yedek yakıt deposu

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Eski kaplumbağa volkswagenlerde yedek depo benzeri (rezerve de deniyor) bir durum vardı. Aracın ön göğsünün altında, şaft tüneli civarında bir kol vardı o kol sağa veya sola çeyrek tur çevrildiğinde yedek depo diye tanımlanan deponun rezerv kısmını devreye sokardı. Ben de benzin kıtlığı dönemlerinde bir tanıdığın arabası sayesinde o kolun ne işe yaradığını keşfetmiştim.

49719258.jpg

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
volkswagen grubu araçlardaki yedek depo diye tabir edilen bölüm genleşme tankıdır.
benzin deposunun girişinde yeşil renkli yaylı bir mandal vardır ve o mandalı bastırırsanız genleşme tankı dolar.
araç önce genleşme tankındaki yakıtı yakmaya başlar, genleşme tankındaki yakıt bitene kadar benzin göstergesi hiç kımıldamaz.
yedek tank diye birşey yoktur yukarıda yazdığım gibi sensorla benzin bitmesine yakın 5-8 litre depodaa benzin kalır...senin dediğin benzin solsurma işlemi sonrası depo girişi yanda hava ventili basılı tutularak depo içi hava alınıyor ve o kısmı da benzinle dolduruluyor(yani manipule ediliyormuş öğrendiğim bu) ama bu sırf hemen en az 150km yol yapacaklar için tavsiye ediliyor çünkü depo genleşmesi olasılığı bu şekilde engelleniyor yoksa yolda değilsen doldurulması sakıncalı olduğu söyleniyor...resimi ekliyorum depo girişi yan ventil
images

9k=

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selim abi sen bu işi biliyon :) . teşekkürler.