2001 cdx xenon Tuvturk Muayene

norm034

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum arkadaşlar 2.0 cdx vectramı henüz bu hafta aldım.aldıktan bir saat sonra sol xenon yanmamaya başladı.götürdüm elektrikçiye beyin arızalı olduğunu tamiri olmadığını falan söyledi aracımın muayenesi olmadığı için ivedi bir şekilde yeni balast taktık.zannedersem far yükseklik ayarlama motoru çalışmıyor.bugün tuvturk istasyonuna gittiğim zaman 'Gaz deşarjlı far(xenon): Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor' Ağır Kusurlu diyip geçirmediler aracı muayeneden.üstüne yetmezmiş gibi orada çalışan çok bilmiş ukala arkadaş ampullerini değiştir olmuyorsa farı komple değiştir falan dedi.baya bir tartışma yaşadım.bana saçma geldi ne biliyim.bu far beyinleri tamiri oluyormu?olsa ne kadardır tahminen?servise sordum 950 tl fiyat verdi yazık günah o paraya.veya elinde çıkma olan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirlerse sevinirim.birde muayenede aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa çözüm için neler yaptıklarını anlatabilirlermi?bana göre haksız kazanç dedikleri bu olsa gerek.

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunda sinirlenicek birşey yok sonradan yapılan xenon uygulamarı artık muayeneden geçmiyor. nedeni ise orjinal xenon sistemlerinde far yıkama otomatik far yükseklik sensörü olmaması gibi..eger yükseklik sensörüde çalışmıyorsa bu nedenle geçirmemişlerdir.

norm034

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çözüm olarak önerileriniz nelerdir.standart far takim dicem bildiğiniz üzere soketler uymuyacak.araba orjinalaçıkççası çok kurcalatmakta istemiyorum ama normal sarı far ampulu için beyni nasıl devreden çıkarabilirim ve o sokete uygun sarı standart ampul varmıdır?

Jettaco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectrası olan arkadaslar konuyu gördüklerinde ilgilenecektir.ha benim bir tavsiyem olabilir.farlara ucuz bi halojen ampül takarak muayeneden geçebilirsiniz diye düşünüyorum.sonrasında tekrar xenona dönersiniz.tabi oluyorsa..xenonlu aracım olmadıgı için yardımcı olamıyorum malesef :)

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Far ayarı bozuksa tamir olmadan hiçbir türlü geçemezsiniz.

Şunu yapın far ayar motorunun bozuk olduğundan emin olmak için:

Karanlık bir yer veya zamanda araca binin.
farları açın
anahtarı takın
2. pozisyona çevirin

Bu durumda farların aşağı ve sonra yukarı oynaması gerekir. her ikisinin de aşağı ve yukarı hareket edip etmediğinden emin olun.

Gerekirse birinden yardım alın, anaharı diğer kişi çevirirken yakından bakın ve herhangi bir hareket (aşağı veya yukarı) veya kımıldama oluyor mu not edin.

Seviye sensörlerinin çalışıp çalışmadığı Opcom ile bağlanarak kontrol edilebilir.

Eğer tüm bunlarda sorun yoksa ayar motorlarında sorun vardır, onların değişmesi gerekir.

Tamamen farklı bir seçenek de yan sanayi B2 halojen farı taktırıp xenonu tamamiyle iptal etmek. Bunun için de h7 soketleri falan gerekiyor ama işi bilen bir elektirik ustası yapar. Ankarada olsanız yönlendirebilirdik.

norm034

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alper bey teşekkür ederim cevap için konuda bahsettiğim gibi yeni beyin takıldı demiştim fakat orjinal değil universal taktık böyle sıkıntı yaşamam supriz gibi oldu h7 takıcam büyük ihtimal diğer türlü 950 tl gibi bir rakam vermek bence değmez far için.

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun diliyorum..Arabalar yüklü olunca(donanımlı) bir de buna yıllanmış oluşu eklenince baş ağrıtıcı sorunlar doğurabiliyor..Aracınızda xenon farınızın çalışmamasına sebep; xenon ampülünden,xenon balastından,xenon ampülün ateşleyicisinden kaynaklanabilir..Yani xenon ampül alırsanız ampül patlaksa,değiştirirsiniz..Ya da buna rağmen yine yanmaz,bu sefer de farın altına takılan beyinden sorun kaynaklanabilir (su almıştır örn) 950 tl lik ne tutuyor onu da anlamış değilim..Yani servisten temin etmek yerine çıkma da bulunabilir..Far yükseklik ayarlayıcısı bozuksa da,zaten bu parça 50-80 tl arası siyah ve küçük bir motor...

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun diliyorum..Arabalar yüklü olunca(donanımlı) bir de buna yıllanmış oluşu eklenince baş ağrıtıcı sorunlar doğurabiliyor..Aracınızda xenon farınızın çalışmamasına sebep; xenon ampülünden,xenon balastından,xenon ampülün ateşleyicisinden kaynaklanabilir..Yani xenon ampül alırsanız ampül patlaksa,değiştirirsiniz..Ya da buna rağmen yine yanmaz,bu sefer de farın altına takılan beyinden sorun kaynaklanabilir (su almıştır örn) 950 tl lik ne tutuyor onu da anlamış değilim..Yani servisten temin etmek yerine çıkma da bulunabilir..Far yükseklik ayarlayıcısı bozuksa da,zaten bu parça 50-80 tl arası siyah ve küçük bir motor...

Cevap veriyorum b2 cdx xenon farı çok pahalı ve yan sanayiside yok.teki 1000 tl nin üzerinde ve bu fiyat sadece far.balast ve seviye sensörü dahil değil.Allahtan far ayar motoru içinde :)

norm034

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yarın sökmeye çalışıcağım parçayı diğer tarafa takıp denicem elektrikçi balast arızalı dedi ama bilmiyorum.yükseklik ayarlayıcı motorları falan çalışıyordu universal beyin taktığım için onlar devre dışı kaldı.benim servisten altığım orjinal gm balast fiyatıydı parça numarası olarakta 6235081 verdiler.söküp kendim kontrol edicem durumdan haberdar ederim arkadaşlar.teşekkürler.

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cdx cıkma balast istanbulda zebil gibi.. yada ebay den almak mantıklı .. 950 tl bir balast için verilmez. ayrıca cdx farı sökülüp yerine h7 takılmaz günah olur vallahi