Yeni Astra J için rodaj dönemi var mıdır ?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yeni Astra J için rodaj dönemi var mıdır ?

eketen link' Alıntı:
Yani ben 37 ile dolanıyorum. şu an 11-12 arası geziniyor ş.içi. 30 32 seviyelerine çekmeye tırsıyorum; lastiği yararım falan...  005hihih

37 çok yahu, bu yollarda pinpon topu gibi seker araç!

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Pinpon gibi sekmesinden ziyade biraz sert gerçekten ama rahatsız etmiyor alıştım sanki. Ama nitro bastıktan sonra arkayı eskisinden daha erken bırakmaya başladı. Anlayamadım nitrodan mı başka bir derdi mi var?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Pinpon gibi sekmesinden ziyade biraz sert gerçekten ama rahatsız etmiyor alıştım sanki. Ama nitro bastıktan sonra arkayı eskisinden daha erken bırakmaya başladı. Anlayamadım nitrodan mı başka bir derdi mi var?

Nitro ısınmayı geciktirdiğinden lastiklerin yolu kavramasını biraz zayıf kılıyor olabilir, başka da neden gelmiyor aklıma ama bence 37Psi de yere basan alanda azalma da olabilir, daha önceden de 37Psi idi ve yol tutuş daha iyiydi öyle mi?

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynen hep 36 37 38 bandında kullandım. Nitrodan sonra açık hissettim arkanın daha erken koptuğunu.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
:)
Geniş kapsamlı inceleyelim peki

Karışık gelen kısım hangisi tam olarak?

işlemin genelini biraz daha basitleştirerek anlatabilirseniz sanki madde madde daha kolay olacak.

çok teşekkürler

by_lotto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Bu aralar kafam hayli dolu olduğundan rakamlar vb pek hatırımda değil ama 180-200 civarıydı sanırım, yarın faturalara bakarım.

teşekkürler..

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

by_lotto link' Alıntı:

Kardeşim yağ + yağ filtresi 120 lira tutmuş buna biraz da işçilik alıyorlar, ben ilave bakımlar yaptırdığım için net bir işçilik bedeli yazamadım..

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
İlaveten kesinlikle unutmamanız ve atlamamanız gereken konu segman oturtmayı gerçekleştirmek. Bu motorunuzun verimi ve ömrü açısından çok çok önemli. Motorda bildiğiniz üzere kompresyon ve yağlama segmanları vardır. Kompresyon segmanlarını aracın tam gaz halindeki ateşleme ile oluşan yüksek silindir iç basıncından başka hiçbirşey gerektiği gibi oturtamaz. İlk kmlerden itibaren yapılmasındaki amaç da motor yağının (sentetik), koruyucu film tabakasını tam ve kalıcı olarak oluşturmadan mümkün olan en sıkı şekilde segmanları gömleklere bastırmaktır. Bu size mükemmel tepkili, verimli ve yağ eksiltmeyen bir motor sağlar. 1000 km boyunca aracı aşırı zorlamayaksınız ancak, örneğin ilk 20-100 km de 5000 max deviri  tam gaz gerçekleştirip o devire geldiğinizde ayağınızı gazdan çekip kompresyona bindireceksiniz. Bu 5000 devirlik 100 km den sonra max devir sayınızı 3000 olarak belirleyip bundan sonraki her 100 km de çıktığınız max devir sayısını 1000 devir artırarak 1000km lik periyodu aynı bu kullanım şekliyle tamamlayın. İkinci önemli nokta aracı çıktığınız her en yüksek devir sayısından sonra vites büyültmeyip kompresyona bindirip (dekompresyon) devirin düşmesini bekleyeceksiniz. Yani o ilk 20-100 km lik periyodda aracı 2. vites 5000 devire tam gaz ulaştırdığınızda 3 e atmayıp ayağınızı gazdan çekip devirin kendi kendine düşmesini bekleyeceksiniz ki kompresyona binip vakumlama basıncı ile karterdeki yağ buharını emsin ve içerideki oluşan çapakları aynı süpürge gibi emerek egsozdan atsın. Bu yağ-filtre nin de erkenden özelliğini kaybetmesine engel olur. İlk 100 km den sonra yine kompresyona bindirirsiniz aracı, çıktığınız her 100 km lik max devir periyodunda. Bunun en güzel yolu hafif meyilli uzun bir yolu inerken ayağınızı gazdan çekip aracı kompresyona bindirmek ve araç 1000 devir seviyesinde tekrar tam gaz yapıp max çıkacağınız devire çıkıp tekrar ayağınızı gazdan çekip aracın dekompresyonla 1000 devir civarına düşmesini beklemek ve yine aynı şekilde gazlamaktır. Bu şekilde rodaj km sini tamamladığınızda gerçekten enfes bir motorunuz olur. Bu şekilde açılmamış, rodajlanmamış aynı motora göre çok daha iyi gider çok daha az yakar. ևünkü silindir kompresyonları diğer motora göre segmanları tam manası ile oturduğu için daha az kaçırdığından daha yüksek olur. Bu da size hem performans hem verim olarak geri döner. ֜stelik daha uzun ömür demektir. Tabi burada bazı püf noktaları var. ֖rneğin tam sentetik yağ ile bu çok zordur çünkü hemen koruyucu film tabakasını oluşturmaya başlar. ֜stelik vizkositesinden dolayı inceciktirde. :) Bu yüzden ilk km lerden itibaren bunu yapmaya başlamalısınız. Aslında mineral yağ ile bu işlemin gerçekleşmesini tavsiye ederler ama iş biraz ters giderse (mineral yağ azıcık hararet yaptırırsanız anında yapısını değiştirip bore glaze denilen film tabakasını oluşturur ve rodaj yalan olur) herşey başlamadan biter.
3 Kez tane tane okuyunca anlayabildim..ilk 100 km boyunca,müsait olunca,2.viteste max devire kadar gelıp(heralde 95 km fılan yapar) 3 e atmayıp ayagımı gazdan cekıp devirin yıne eskı yerıne dönmesını bekleyecegım ;) çok tesekkurler Emre bey

muallim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Emre bey teşekkürler bende bu konuyu merak ediyordum . birde altta verdiğim sitede aynı konunun ayrıntılı bilgilendirmesi var.
http://www.motosikletforum.com/threads/rodaj.8128/

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

;) Link iyi olmuş  005hihih