Araç İçi ve Dışından Gelen Tıkırtılar

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araç İçi ve Dışından Gelen Tıkırtılar

kaliper sesi  burç ile  çözülüyor. yağlama vs  geçici çözümdür bilginize. servsinizden burç takılmasını isteyin

goxb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

limnili link' Alıntı:
arkadaşlar araçlarımızdan gelen seslerle ilgili yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. bu arada ben de bu sesler nedeniyle aracımı satma noktasına kadar geldim. arkas izmir servisinde 1 hafta bakım ve testleri yapıldı. (ben 1 hafta kalmasını istedim)problemler emniyet kemerlerinden gelen zırıltılar, araç dışından gelen lokurtular, orta konsoldan çıtırtı, c sutunu veya bagaj kapagından gelen zırıltılar ve sol yandan gelen aracın kasılmalarıyla ortaya çıkan "tak" sesiydi(sanki kapı içinde serbest bir çakıl taşı var ve saca çarpıyor gibi). 1 haftanın sonunda ustabaşıyla teste çıktık. fren kaliperi olayı ve orta konsol çıtırtısı düzeldi.diğer seslerin ise kaynağını bulamadıgını fakat gerekli ayarlar yapıldıktan sonra sesleri duymadıgını söyledi. fakat aracı teslim aldıgımda seslerin aynen devam ettıgını gördüm. yaklışık 10 gun oldu alt takımdan gelen lokurtular da yenıden başladı. 1 haftalık servisin bana getirisi sadece orta konsol çıtırtıları oldu kısaca :) bu sorunları çözecek başka yöntemler var mı bildiğiniz ??
Orta konsol cızırtılarını çözmek için ne işlem yapıldı acaba? En azından onu halletmişsiniz ben 1 senedir  10 kez servise girip çözemedim.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

akın link' Alıntı:
kaliper sesi  burç ile  çözülüyor. yağlama vs  geçici çözümdür bilginize. servsinizden burç takılmasını isteyin
+1 aynen ben aydın surtaşa götürdüğümde master tec erdem ustaya lokurtuyu yağlamı keseceksiniz dediğimde yok burç yapılacak dedi yani kesin çözüm,usta buna alışık olduğunu aynı sorunu chevrolet cruze dada yaşadıklarından artık bunu çabuk hallede bildiklerini söylemişti.

Poyraz2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sabah aracıma binip koltuğuma oturduğumda  anahtarı henüz takmadan bir ses duyuyorum. Bu ses şeye benziyor.Kontak yarım çevrildiğinde gelen ses gibi.
Acaba benim kulakta mı bi problem var yoksa araçta mı bi problem var.Anlayamadım....

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
[quote author=akın link=topic=149.msg36895#msg36895 date=1308235981]
+1 aynen ben aydın surtaşa götürdüğümde master tec erdem ustaya lokurtuyu yağlamı keseceksiniz dediğimde yok burç yapılacak dedi yani kesin çözüm,usta buna alışık olduğunu aynı sorunu chevrolet cruze dada yaşadıklarından artık bunu çabuk hallede bildiklerini söylemişti.
[/quote]
kaliper sesi sol arkada bende de çıktı zamanla. söküp baktıklarında ben de yanlarındaydım. ses balatadan geliyordu, balata yukarı aşağı oynuyordu. her iki tarafata da balataları tutan parça üzerinden işlem yapıldı bir de kaliper parçaları ( vidalar vs ) yağlandı falan ses kesildi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben o sesi (yanılmıyorsam) önde duyuyorum, frene basınca da kesiliyor.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

bu kaliper sesi nasıl bir ses arkadaslar.....????

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kaba asflatta ya da bozukca bir yolda giderken ön tekerlerden lokurtu / su kaynamasına benzer bir ses geliyor, bazen ses su kaynamasından ziyade metak tıkırtılarına dönüşebiliyor.

Daha da açıkcası hani kettleda su kaynatırızda su kaynayıp şalteri attırmadan önce fokur fokur eder ya, öyle işte  :)

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
tekerlek sert bir çukura yada  ne deniyor şu kare taşlardan yapılan yollara? ordan geçerken benim araçta (cam açıkken) tıkır tıkır metal çarpma sesi geliyordu. cam kapalıyken içerden duyulmuyordu. şimdi yapıldı ses kesildi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
[quote author=türk_187 link=topic=149.msg38768#msg38768 date=1309545049]
tekerlek sert bir çukura yada  ne deniyor şu kare taşlardan yapılan yollara? ordan geçerken benim araçta (cam açıkken) tıkır tıkır metal çarpma sesi geliyordu. cam kapalıyken içerden duyulmuyordu. şimdi yapıldı ses kesildi.
[/quote]

Güzel bir örnek; Arnavut kaldırımı deniyor o yollarda ses çok bariz oluyor, işin güzel yanı o ses dışında araç sanki Arnavut kaldırımında değilmiş gibi sessiz ve titreşimsiz yol alabiliyor eski araçlarımla bu konuda gerçekten çok farklı.