BMW Gibi Araçlarda Tepeden led Orta konsol aydınlatması nasıl yapılabilir?

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bir de bu var paylaşım yapan...

Öncelikle bir telsiz telefon bataryası aldım ve uç kısmından yararlandım.
01xj2.jpg

Bu soket kısmını led bozulduğu zaman kolay müdahele etmek için kullanmak istedim. Lehimlerle değilde direk ampul-duy ilişkisi gibi olsun istedim.
02xa3.jpg

600 Ohm direnç ve 2,9-3,5 volt - 6000 mcd (milicandil deniyor galiba ki bu bile fazlasıyla bir aydınlatma sağladı) kırmızı bir led kullandım, yeşilin renk tonunu beğenmedim çünkü. Bu ledi yuva olarak düşündüğüm, ısıya dayanıklı lastik bir gromet içinde tavan lambasına takmayı düşündüm. Gromentin diğer ucunu kestim. Böylelikle daha rahat bir kullanım elde ettimç
03kk5.jpg

05se6.jpg

04dl0.jpg

06ox6.jpg

Daha sonra söktüğüm tavan lambası çerçevesinin, hiza alarak işaretlediğim yerini lehim aleti sayesinde deldim, tornavida yardımıyla deliği büyüttüm, içerisine resimdeki şekilde monte ettim.
07yi3.jpg

08jj4.jpg

Araç üzerine takıldığı zamanki hali. Fotoğraflar telefon ile çekildiği için biraz bulanık. Aydınlatma şekli aşağıdaki resimden birazcık farklı oldu, sonradan ince bir ayar çektim. Biraz daha el freni tarafına yaklaştırdım, çünkü konsolun aydınlanmasını istemedim. Groment ile oynayarak bu işlemi gerçekleştirdim. Bunun içinde çok büyük kolaylık oldu groment kullanmam. Ledi Gromentin 2mm içerisine yerleştirdiğim için gelen ışığı görmüyorum böylelikle hiç gözümü almıyor...
12ou7.jpg

11mr7.jpg

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
basit ve güzel bir çalışma olmuş.

d.berkay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok enteresan bir şekilde nerdeyse 4 yıldır kullandığımız aracımda geçen haftasonu uzun yola giderken farkettim sunmarinelight'ın olduğunu :D Kendinden kararan dikiz aynasının arkasında ufak sarı bir ampül var.. Honda accordlarda olduğunu biliyordum ama vectrada olduğunu bilmiyordum :) Çok şaşırdım vallahi, arabanın her türlü detayını bilmeye çalışırken bunu nasıl gözden kaçırmışım anlayamadım :)

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel bir çalışma, paylaşım için teşekkürler, bende focus ghia da görüp çok beğenmiştim, uygulanabilir

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gece kullanırken vitesin üstündeki yazıları görmemizimi sağlıyor ben araç içi aydınlatmanın hertürlüsüne karşıyım.
karanlık olacak arabayla başbaşa kalacaksınız mahrem olacak sevişeceksiniz arabayla ışıkta ne oliyki????

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Vectra B2 için tepe lambasının içeriğini bilen arkadaşlar bu uygulama için hangi bağlantı şeklini uygulayabileceğimizi, hangi kabloları kullanacağımızı, ledler için ne tür bir ekstra bağlantı-parça koymamız gerektiğini ve nasıl yapabileceğimizi açıklayabilirler mi acaba?

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
vectra b lerde iç aydınlatmadan resimdeki bağlantılardan alabilirsiniz.

16514193.jpg

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyide amacı nedir benim aarbada da var ama hiç öyle geceleyin ahım şahım aydınlatmıyor hatta ilk aldığımda kafayı eğmesem bir şey için ben bile uzun süre orda bir ışık olduğunun farkına varmazdım yani amacı gerekliliği nedir yoksa her kez oraya minik bir led taksın ondan basit ne var.. bir amacı işlevi olmalı..

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Diğer araçlar için bilmiyorum ama ben kendi aracımda olmasını isterdim. Eğer zaman bulursam uygulayacağım da.
Sebebine gelince; Örneğin bardak tutucuların olduğu alanın adydınlık olmasını isterdim. geceleri kullanırken kolaylık sağlayacaktı. Sigara kullanmıyorum ama küllüğü ufak tefekler için, bozuk para için kullanıyorum. Ayrıca orta konsolda dip aydınlatması olmayan unsurların görünür olması hem bir kullanım kolaylığı hem de bir estetiklik kazandıracaktı.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyide o ışığın gece aydınlattığı yok ki gece bile kafanızı eğmeniz aynanın altındaki o ışığın farkına varamassınız bence onun bam başka bir amacı var..

onun yerine şerit ledden ayak aydınlatması yapın harika bir şey arabaya binen orjinaldenmi bu var çok iyiymiş diyor..