yakıt tüketimi ve araç havalandırması

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar benim bir sorum olacak müsadenizle 1.6 edition aracım var 2 aylık bir araç henüz 400 Km de çok kullanma fırsatım olmuyor bu yüzden Km yapamadım yakıt çok gibi geliyor şimdi bana yada benim göstergeye çok odaklanmam lazım da olabilir bilemiyorum bu yüzden sizlerden yardım almak istedim hemen...

sakin kullanmıyorum çok yol yapma fırsatım olmadığı için yüksek devirde kullanıyorum aracı sağır kalmaması için yüksek devirlerde 18-25 Litre gösteriyor araç tamam bu normal sanırım ama örneğin 3. viteste 40-50 arası giderken  sakin kullanırkende araç 12-16 Litre arası gösteriyor... Araç yeni elbette ama 40-50 de bu değerler sizce normal mi ? Yada sizce ben yakıt tüketimine çok mu odaklanıyorum ֖rneğin orda 40-50 arası 13 Litre yazıyor bile olsa daha düşük yakıt tüketiyor olabilir mi ?

Bir diğer sorumda anolog klimaya sahibim şu kış şartlarında aracı ısıtıp yol yapıyorum içerisi soğuk oluyor 5 dakika sora klima açıyorum... Malum bu yakıt tüketiminde klimayı sürekli açık kullanamıyorum... Klimayı kapatınca içerisi buğulanıyor bu kezde aracın motor ısısını vermek için ne yapmam lazım durduğum yerde anlık 1 tüketirken sağa çevirince iki düğmeyi 1,5 e çıkıyor sanırım klima açılıyor yine.. araçta kilima açmadan motor ısısını vermek için nasıl bir yol izlemeliyim :(

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: yakıt tüketimi ve araç havalandırması

Öncelikle merhaba, aracınız hayırlı olsun.

İlk olarak anlık yakıt tüketimine çok takılmayın derim çünkü anlık gaz tepkisini ekrana yansıtıyor ve uçuk kaçık değerler ortaya koyuyor. Ortalama tüketiminize bakmalısınız. Ben de 1.6 edition sahibiyim ve aracımı ilk aldığımda yüksek devirlerde kullanıyordum ama 9.5 i geçmedim. Zamanla bu değerim 8.5 e kadar düştü.

İkinci olarak klima aşağıdaki resimde gösterdiğim düşmenin ışığı yanmıyorsa kapalı konumdadır ve motor ısısı ile içeriyi ısıtabilirsiniz. Ancak fanı 3. kademe ve üzeri kullandığınızda çok az birşey yakıt tüketimine etki edecekdir. Cosmo isimli üyemiz bu konuyu inceleyip araç menüsünde bulmuştu, konularını takip edebilirsiniz.

Y7FZb.jpg

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Buğu çözmeyi çalıştırıyorsan klima ışığı yanmasa da klima çalışıyor.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet şimdi anladım bende diyorum bu düğme basılı değil neden yakıta etkili oluyor diye :) ısıyı almak için kademeleri açıyordum baya bi ve bnm araçta ortadaki diz ve yüz sembollerinin olduğu kısımda en üsttekinin ışığı hiç kapanmıyor sürekli kırmızı çizgisi yanıyor onu nasıl kapatırım uğraştım ama olmadı yoksa kapanmıyormu yukarı ok olan tuş o açıkkende sanırım klima açık görünüyor olabilirmi

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

buğu çözücü açık olmuyor sadece o ayar düğmesini çeviriyordum sürekli ama ortadaki yukarı ok olan düğmeyi kapatamadım bir türlü her iki düğmede 21. kademede dursa yine yakıttan çekiyormu ışıklar kapalıda olsa ve link i verirmisiniz o konunun aradım ama bulamadım

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Buğu çözme dışında klima ışığı yanmıyorsa yakıttan çekmiyor. Motorun ısısyla ısıtıyor.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşımızın işaretlediği düğme açık değilken buğu çözme açık değilken rolantide 1 yakarken dereceleri çevirince 1,5 e çıkıyor çözemedim bir türlü sadece o yukarı ok ışığı olan düğme yanıyor onuda kapatamıyorum bi türlü

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Işık kapatmak şifreli gibi araçta üstüne basınca kapanmaz :) Öncelikle auto tuşuna basın sonra araç içi gezinme tuşu var hava sirkülasyonu ona basın sonra bir kere daha basın kapanıyor :D umarım anlatabilmişimdir.
Not: Araç içi gezinme dediğim sirkülasyon tuşu kar işaretinin altındaki :)

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracta buğu cozme tuşu veya en üstteki cama yonlendirme tuşu aciksa isik yanmasa bile klima devrededir
Bende ilk defa opelde boyle sacma bi mantik gordum.

kenangokhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Orhan UYAN link' Alıntı:
buğu çözücü açık olmuyor sadece o ayar düğmesini çeviriyordum sürekli ama ortadaki yukarı ok olan düğmeyi kapatamadım bir türlü her iki düğmede 21. kademede dursa yine yakıttan çekiyormu ışıklar kapalıda olsa ve link i verirmisiniz o konunun aradım ama bulamadım

O ışıklardan herhangi biri illaki yanacak, hava çıkışı bir şekilde biryerden olmak zorunda ama seçimi size ait. İster ön cam ister orta konsol isterseniz de ayak bölgesine ayarlarsınız fakat kapatamazsınız.

albertxx link' Alıntı:
Işık kapatmak şifreli gibi araçta üstüne basınca kapanmaz :) Öncelikle auto tuşuna basın sonra araç içi gezinme tuşu var hava sirkülasyonu ona basın sonra bir kere daha basın kapanıyor :D umarım anlatabilmişimdir.
Not: Araç içi gezinme dediğim sirkülasyon tuşu kar işaretinin altındaki :)

Resim temsili gönderildi arkadaşın aracı edition bu nedenle maselef auto mode yok klimada.

BÜLENT link' Alıntı:
Aracta buğu cozme tuşu veya en üstteki cama yonlendirme tuşu aciksa isik yanmasa bile klima devrededir
Bende ilk defa opelde boyle sacma bi mantik gordum.

Gerçekten çok saçma olmuş abi bu. Fan açınca bile benzin tüketen araçlarımız var zenginliğin gözü kör olsun :)