vectra b boğaz yağlanması

cilek26

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
slm arkadaşlar vectra b 2.0 aracımda boğaz yağlanması var neden olabilir?

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Motorun üstü zamanla aşınır yağ kaçırmaya başlar burada oluşan yağ buhar halinde emme manifoltunu yağlar. Motor yapımından sonra bu sorun kalmaz. 100.000km boyunca tertemiz boğazı olan Vectra sahibi olarak bu kronik bir sorun değildir.

Azalmak için krank havalandırmasına filtre takabilirsiniz, kare şeklindedir, yağı bir nebze tutar.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Önceki 97 GLSde bu sorundu, şimdiki 2000 CDX'te hiç yok. Şans işi galiba :)

oil catch tank takılıyor bu sorunu azaltmak için, araştırmanızı tavsiye ederim.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm arkadaşlar vectra b 2.0 aracımda boğaz yağlanması var neden olabilir?

bu işten sıkıntı çeken biri olarak bildiklerimi paylaşayım.
Eğer aracınız da aşırı yağ eksiltme, çekiş düşüklüğü vb şeyler yok ise, kelebek boğazının yağlanmasının en büyük sebebi;
Külbütör kapağının içinde yani boğaza doğru giden kısmının iç tarafında huni şeklinde bir ağız var. yani dardan başlıyor genişleyerek gidiyor. Bizim araçlar da yaşından dolayı bu huni kısmı kırılıyor ve direk geniş bir şekilde cıkış ağzı oluşuyor.
Kırılınca silindir üst kapağı ile arasıda açılıyor... daha geniş bir ağız ve daha fazla basınç oluşuyor.
Görseniz durumu daha iyi anlarsınız
Bu yüzden buhar ve yağ çıkışı aşırı oluyor... sonuçta boğaz yağlanıyor...
Hatta geçen hafta sonu tamircimde 2001 model cdx motoru açmışlar... tam külbütörü temizliyordu. Direk çıkış ağzına baktım.temizlerken bir baktım beli büküldü...Daha önce kırılmış ve yapıştırmışlar...
Ben cözüm olarak Alper arkadaşımız sayesinde cahtc oil alarak %95 cözüme kavuştum.Tek sıkıntı arada tankı boşaltmam gerekiyor.
oil cahtc 100 TL ye maloldu.. Külbütör 300 TL falan demişlerdi(sıfırmıydı, çıkmamıydı hatırlamıyorum)

oil cahtc uygulanmış hali aşağıda

fotoraf0125a.jpg

cilek26

Kayıtlı Kullanıcı
21-Diyarbakır
Siteyi ziyaret et
catch oil tankı parçacılarda bulunurmu başka bir adı varmıdır.teşekkürler bilgileriniz için

Son düzenleme:

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
bu yağ tuttucu zamazingonun bizim cdtileri takılmasına gerek var mı

alperx20xev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyide egzantrikler yağın içinde çalışmıyormu egzantrik kapağının altında bi yağlama var sonuçta bu devirli kullandığımızda dahada artıyor yağlama yani emmeye doğal olarak gidecek yağ buharı motorun aşınmasıyla bi alakası yok bence bu olayın

alperx20xev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valflerden geldiğini sanıyorum yada motor aşınmasından 160bınde sıfırladım motoru 220bınde sımdı ayrıca gelen yağ çok bariz egzantrik kapağından gelen yağ buharı kortumu emme hava hortumuna bağlanıyor olay bu neyse bi araştırayım belki faydası bile olabilir çünki emmeyle birlikte giden bu kısmi yağ emme valflerinide yağlıyo olabilir .)

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valflerden geldiğini sanıyorum yada motor aşınmasından 160bınde sıfırladım motoru 220bınde sımdı ayrıca gelen yağ çok bariz egzantrik kapağından gelen yağ buharı kortumu emme hava hortumuna bağlanıyor olay bu neyse bi araştırayım belki faydası bile olabilir çünki emmeyle birlikte giden bu kısmi yağ emme valflerinide yağlıyo olabilir .)

Yukarıda yazımı okumadın herhal.
Şimdi külbitör kapağında krank buhar çıkışına oturan(aşağıda resimde işaretlediğim) bir parça var. bu parça bizim araçların coğunda kırık. Kırık olmasa egzantriklerin oradan hiç bir giriş olmadığından boğaza aşırı bir yağ gelmiyor. Yani yağ gelen o çıkış direk aşağıya bağlanıyor.
Senin de boğaz yağlaman bu yüzden... Külbitör kapağının içten çekilmiş resmi varsa o parcayı gösteririm...

https://imageshack.com/i/mrrn67j
http://imageshack.com/a/img819/7052/rn67.jpg