Astra H tekleme ve devir saati titreme sorunu

baristanbul1985

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Atra H 1.6 easytronik aracımda dur kalklarda, yokuş aşağı giderken ve ayağımı gazdan kestiğim zamanlarda ileri geri teklemeler, hoplamalar oluyor. Ayrıca devir saati rölantideyken titreme yapıyor. Ayrıca kalkışlarda gaza basınca araba kendini ileri atıyor, yokuşlarda patinaj yapıyor. 2 kere de anlık olarak gaz yememe sorunu başıma geldi. Emme manifoldu tamir edilip temizlendi, şanzıman ayarı yapıldı, bujiler değişti ancak sorunum geçmedi. Ustam motorun açılıp subapların ayarlanması, kurumlanma var ise temizlenmesi gerekiyor olabilir dedi. Başka bir usta da sensörlerden yapıyor olabilir dedi. Motoru açtırmak istemiyorum. Araç cihaza bağlandığında arıza kodu da vermiyor. Sorun sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Oksijen, map sensörlerinden olabilir mi? Acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Son düzenleme:

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu araçlarda subap ayarı denen birşey yok nasıl bir usta o? Sorununuz mekanik değil sensör kaynaklı gibi duruyor hiç arıza kodu yok mu?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Rölanti ayarlayıcınız bozulmuş büyük ihtimalle (aynısı bende de vardı), ustanız tanıdıksa parça alır takar dener zaten sorun o değilse parçayı iade eder. Bu nedenle her sorunda usta usta gezmeyip şehrinizdeki iyi ustalardan bir tanesini de kanka edinmeye bakın.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Bobin arızası gibi duruyor.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın subaplarında işeme varsa bu gibi problemler çıkarır çözüm silindir kapağı taşlanması sanırım subap ayarlama diye bahsettiğide bu ustanın...

baristanbul1985

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar, önce sensörleri kontrol ettirip sonra subaplara müdahale ettirmek daha mantıklı olacak sanırım. Subaplarda ise sorun acaba ne kadara mal olur?

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 10:10 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 10:09 ----------

Bu araçlarda subap ayarı denen birşey yok nasıl bir usta o? Sorununuz mekanik değil sensör kaynaklı gibi duruyor hiç arıza kodu yok mu?

Araç hiç arıza kodu vermiyor, tek arıza kodu emme manifoldu hatasıydı o da emme manifoldu tamiri ve temizliği ile giderildi. LPG'de teklemeler daha sert olurken benzinde daha yumuşak yapıyor.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:24 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 10:10 ----------

Bu arada başka bir usta daha aracımı gördü. Opel motorlarında çelik subap kullanmıyormuş, bu yüzden LPG yüksek ısıda yandığı için bu subaplar LPG'li Opellerin çoğunda eriyormuş. Büyük olasılıkla bu yüzden bu sorunları çıkarıyor dedi.

Oksijen yada map sensörü arızalı olsa araç arıza kodu verirmiş. Sensörden değilmiş teklemeler.

Subapların çelik olanlar ile değişmesi gerekiyor diyor. Sizce doğrumudur subapları değiştirttireyim mi?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motoru söktürmeden önce kompresyon testi yaptırın,elbette sebep olabilir ama öncelikle EGR den tutun ateşlemeye kadar kesin emin olun sorun olmadığına

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aslında enjektörlerde işeme varsa demek istemiştim kusura bakma hangi kafayla yazdımsa :) enjektör kaçırırsa bahsettiğiniz zıplama hoplama yapar yada boğulur çiğ yakar siyah duman atar .. sorun subaplardayda sürekli tekleyerek çalışır traktör gibi patırdar neredeyse yürümez hale gelir çekiş düşer yağ yakar egzostan sürekli mavi duman atar... bence enjektörlere bir bakın derim...

baristanbul1985

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aslında enjektörlerde işeme varsa demek istemiştim kusura bakma hangi kafayla yazdımsa :) enjektör kaçırırsa bahsettiğiniz zıplama hoplama yapar yada boğulur çiğ yakar siyah duman atar .. sorun subaplardayda sürekli tekleyerek çalışır traktör gibi patırdar neredeyse yürümez hale gelir çekiş düşer yağ yakar egzostan sürekli mavi duman atar... bence enjektörlere bir bakın derim...

Çekişte düşüş yok, duman atma yağ yakma da söz konusu değil. Dün servisine gösterdim arabayı test ettiler emme manifoldu portu arıza kodu vermiş yine. Emme manifoldu diyor servis. Kime güveneceğim bilmiyorum.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:51 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:49 ----------

Boğaz kelebeği temzilendi mi?

boğaz kelebeği, emme manifoldu hepsi temizlendi. Manifold tamir edildi. Dün servise gittim manifold yine arıza kodu vermiş buna rağmen. Servis tekleme ve silkelemelerin nedenini emme manifolduna bağlıyor. Ama yaptırırsam bu sorunun geçeceğine dair garanti de veremiyor.