Araç İçi ve Dışından Gelen Tıkırtılar

Djfree

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araç İçi ve Dışından Gelen Tıkırtılar

hipokratim link' Alıntı:
Merhaba, benim aracımda neredeyse tüm kapılarda fitillerden geldiğini tahmin ettiğim sinir bozucu sesler geliyor.Kaldırım, banket   gibi yükselti olan yerlerden yavaşca geçerken araç esnediğinde aracın heryerinde acayip bir sürtünme sesi geliyor.Biraz uğraştım fitillerden olduğunu farkettim.Bu sesler servise sol önden gelen bir tıkırtı sesi ile gittiğimde usta nın tüm kapı fitillerine slikon sprey sıkmasının ardından başladı.Aracı yıkattığımda özellikle tembihliyorum fitilleri iyice silin diye.Yıkamadan sonra kısa bir süre yapmıyor. Sonda yine başlıkyor özellikle araç güneş altında ısındıktan sonra...
bende de oluyor o esneme sesi.ayrıldı ayrılacak  ;D

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
arkadaşlar benim araç 2500km^'de ve ön camda bulunan yağmur sensörü aparatı cama tıkır tıkır çarpıp ses yapıyor.. özellikle kasislerde ve dizel motorun ilk kalkıştaki titremesini ritmik bir şekilde cama tıkır tıkır çarparak veriyor..sizde de bu problem var mı?

Bende yok böyle bir ses, sensörleri çevreleyen siyah plastik kapak yerinden çıkmıştır belki.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
arkadaşlar benim araç 2500km^'de ve ön camda bulunan yağmur sensörü aparatı cama tıkır tıkır çarpıp ses yapıyor.. özellikle kasislerde ve dizel motorun ilk kalkıştaki titremesini ritmik bir şekilde cama tıkır tıkır çarparak veriyor..sizde de bu problem var mı?

Sayın Turk_187,

Ön camda, ayna altında bulunan siyah plastik ise sesin kaynağı, servislerde izolasyon bantı yapıştırılarak sesi bir çırpıda kesiyor ve bunun için de ücret almıyorlar..

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

alahan1963 link' Alıntı:
[quote author=türk_187 link=topic=149.msg34209#msg34209 date=1306412213]

Sayın Turk_187,

Ön camda, ayna altında bulunan siyah plastik ise sesin kaynağı, servislerde izolasyon bantı yapıştırılarak sesi bir çırpıda kesiyor ve bunun için de ücret almıyorlar..

[/quote]

sanırım siyah aparat yok. gri plastik çerçece çarpıyor... servise gitmeye de üşeniyorum ama en kısa sürede hallederim artık.. onun dışında araçta şu an için bir ses yok cok sukur...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Meşhur emniyet kemeri sesi ve gösterge siperliği sesi az çok bende de duyulabiliyor.

Bugün siperlikten ses gelirken çok dikkatle sesi bulmaya çalıştım; ses doğrudan siperlikten geliyor gibi ve siperliğe bastırınca gidiyor ama sesin esas kaynağı yol bilgisayarının ekranıymış; ekrana tırnak ucuyla dokununca bile sesten eser kalmıyordu.

Bu parçada atlanan bir detay var; dikkat ettiniz mi bilmem ama ekran içine çok kolay toz alabiliyor, gene izolasyonsuz olduğundan titreşimlerde tıkırtıya neden oluyor.

Bu yüzden serviste parçayı söktürmeyeceğim, kendim bir parça ince lastik ile parçayı gözle görülmeyecek şekilde destekleyeceğim.

magu76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam arkadaşlar,
Benim aracımda da kapı fitilleri kötü yollarda gacır gucur ötmeye başladı. Onun dışında hafif ön ve arka takımlardan da ses geliyor ama honda civicden sonra fısıltı gibi geliyor çok fazla rahatsız olmuyorum :) Birde yanımdan araç geçerken bütün sesi içeri alıyor. bunların dışında gösterge siperi bastırınca çatırdıyor ama sanırım o tarz plastik sesleri bir süre sonra plastik aksamın alışmasından sonra geçer diye düşünüyorum. Kapı fitilleri gacırdaması için bauhaustan slikon sprey aldım şöför kapısında denedim ama çok fazla etki etmedi gibi geldi. Özellikle ürün önerecek arkadaşlar varsa rica ediyorum. İyi forumlar...

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bazen şoför koltuğunun sağ ya da sol ön kısmı ile hemen altındaki plastik parçanın bulunduğu yerden sürtünme sesi geliyor.Bu sesi duyup da çözümü bulan oldumu aranızda arkadaşlar??

Bugün gıcırtılarla savaş günüm kiiiliiccc

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

magu76 link' Alıntı:
Selam arkadaşlar,
Benim aracımda da kapı fitilleri kötü yollarda gacır gucur ötmeye başladı. Onun dışında hafif ön ve arka takımlardan da ses geliyor ama honda civicden sonra fısıltı gibi geliyor çok fazla rahatsız olmuyorum :) Birde yanımdan araç geçerken bütün sesi içeri alıyor. bunların dışında gösterge siperi bastırınca çatırdıyor ama sanırım o tarz plastik sesleri bir süre sonra plastik aksamın alışmasından sonra geçer diye düşünüyorum. Kapı fitilleri gacırdaması için bauhaustan slikon sprey aldım şöför kapısında denedim ama çok fazla etki etmedi gibi geldi. Özellikle ürün önerecek arkadaşlar varsa rica ediyorum. İyi forumlar...

Aracınızı her yıkadığınızda temiz bir bezle kapı ve karoser üzerinde yer alan fitilleri de temizlerseniz bu tip seslerin ve erken yıpranmaların önüne geçebilirsiniz, silikon içerikli spreylerle dediğim yerleri güzelce beslerseniz önceki tavsiyemle giderilemeyen sesler kesilecektir, yine çözüme ulaşamazsanız muhtemelen menteşe ve kilitlerinizin elden geçirilip yağlanması gerekiyordur.

Gösterge siperliğini elinizle zorlarsanız çatırtı yapar, bunun dışında yoldayken de yol bilgisayarının dikdörtgen şeklindeki ekranıyla ses yapabilirler, siperliği servis halledecektir ancak ekranı kendiniz küçük bir lastik vb parçasıyla destekleyerek sessiz hale getirebilirsiniz.

Dış mekan sesleri yüksek geliyorsa serviste kapı ayarlarını kontrol ettirin, giderilemeyen esneme sesleriniz ve dış ortam seslerini net duymanız kapı ayarlarınızın elden geçirilmesi gerektiğini gösteriyor.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
Bazen şoför koltuğunun sağ ya da sol ön kısmı ile hemen altındaki plastik parçanın bulunduğu yerden sürtünme sesi geliyor.Bu sesi duyup da çözümü bulan oldumu aranızda arkadaşlar??

Bugün gıcırtılarla savaş günüm kiiiliiccc

Trim seslerinin tavan yaptığı sınıf ne gariptir ki C sınıfı, daha üst ve daha alt sınıf araçlarımın iç mekanları C sınıfı araçlarıma göre daha stabiller.

Ucuz sınıflarda tek parçalı sert plastik, üst sınıflarda ferah tasarımlı geniş ve yumuşak plastik daha az ses üretirken C sınıfındaki araçlarda kaliteli / daha az kaliteli malzemelerle gösterişli tasarımların getirdiği çoklu parçadan oluşan kabinler daha fazla tıkırtıya neden oluyorlar!!
Ama gene de bir Corolla Focus a göre iç mekan net şekilde üstün kaliteye sahip, giderilmesi keyfimle alakalı 2 noktadan nadiren çıtırtı duyuyorum onları da unutup düzeltmiyorum.

Şahsen bu konuda kusursuzluk istersem adresim Mercedes, Bmw Volvo gibi işçilik ve malzemelerinin fiyatlarına yansıdığı premium markalar olurdu ; sana bana ayrı şans değil her modelde aynı kusursuzluk için parayı gözde çıkarmak şart yoksa "benimki tıkırdıyor" "aynı araba bende var benimkinde tık yok" "onca para verdim bu araba dandik" vb muhabbetler uzar gider.

limnili

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar araçlarımızdan gelen seslerle ilgili yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. bu arada ben de bu sesler nedeniyle aracımı satma noktasına kadar geldim. arkas izmir servisinde 1 hafta bakım ve testleri yapıldı. (ben 1 hafta kalmasını istedim)problemler emniyet kemerlerinden gelen zırıltılar, araç dışından gelen lokurtular, orta konsoldan çıtırtı, c sutunu veya bagaj kapagından gelen zırıltılar ve sol yandan gelen aracın kasılmalarıyla ortaya çıkan "tak" sesiydi(sanki kapı içinde serbest bir çakıl taşı var ve saca çarpıyor gibi). 1 haftanın sonunda ustabaşıyla teste çıktık. fren kaliperi olayı ve orta konsol çıtırtısı düzeldi.diğer seslerin ise kaynağını bulamadıgını fakat gerekli ayarlar yapıldıktan sonra sesleri duymadıgını söyledi. fakat aracı teslim aldıgımda seslerin aynen devam ettıgını gördüm. yaklışık 10 gun oldu alt takımdan gelen lokurtular da yenıden başladı. 1 haftalık servisin bana getirisi sadece orta konsol çıtırtıları oldu kısaca :) bu sorunları çözecek başka yöntemler var mı bildiğiniz ??