Xenon beyazına yakın sevenler ama xenon uygulamasından çekinenler...

scorpion49hgc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kızmayın emi.

Mirkelam Göz Lazer Merkezi Hekimi Süleyman Yıldırım, son zamanlarda özellikle lüks araçlarda moda haline gelen Xenon farların orijinalleri pahalı olunca taklitlerinin artmasıyla birlikte bu farların ışığına maruz kalan birçok sürücüde geçici körlük tespit edildiğini bildirdi.
Mirkelam Göz Lazer Merkezi Hekimi Süleyman Yıldırım, son zamanlarda özellikle lüks araçlarda moda haline gelen Xenon farların orijinalleri pahalı olunca taklitlerinin artmasıyla birlikte bu farların ışığına maruz kalan birçok sürücüde geçici körlük tespit edildiğini bildirdi.

Dr. Yıldırım, yaptığı açıklamada, Xenon farlar gözü rahatsız ederek gece kazalara sebep olabilmektedir. Xenon farlar lümeni yani aydınlatması yüksek olan farlardır, standart sarı ışık olan halojen lambaların lümeni ise düşüktür. Xenon farlar bu özellikleri ile gece yol görüş mesafesini artırmaktadır. Xenon farların bir özelliği de mavimsi ışık saçarak gece karanlıkta tatlı bir görünüm oluşturmaktadır. Xenon farların maliyeti yüksek olduğu için modifiye Xenon farlar yapılmaktadır. Bu modifiye farlar ışık lümeni artırılan ve içi boyanan halojen lambalardır" dedi.

Gece meydana gelen trafik kazalarında artış olduğuna dikkat çeken Dr. Süleyman Yıldırım, Taklit Xenon farların ışık lümeni yüksek olduğu için karşıdan gelen sürücünün gözünde bir an geçici olarak görme azlığı oluşturmaktadır. Yani gün ışığından karanlığa giren birisinin gözünde parlak ışık görüntüsü kalır ve bu durum 5 10 saniye kadar sürer. Bu farlar göze geldiğinde de aynı durum ortaya çıkar, o sürede kaza olma riski vardır. Boyama Xenon farlardan yansıyan ışık gece karanlığında tatlı mavimsi bir yansıma yapmaktadır. Bu yansıma ile karşıdan gelen sürücünün dikkatini çekerek etraf cisimlere olan algıda azalma sebebiyle kaza oluşturabilmektedir. Mavi ışık, ışık spektrumunda en altta yer almaktadır. Sarı ışık ise daha üstte yer alır. Bu yönüyle de dezavantaj oluşturabilir diye konuştu.;););)

.:R

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir akrabamın audi ile kaza yapması sonucu zenon motor ve ampullerini aldım motor dahil olmak üzere BOSH markadir. Mercek yok fakat karşıdan geleni kör etmiyor resimler kameradan kaynaklı puslu çıktı

Uzaktan... Sis Hariç.

370nj.jpg

Görüş...

Boşverin siz...

Farlarınız harika görünüyor.

İmza: METİN ŞENTÜRK !!!

feiter

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
erinc kardeşim bana pm ile ulaşabilir misin bu farlardan bende alıyım.. Harika olmuş yahu.. =)

-Yorumları okudumda, boşverin siz. Ne farlar geliyor benim gözüme, bu yine iyi. Ben aynısından istiyorum =)

Son düzenleme:

berk_ay87

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
osram nightbreaker kısa ampülleri 32liraya aldım.Park lambalarını da 12Tl ye aldım...Osram cool blue da inanılmaz bir üründür arkadaşlar ben önce onu alcaktım ancak üzerindeki "off-road only" ve no in europen countries yazısını görüp vazgeçtim.Vize olayında TUV avrupa standartlarına geçtiğimiz için kabul görülmeyebilir o ampüller....Nightbreaker ın gece karanlık yollardaki ışık performansı inanılmaz iyi.uzun yakmaya bile gerek duymuyorum.

Pekala aldığınız ampüllerin linkini atabilir misiniz? kısa ve park olanı.

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu boşverin mantığı nasıl bir mantıktır arkadaş ya. Birisi sizin farlarınız yüzünden kaza yapsa bunun vicdani boyutunu nasıl tartabilirsiniz merak ediyorum. aslında kepçelerde olan bir projektör taktıracaksın tepeye karşıdan gelenin farı böyle ise yakacaksın kalsın baykuş gibi ...

scorpion49hgc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
far veya projektör

Bu boşverin mantığı nasıl bir mantıktır arkadaş ya. Birisi sizin farlarınız yüzünden kaza yapsa bunun vicdani boyutunu nasıl tartabilirsiniz merak ediyorum. aslında kepçelerde olan bir projektör taktıracaksın tepeye karşıdan gelenin farı böyle ise yakacaksın kalsın baykuş gibi ...

Kimse kimsenin ne şekilde far,ampul,aydınlatma takmasına karışmıyor burada.İnanın gençliğin merakı ve heyecanı çok güzel bir şey.Buna birde otomobil merakı ve modifiyesi olursa dadından yenmiyor.Ancak geçen akşam arkamdan gelen tek teker motorun farına ,hem de tünel içinde şaştım kaldım.Resmen hava saldırısı varda uçaksavar projöktörü yanıyor zannettim.Otomatik kararan aynam bile zarttadanak düştü yere ,ben bunu karartamıyacağım diye.:maden:Amaç sizin zevkinizi engellemek veya önünüzü daha iyi görmemenizi sağlamak değil.İnanın çok körletiyor.Dilerim far eğrilerini tam olarak uygulayarak yapıyorsunuzdur bu uygulamaları.

scorpion49hgc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Far modifiyesi

Modifiye dediğin böyle olur.

Ekli dosyalar

• DSC02883.JPG
    DSC02883.JPG
    38.1 KB · Görüntüleme: 62