1.4 turbo motor başıma gelenler

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba biraz uzun uzadıya yazı olacak okuyanlardan bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum

Aracın 10 gün önce yolda giderken yağ basıncı az şekline uyarı verdi aracı sanayiye getirip km gelmemesine rağmen bakıma soktum araçtan yaklaşık 1.5 litre yağ çıktı yağını yenildikten sonra aracın hafifte olsa duman attığını farkettim ustaya sorduğumda subaplarindan dolayı araç yağ yakıyordur cevabını aldım haliyle moralim bozuldu araç 77 bin km de ve araçta LPG yok subaplarin yada subap lastiklerinden bunu bu km deki aracın yapması normal mi birde bunune üzerine normal seyir halindeyken aracı kısa sürede servise götürün uyarsın çıktı ekranda bilgisayara baglattigimda meşhur turbo hatası ile zengin karışım hatası verdi araçta arıza ışığı filan yanmıyor bu arada bugünde yolda giderken 4. Viteste aracı 3. Vitese aldığımda yoğun bir siyah duman çıktı bunların hepsi birbirinden ile bağlantılı mi bilmiyorum ama üst üste geldi canımı acayip şekilde sıktı sizce bütün bunlar turbo dan mı yoksa ustanın dediği gibi subaplarindan mi kaynaklanır bilgisi olanlardan yardimlarini rica ediyorum

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sunuda ekleyeyim araçta yağ kaçağı filan yok bakim yaptığım günden bugüne yağda eksilme yok araca rolantide dip gaz veriyorum fakat duman atma olayı olmuyor egzostan gelen dumanı farkettigimde ara ı dik bir yere park etmiştim 20 dakika sonra çalıştırip ilerlediğimide gaza yüklendiğimde farkettim

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4-4.5 litre yağ alan motorda 1 litre yağ eksildiğinde sarı yağ eksik uyarı lambası yanar.yanmadımı?
1.5 litre yağ ile çalışan motorun her yeri zarar görmüş olabilir.
bundan sonra her hafta yağına bakın derim...
karışım hatası sonucu arıza lambası yanıyorsa siyah duman atabilir...

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4-4.5 litre yağ alan motorda 1 litre yağ eksildiğinde sarı yağ eksik uyarı lambası yanar.yanmadımı?
1.5 litre yağ ile çalışan motorun her yeri zarar görmüş olabilir.
bundan sonra her hafta yağına bakın derim...
karışım hatası sonucu arıza lambası yanıyorsa siyah duman atabilir...

Araçta yağ azaldığında herhangi bir uyarı ikaz ışığı yanmadı sabah yolda giderken anı frene bastığımda yağ basıncı düşük şeklinde uyarı verdi daha sonra o uyariyi birdaha vermedi uyaridan sinra farkedebildim durumu
Araçta yine arıza ışığı yanmıyor herhangi bir uyarı da yok işin tuhaf tarafı

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm bu olanlar turbo nun mekanik arizasindan kaynaklanabilir mi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Turbonun sağlıklı ve uzun ömürlü olması için özellikle uzun süreli kullanımlardan veya performanslı kullanımlardan sonra motor hemen stop edilmemeli, araç rölantide bir süre çalıştırılmalıdır.
Yağsızlıktan kaynaklanan bir sorun olsaydı araç sürekli yağ eksiltir, egzostan mavi duman atardı. Araç bir süre bekledikten sonra çalıştırıldığında bir kereye mahsus mavi duman atıyorsa yanma odasına yağ kaçırıyordur. Siyah duman ise yakıt sistemi ile ilgili sorunları işaret eder.

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbonun sağlıklı ve uzun ömürlü olması için özellikle uzun süreli kullanımlardan veya performanslı kullanımlardan sonra motor hemen stop edilmemeli, araç rölantide bir süre çalıştırılmalıdır.
Yağsızlıktan kaynaklanan bir sorun olsaydı araç sürekli yağ eksiltir, egzostan mavi duman atardı. Araç bir süre bekledikten sonra çalıştırıldığında bir kereye mahsus mavi duman atıyorsa yanma odasına yağ kaçırıyordur. Siyah duman ise yakıt sistemi ile ilgili sorunları işaret eder.

Bilgileriniz için teşekkür ederim bu km deki bakımları düzgün yapılan LPG olmayan araçtaki bu arıza normal mi yanma odasına subaplardan yada subap lastiklerı den yağ alıyor demek oluyor degilmi

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok soru sordum bilgim olmadigi için araca kompresör testi yaptırsam sorun ortaya çıkarmı destek veren herkese teşekkür ederim

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
turbo arızası gibi duruyor. sıcakken duman atması buna işaret.
kontrol edilip gerekirse revizyon veya değişim yapılmalı.
umarım az yağla çalıştığı için motorda bir hasar oluşmamıştır.

Bounce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
turbo arızası gibi duruyor. sıcakken duman atması buna işaret.
kontrol edilip gerekirse revizyon veya değişim yapılmalı.
umarım az yağla çalıştığı için motorda bir hasar oluşmamıştır.

Merhaba subaplardan kaynaklanmasi durumunda kompresyon testi ile sorunun subaplardan olduğu anlaşılabilir mi boşvere actirmayayim motoru turbo arızası içinde yaptirilacak test varmı