vectra c rolanti dalgalanması sorunu

moarrriankato

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Dün aracımı izmir de özel bir servise götürdüm. Gittiğim servis gayet iyi tanınan bir servis. O yüzden isim vermek istemiyorum.
Aracım da rolanti de bir dalgalanma yapıyor. Dalgalanma yaparken de koltukta otururken o titremeyi hissediyorsun. Servise götürdüm, boğaz kelebeği temizlenmesi gerekiyor dediler. Tamam dedim temizlettim. Düzelmedi. Belki bujilerdendir dediler, Baktık birşeyi yok. Belki bobindir dediler, yeni bobin takip denedik gene dalgalanma düzelmedi.
aracım 1,6 lpg li ve hem benzin de yapıyor. hem lpg de.
neden olabilir ?

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava alıyordur biryerden bende de aynı sorun vardı hava alan yere müdahale edildi ve düzeldi, siz bir de rolanti ayarlayıcısına baktırın o bozuksa ondan da yapar

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim vectra c de de aynı problem var ancak sadece motor soğukken yapıyor.
gaz kelebeği temizlendi
egr temizlendi
lpg ayarı yapıldı
bobin değişti
ama nafile bir türlü düzelmedi.
sübaplardan dediler, aracın çekişinde bir problem olmadığı için motor kapağını açtırmak istemedim. Siz bir çözüm bulursanız haber verin çok memnun olurum

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava alıyordur biryerden bende de aynı sorun vardı hava alan yere müdahale edildi ve düzeldi, siz bir de rolanti ayarlayıcısına baktırın o bozuksa ondan da yapar

hava aldığını nasıl anlarız hocam. bunun bir yöntemi veya belirtisi var mı?

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava aldığını nasıl anlarız hocam. bunun bir yöntemi veya belirtisi var mı?
evet emme manifoldu çevresine,üst kapağa balata spreyi ve ya su sıkın şayet hava alıyorsa motor tekleyecektir,çalışması değişecektir bunu her tamirci yapabilir siz de yapabilirsiniz bu rolanti dalgalanması başa bela bir arızadır nereden ve neden yaptığını tespit etmek cok zordur benim aracımla tam 1 gün sök tak şeklinde akşama kadar uğraştı yapan arkadaşım

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
üst kapakta problem olsa yağ atardı galiba. ama dediğiniz gibi emme manifoldundan olabilir.

CevikSokakta

Kayıtlı Kullanıcı
65-Van
Siteyi ziyaret et
aynı problemden muzdarip olduğumu söylemiştim bir konumda .
boğaz kelebeğim temizlenip tech2 cihazı ile rolanti değerini 850ye yükselttim ilk 2 gün dalgalanma geçti tekrar yaptı daha sonra lpg arıza yapınca destro marka tesisat ve ecu enjektör seti ile değişimini yaptım omvl vardı cihazımda usta rölanti vegaz ayarım yaptı şuan aracım benzinde gibi gidiyor hem çekiş arttı hem rolanti dalgalşanması bitti
aracım benimde benzinde de yapıyordu sorun lpg değildir diye düşünüyordum ama bunları yapıldıktan sonra benzine alıp 100 km civarı bindim ardından gaza geçtim ve artık hiç bir sıkıntım yok
bunlar daha bi kaç gün önce yaşadığım tecrübe belki faydası olur

moarrriankato

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba hocam. boğaz kelebeğini temizlettim. dalgalanma devam ediyor. bujiler den olabilir deyip bujıleri elden geçirdik. gene devam ediyor. bu sefer bobinlerden olabilir deyip yeni bobin taktik. dalgalanma hala devam ediyor. tamirci arkadaş arabanın rolantisini 600 lere kadar düşürdü, gene dalgalanma devam ediyor. 800-900 lere kadar çıkardı. gene devam ediyor. hem benzinde, hem lpg de dalgalanma yapıyor.
günahını almış olmuyayım ama bana boğaz kelebeği arızalı dedi. akşam olduğu için sanki kestirip attı gibi geldi bana. çünkü boğaz kelebeğini temizlerken bende başında vardım. daha yepyeni.
bir de şunu da fark ettim. akşam eve geldim. ve motor soğukken çalıştrım ve deviri 2000-2500 devir yaptım ve ayağımı o devirde sabit tuttum. o devirlerde bile rolanti aynı oranda dalgalanıyor.
bunun sebebi ne olabilir arkadaşlar. bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

CevikSokakta

Kayıtlı Kullanıcı
65-Van
Siteyi ziyaret et
bi ihtimal olarak maf sensöründen olma ihtimali de var aklıma gelen en son bu sanki hocam

Cevdet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rollanti sorunsalı..

merhaba hocam. boğaz kelebeğini temizlettim. dalgalanma devam ediyor. bujiler den olabilir deyip bujıleri elden geçirdik. gene devam ediyor. bu sefer bobinlerden olabilir deyip yeni bobin taktik. dalgalanma hala devam ediyor. tamirci arkadaş arabanın rolantisini 600 lere kadar düşürdü, gene dalgalanma devam ediyor. 800-900 lere kadar çıkardı. gene devam ediyor. hem benzinde, hem lpg de dalgalanma yapıyor.
günahını almış olmuyayım ama bana boğaz kelebeği arızalı dedi. akşam olduğu için sanki kestirip attı gibi geldi bana. çünkü boğaz kelebeğini temizlerken bende başında vardım. daha yepyeni.
bir de şunu da fark ettim. akşam eve geldim. ve motor soğukken çalıştrım ve deviri 2000-2500 devir yaptım ve ayağımı o devirde sabit tuttum. o devirlerde bile rolanti aynı oranda dalgalanıyor.
bunun sebebi ne olabilir arkadaşlar. bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.
Eski bir konu ama,benim vectra (makyajlı)c kasa opel'imde benzer bir problem var,rollanti de 1000 devirden 500 devire düşüp tekrar 1000 devire yükseliyor ve sonrasında stop ediyor,2000 devir üzerinde gazda ve hareket halinde herhangi bir problem olmuyor,benzin ve gazda aynı sorun, serviste arızayı bulamadılar..
Sizin sorun nasıl çözüldü acaba,bilgi paylaşımında bulunabilirmisiniz..