vectra b lorantide stop etme sorunu?

ascent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam forum dostları.
97 2000 cd opel vectramda son zamanlarda lorantide stop etme sorunu hasıl oldu.araba lpg ve benzinli her ikisindede sorun aynı benzindede yapıyor lpg dede yapıyor.arabanın çalışmasında herhanği bir sorun yok gayet iyi ilk çalışmasında loranti gayet normal ancak arabayla biraz gittikten sonra trafik lambasına geldiğimde frene basıp durunca lorantinin yüksekten normale geçişinde motor stop ediyor tekrar çalıştırıyorum devam ediyorum bu birkaç aydır böyle.servise götürdüm loranti sensörü ve boğazdaki loranti ayar cihazlarını temizleyip gerekli ayarı birkaç defa yapmalarına rağmen sorun hala devam etmekte.araba lorantideyken devir saatinde 1 e gelmesi ile aşağı düşmesi bir oluyor stop ediyor.bazanda sorun olmuyor devam ediyor arıza lambası yanmıyor.ama son zamanlarda sık sık olmaya başladı.bunun sebebi ne olabilir.ustalardan yardımlarını rica ediyorum sayğılar.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
rolanti sensörü kontrol edildiğine göre diğer büyük şüpheli EGR:sopa:

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bi aralar bende aynı sorundan muzdaripdim. kısa mesafelerde ve ilk çalıştırmada pek sorun olmuyodu ama biraz yol alınca kırmızı ışılklarda stop ediyordu. egr ve boğaz kelebeği temizledim ama işe yaramadı. Eskişehirde tanımadığım bi opetden lpg yi fullemiştim. ondan sonra yapmaya başladı. farklı yerden yakıt aldınızmı? buna dikkat edin. lpg yi değiştitirnce düzelmişti. umarım faydası olur

ascent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rolanti sensörü kontrol edildiğine göre diğer büyük şüpheli EGR:sopa:

Bi aralar bende aynı sorundan muzdaripdim. kısa mesafelerde ve ilk çalıştırmada pek sorun olmuyodu ama biraz yol alınca kırmızı ışılklarda stop ediyordu. egr ve boğaz kelebeği temizledim ama işe yaramadı. Eskişehirde tanımadığım bi opetden lpg yi fullemiştim. ondan sonra yapmaya başladı. farklı yerden yakıt aldınızmı? buna dikkat edin. lpg yi değiştitirnce düzelmişti. umarım faydası olur

cevaplarınız için teşekkür ederim.
egr valfine hiç baktırmamıştım 180.000 km de araç ona baktıracam.egr falfinin temizliğini kendim yapabilirmiyim anahtar tutmasını bilirim az çok,tam yerini ve nasıl söküleceği ve nasıl temizleneceği tarif edilirse size zahmet yaparım diye düşünüyorum ayrıca servise git gel bıktırdım cep te bıktı:)

ayrıca lpg ve benzinde herikisindede aynı sorunu yaptığı için sadece lpg de sorun görmedim yani benzindede aynı sorunu yapıyor,genel bir sorun gibi görünüyor,lpg yi genelde aytemiz petrolün gazını alıyorum memnundum şimdiye kadar.son mogaz aldım ondada aynısı oluyor.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Boşver hocam EGR temizliğini, EGR iptal konularımız mevcut forumda, uygulayın, keyfinize bakın. Ayrıca sorun EGR de değilse, bazı enjektörler katkılı yakıtlara karşı biraz hassas ve rölantiden düşüp stop etme hadisesi yaşatabiliyor, kendim de yaşadım bir zamanlar. Bir başka husus ise hava filtresi, vectra B hastalığı olan hava filtre hortumu patlar, böyle bezimsi bir dokusu vardır hava filtre kutusundan ön tampon altı panjura uzanan boru yırtılır, ve haliyle motora sıcak hava çeker, hem yakıtı artırır hem dengesiz yanmaya sebep olur. O hortumu çekiştirerek içindeki plastik boruyu, tampona giden yola doğru oturtursanız bu bile etki edecektir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel bir egr ve boğaz temizliği gerek

ascent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracımın sorunu düzeltildi.konya özel opelservisine teşekkürler.rolanti sensörü,hava akış metresi değişti sorun gitti aracım saat gibi şimdilik.herkese teşekkürler.

tknsynsrkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok buyuk ihtimalle EGR.Motor kaputunu aç külbütör kapak muhafasını sök sol tarafta gorursun.2 tane civatası var.sök temizle sokukken araci 15 saniye calistir tak.Hepsi bu kadar.

burockk61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu sorun için yaklaşık 800 tl harcadık sorun hava debimetresini değişince geçti. Bilgilerinize aklınıza gelen sensörlerin hepsini değiştik motor tesisatını elden geçirttik .en son hava debimetresini değişti usta ve sorun çözüldü.
Hava debimetreside internette 145 tl civarında.
Nerdeyse arabayı satacaktık vicdanımız elvermedi inşallah işinize yarar bu bilgi.,

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun. Benim eski araçta rölanti sensörü değişince geçmişti. Usta "yine geçmez ise debimetre değişecek" demişti.

İleride başına gelebilecek üyeler için yazayım, değişmeden önce kaliteli bir kontak temizleyici ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Debimetre çok hassas olduğundan ölçüm elementine başka hiçbir şey değdirmeyin. Belki bir süre daha kullanılır sonrasında. Ayrıca soketindeki pinler oksitlendiyse, onları da temizleyin, temassızlık yapıyor olabilir.