1.4 turboya hangi benzin

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 turboya hangi benzin

Sn. Eketen; Wastegate in istenmeyen karışımdan etkilenerek zamanla basınç tahliyesi yapamaz hale geleceğini mi söylüyorsunuz?

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bir arkadaşın 200sx inde wastagate kafayı yemiş ve tahliye görevinden istifa etmişti. Yanlış hatırlamıyorsam elektronik bir zırvalama söz konusu idi. Dolayısı ile basılması gereken basıncın çok üzerindeki basıncı gönderince neredeyse kolları çıkırıyordu. Basınç artınca basit olarak düşünürsek sıkıştırmada artıyor bu esnada nispeten düşük oktan erken ateşleme yapabiliyor Bu gibi istenmeyen durumlarda idare edebilir yüksek oktanlı yakıt.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sürekli bildiğiniz, güvendiğiniz ama sürekli aldığınız bayi önemli  shell petrol ofisi gibi yerlerden alınırsa problem olacağını zannetmem
zira yıllardır kullandığımız turbo corsa ile 95 oktan herhangi bir problem yaşamadık

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
bir arkadaşın 200sx inde wastagate kafayı yemiş ve tahliye görevinden istifa etmişti. Yanlış hatırlamıyorsam elektronik bir zırvalama söz konusu idi. Dolayısı ile basılması gereken basıncın çok üzerindeki basıncı gönderince neredeyse kolları çıkırıyordu. Basınç artınca basit olarak düşünürsek sıkıştırmada artıyor bu esnada nispeten düşük oktan erken ateşleme yapabiliyor Bu gibi istenmeyen durumlarda idare edebilir yüksek oktanlı yakıt.

Ok...

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Peki çoğu forumda okuduğumuz ve şehir efsanesine dönüşmüş bu Subap erimesi yada uzaması meselesi.. LPG nin yanma ısısının yüksek olmasından kaynaklı sorun yaşandığı vs. bu yüzden 40-50bin KM sonra motor subaplarının değiştiği falan söyleniyor. Bu durum da 95 oktan ile 97 arasında yanma sıcaklıkları farkı varmıdır? Varsa da sürekli 97 almamız sonucunda bu subap sorunuyla karşılaşıyormuyuz?

Tamamen bilmediğimden soruyorum..

Cebelli59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Türkiye'de 97 oktan benzin yok diye biliyorum. Çoğu istasyonda 97 ile bir pazar stratejisi uygulanıyor. Ama dikkat ederseniz adı 97, oktan değil, zaten pompanın üzerinde yine 95 yazıyor. Bir iki defa, Shell Nitro+ 97 olarak geçen benzinden aldım, içerisindeki katkıdanmıdır bilinmez aracın daha geç ısındığını farkettim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

MuratS link' Alıntı:
Peki çoğu forumda okuduğumuz ve şehir efsanesine dönüşmüş bu Subap erimesi yada uzaması meselesi.. LPG nin yanma ısısının yüksek olmasından kaynaklı sorun yaşandığı vs. bu yüzden 40-50bin KM sonra motor subaplarının değiştiği falan söyleniyor. Bu durum da 95 oktan ile 97 arasında yanma sıcaklıkları farkı varmıdır? Varsa da sürekli 97 almamız sonucunda bu subap sorunuyla karşılaşıyormuyuz?

Tamamen bilmediğimden soruyorum..

95 ile 97oktan arasındaki ısı farkı motorun çok rahat tölarre edebileceği çapta bir farktır ancak LPG nin ısısı yanlış hatırlamıyorsam 115 oktan benzine eşitti, bu da zaman içerisinde pahalı, hafif ama yüksek ısıya uygun olmayan subapları eritiyor, daha ucuz alaşımlı sübaplarsa ısıya dayanabiliyor.

Cebelli59 link' Alıntı:
Türkiye'de 97 oktan benzin yok diye biliyorum. Çoğu istasyonda 97 ile bir pazar stratejisi uygulanıyor. Ama dikkat ederseniz adı 97, oktan değil, zaten pompanın üzerinde yine 95 yazıyor. Bir iki defa, Shell Nitro+ 97 olarak geçen benzinden aldım, içerisindeki katkıdanmıdır bilinmez aracın daha geç ısındığını farkettim.

Evet 97 oktan yok katkılı 95 oktan var. Shell in yeni Nitro sunda yoğun derecede kaydırıcı ve temizleyici madde var bu yüzden motor daha sessiz ama biraz daha geç ısınan bir hal alıyor.

ökandemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tp (türk petrol) den 95 oktan alıyorum. yaklaşık 15 krş indirimli olarak. performans ve tüketim olarak bi fark da görmedim şu ana kadar.

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Tolga KARACA link' Alıntı:
Vah canım yaa yıllar önce yazmış  :D

Abi tarihe bakmamıştım konunun ilk mesajını okuyunca bizde kaç tane Bülent abi var diye şüphe ettim :D :D