Arabam Fazla mı Yakıyor???

Cem Öktem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar ,

Arkadaşlar aracımı 0 olarak aldım. Şu anda km si 550 olmuş durumda 150 liralık mazot bitirdim.

Aracım 1.3 dizel eco filex 2010 kasa Opel Corsa .

Yardımcı olursanızm, Sevinirim.

Son düzenleme:

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Cem öncelikle benzin değil mazot bitirmişsindir.
550 km yaptın ve depon tamamen boş mu? yani ölçüm bu şekilde yapılmaz.deponu fulle.sonra mesela 100 km kullan tekrar fulle.ve ölçümünü yap.
150 tl ye 550 km gitmişsen 27 kuruş yakmış olursun km de.bu rakam çok fazla.

Cem Öktem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cem öncelikle benzin değil mazot bitirmişsindir.
550 km yaptın ve depon tamamen boş mu? yani ölçüm bu şekilde yapılmaz.deponu fulle.sonra mesela 100 km kullan tekrar fulle.ve ölçümünü yap.
150 tl ye 550 km gitmişsen 27 kuruş yakmış olursun km de.bu rakam çok fazla.

Ben de anlamadım. Çok mu devirli kullanıyorum diyorum yada çok trafikten mi oldu diyorum. Ama eski aracım c3 1.4 dizel 15 kuruş yakıyordu. Tabi mazotun litre fiyatıda arttı.

Aracımı ilk aldığım gün yapmamam gereken birşey yaptım. Debriyaj biraz sıyırdı sanırım. Onun etkisi var mıdır ? Varsa ne yapmam gerekir?

şimdiden teşekkürler.

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet fazla görünüyor. Ama araba sıfır. Zamanla düşeceği aşikar. Rodaj bitene kadar biraz yumuşak kullanırsanız uzun ömür için faydası olur.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
soğuk havada şehiriçi kullanımda 20 kuruşa kadar normal bence.umarım buraya yazdığın kullanım tamamen kısa mesafe değildir.soğuk motorla yaptığın ölçüm çok da geçerli olmaz.
debriyaj konusuna gelince kontrol ettirmeden birşey söylemek zor.biraz sıyırmak neyse ama daha ciddi bir hasar varsa yakıtın bu kadar anormal çıkması doğrudur.serviste kontrol ettirmeni öneririm.

34BCT70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
27 kuruş çok fazla,rodaj dönemı bile olsa çok bence..Bu kadar yeni arabayı fazla sıkıştırmayın derim;) bence 10 15 bin yapın motor açılsın o zaman redline :D :D

Cem Öktem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
27 kuruş çok fazla,rodaj dönemı bile olsa çok bence..Bu kadar yeni arabayı fazla sıkıştırmayın derim;) bence 10 15 bin yapın motor açılsın o zaman redline :D :D

Maksimum 3 bin devir yapıyorm oda arada bir. Ama onun dışında yaklaşık 2.2 bin devirde kullanıyorum 2.5 olnca değiştiriyorum vitesi.

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt çok fazla.Zira ben dün Adıyamandan Erbaaya geldim .Şehiriçi falan derken 650 km yi geçti.Yol bilgisayarı ortalama 6.1 lt gösterdi.Aldığı toplam lpg ise 87 tl.Çok dikkatli geldim ama biraz bassam 100 tl yakardı.O bile iyi bir rakam 2000cc lpg li bir araç için.Sizin aracınızın 170krş civarı yakması gerekiyor en fazla...

34BCT70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maksimum 3 bin devir yapıyorm oda arada bir. Ama onun dışında yaklaşık 2.2 bin devirde kullanıyorum 2.5 olnca değiştiriyorum vitesi.
o zaman kesinlikle bi servise gösterin derim.Dizel araba için çooooook fazla..1.6 benzinli ile full redline max 320 yakıyorum