1.4 turboya hangi benzin

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar yakinda 1.4 turbo alicam insallah bu araca hangi benzini kullaniyorsunuz 95- 97 oktan 

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 turboya hangi benzin

Ben 95 oktan kullanıyorum, Arkas otomotiv ve Erpaş otomotiv servisleride 95 oktan kullanmamı tavsiye ettiler. Genelde daha performanslı olur diye 97 oktan tercih edilir (ben kesinlikle katılmıyorum) size bir depoda 30-40 km civarında eksik yol yaptıracaktır.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BP ve P.Ofisi nin 95 oktan benzinini tavsiye ederim.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben herzaman shell 97 kullanıyorum  97 oktan performans için değil motoru korumak için... Detonasyon v.b sorunları önlemek için...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eketen kardeşim oktan sayısı yükselince benzinin erken yanması önlenmiş oluyor, yani yüksek sıkıştırmalı motorlarda normal benzin erken yanarak vuruntuya neden oluyor yüksek oktan bu yüzden -bazı yeni nesil motorlar için- geliştirildi diye biliyorum.

Ama istasyonlarda 97oktanın tek farkının 95 oktan olana göre daha hassas filtre edildiği, bu yüzden "daha temiz benzin" olarak adlandırılıyor çoğu istasyon çalışanına göre.

Ben 97-95 arasında fark hissedemiyorum ve 97 oktanda tüketimim artıyor, senin 180 adet beygirin olduğu için varsa aradaki fark haliyle daha hissedilir oluyordur.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynen Sn Tolga Bey kardeşim. Yüksek oktan = zamanından önce ateşlememe. Zamanında 2 lt lik turbo bir Nissan da bu oktan derdi yüzünden vuruntu sensörüne rağmen vuruntu sorununu yaşayıp motoru kucaklıyorduk neredeyse. ֜stelik o Nissan yabancı bir Nissan dı ve Türkiye de hiçbir servis aracın ne olduğunu bile bilmiyordu :) O zamanlar 95 diye satılan benzinler kesinlikle 95 oktan değilmiş bu yüzden üç ay için kaçtane oktan artırıcı getirtmiştik dışarıdan. Hey gidi hey neler çektik bu otomobil sevdasından :)  O yüzden hep 97 kullanıyorum Yoğurdu üfleyerek yeme misali...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir zamanlar Nissan 200 SX adında bir yer uçağı üretmişti, sayesinde odamın duvarları badanaya ihtiyaç duymazdı heryer posterleriyle doluydu :D

Evet; yıllarca kalitesiz ve düşük oktanlı yakıt tükettik hatta mazotta durum daha da kötüydü; ilk gelen dizel Toyota Corolla larda sırf bu yüzden bakım periyodu 5.000km imiş!

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bizim nissan  s13 silvia idi Ayrıca skyline nın da tadına baktık. şimdiki yoğurdu üfleyerek yemelerimin sebebi hep bunlar. şu an bir s15 silvia spec-r gerçekten çok leziz olurdu :) Ama Türkiye de bu araçların keyfini sürmek zor.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Silvia mı?  ???

ah neredeee vah nerede :)