.(usta beyinden şüphelenmedi,en son aşama, şuan için beklesin dedi)

Şuan için gaz kelebeğini temizlettik, ateşleme bobinini yenisiyle test ettik, düzelmedi iade ettik, gaz kelebeğini çıkmacıda test edeceğiz, sorun ondaysa değiştireceğiz.

Sonraki aşamalarda egr valf temizliği, egzantrik devir sensör değişikliği ve diğer sensörlere bakacağız..

Bu sorunla karşılaşan ve sorunu çözen arkadaşlar varsa yardım ve önerilerinizi bekliyorum.
Belki nokta atışı yaparız, çünkü yapılan ve yapılacak işlemlerin hepsi maliyetli..

Araç yürüyor sıkıntım yok istediğim yere gidip geliyorum.5.ci viteste max 130 140 yapıyor(=
ama bazen sıkıştırdığımda yukarda anlattıklarım canımı sıkıyor.

şimdiden teşekkür ederim.

wendor11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O sıkıntı bendede var vardı eksantirik devir sensoru ve kirank devir sensoru değişti şu anda sıkıntı yok

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m.taskin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vedat bey teşekkür ederim, sensörlerin maliyeti gaz kelebeği ve araç beynine göre çok daha az.
burdan tekrar dönüş yaparım arızanın çözülüp çözülmediği ile ilgili.