Chevrolet Captiva - Yıkama Kil Wax Uygulamam

Hasan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
facebook.com
Merhaba opelsizasla üyeleri :)

Uzun süredir uğramıyordum bugün bir gireyim dedim baya şenlenmiş ortalık 14alkiss İlgimi çeken bölümlerden biri de bu detailing bölümü oldu, kendi uygulamamı paylaşmak istiyorum, Uygulama fotoğrafları diye bir bölüm olmadığı için buraya açıyorum doğru yerdir umarım dancee Ben de Insigniateam sayesinde bu işlere bulaşanlardanım kurtulamıyorum açıkçası :)

Sene içi harcadığım parayı bir köşeye koysam şimdi istediğim bir gitarı alabilirmişim  rockkkkk Ama hastalık gibi bir şey kendimi tutamıyorum.

Elimdeki ürünler ve onlar hakkındaki düşüncelerimi paylaşayım önce.

Fazla durduğuna bakmayın yarısı mf bez  greatt Vesikalıklar da yanlışlıkla orda :D

[img=800x600]http://i52.tinypic.com/15hg8z5.jpg[/img]

Meguiars Ultimate Wash&Wax (Sarı şampuan) : ևok kaliteli bir ürün, yıkadıktan sonra wax atmasanız bile kendi içeriğinden dolayı aracı parlatıyor.
Meguiars Ultimate Quik Detailer : Favori ürünlerimden. Yıkamadan sonra bir kere tüm arabayı geçiyorum. Wax kadar uzun süreli olmasa da parlaklık sağlıyor ve waxla birlikte gelen toz tutma özelliğini azaltıyor - hatta engelliyor diyebilirim.
Meguiars Endurance : Lastiklere bir kere sürdüm geçen hafta, hala etkisi devam ediyor lastiklerde siyah parlak görünüm. Ayrıca su tutunca boncuklanmalar da oluyor.
Meguiars Ultimate Dash&Trim Protectant : Dış plastik-trimlere sürünce gayet güzel koyuluk ve koruma sağlıyor.
Meguiars Microfiber Wash Mitt : ևift kova ile yıkayacaksanız mf eldiven şart, herhalde en popüleri bu.
Meguiars Supreme Shine MF Bez : BİM mf bezlerine göre kalitesini anlıyorsunuz, birkaç tane daha sipariş etmeyi planlıyorum.
Meguiars Water Magnet Kurulama Havlusu : Valla ne yalan söyleyim Captiva'ya yetmiyor bu havlu. Yarıdan sonra ardından su izi bırakmaya başlıyor. Tercihim Uber Blue Havlu olurdu.
Meguiars Elle Uygulama Pad'i : Diğer padlerden farklı ve kaliteli, tavsiye ederim.
Finish Kare 1000p Katı Wax : Uygulaması zor katı olduğu için bir de kurursa tam işkence ama sonucu güzel. Açık renk arabalarda tavsiye ediliyor.
AutoGlym Vinyl&Rubber Care : Torpidoya uyguladım. Aşağıdaki resimlerde fark belli oluyor.
Atas Vinet : Gayet güzel temizleyici. İç kısımda kullanıyorum yine aşağıdaki resimlerde %50-50 resimler var.
Atas Forlega : İyi temizliyor da, çok kimyasalmış zarar verebilir dediler. ValetPro Bilberry alacağım fırsat olursa. Bu atasın kokusundan nefes alınmıyor valla uygulama anında.
Kil : şampuanla çıkmayan bazı kirleri rahatlıkla çıkarıyor, bence herkes uygulamalı. Ziftleri çıkarmıyor yalnız. Ona Bug&Tar Remover lazım. Hakan abinin videosunu izledim gayet hoşuma gitti.
Scotch Brite : Bildiğimiz skoç brayt :)

Elimdeki ürünler ve hakkındaki düşüncelerim böyle. Gelelim ilk uygulamama. Sadece onda resim çektim diğerlerinde gerek duymadım :)

Uygulama;

-Jant temizliği
-ևift Kova Yöntemi - grit guardım yok mümkünse herkes edinsin bu tekniği kullanan.
-Kil uygulaması
-Durulama ve kurulama
-Wax
-Lastiklere koruma
-Dış plastiklere koruma
-Cam temizliği

Polisaj(pasta) yapacak kadar malzemem ve tecrübem olmadığı için o işi erteledim ama bu haliyle bile güzel sonuç veriyor.

Buyrun resimler: (sonlara doğru yorgunluktan uygulama esnasında fotoğraf çekemedim :D )

DSC09522-1.jpg

DSC09523-1.jpg

DSC09525.jpg

DSC09526.jpg

DSC09528.jpg

DSC09529.jpg

DSC09530.jpg

DSC09532.jpg

DSC09547.jpg

DSC09548.jpg

DSC09551.jpg

DSC09553.jpg

DSC09555.jpg

DSC09556.jpg

DSC09560.jpg

DSC09564.jpg

DSC09569.jpg

DSC09585.jpg

DSC09590.jpg

DSC09597.jpg

DSC09598.jpg

DSC09599.jpg

DSC09600.jpg

06082011606.jpg

06082011625.jpg

06082011624.jpg

06082011622.jpg

06082011621.jpg

06082011620.jpg

06082011619.jpg

06082011617.jpg

06082011616.jpg

06082011614.jpg

06082011613.jpg

06082011610.jpg

06082011609.jpg

İç temizlik (Vinet ve AG VRC ile)

%50-50 alt taraf Vinet+mf bez ile silinmiş hali
08082011661.jpg

֜st taraf silinmiş hali
08082011662.jpg

Sol taraf silinmiş hali
08082011665.jpg

Sağ taraf AG VRC ile koruma altında
08082011666.jpg

Uzunca yazdım ama sorun değildir umarım. Elimdeki ürünler hakkında sorunuz olursa cevaplarım sıkılmadan :D Hadi sağlıcakla  general_Dancing

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Chevrolet Captiva - Yıkama Kil Wax Uygulamam

Eline sağlık  greatt

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

aracınızı genellikle kendiniz yıkıyorsunuz galiba?

Hasan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
facebook.com

thejazz link' Alıntı:
Eline sağlık  greatt
Teşekkür ederim  victoryy

onderak link' Alıntı:
aracınızı genellikle kendiniz yıkıyorsunuz galiba?
Bir yıl önce aldık arabayı o süredir yıkamacıların fırçaları arasında  general_Shame_on_you işkence çekiyordu araba bu yaz kurtardım  011zaa Artık mümkün olduğunca ben yıkıyorum.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hasan Bey aracınızdan memnunmusunuz? Aracın şurasıda şöyle olsaydı dediğin, yada çok hoşuna giden beğendin yönleri varmı ? Birde bu 70 - 80 bin tl fiyat aralığı olan jip ler ( captiva,antara,rav4,crv vb) hakkında genel düşüncen nedir ? Kullandığın için soruyorum.

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu çift kova tekniği nedir? başka tekniklerde varmı?

TOGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Biraz uğraştrıcı ama iyi bir teknik :)

Bir kovada şampuanlı su oluyor , diğer kovada duru su.

Önce şampuanlı kovaya eldiveni yada süngeri (sünger tavsiye edilmez) sokup aracı yıkayıp sonra kirlenen eldiveni önce duru su olan kovaya sokup çamuru akıtıp sonra tekrar şampuanlı kovaya sokup bu şekilde devam edilerek yapılan yıkama işlemine çift kova tekniği deniyor.
Bu yöntem ile kirler duru su olan kovada kaldığından çizik ihtimali oldukça azalıyor. :)

Hatta birde kovaların diplerine Grit Guard denilen parça koyuluyorki kirler kovanın dibinde biriksin ve eldiveni sokunca havalanıp yapışmasın diye..

Grit Guard da bu : http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=SHI-GRITGUARD-RED
Eldiven de bu : http://www.meguiars.com.tr/product_info.php?2&products_id=80

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

ben de kısa bir süre bu captiva'nın otomatigini kullandım, 7 koltuklu olan. araç müthişti. yalnız yakıt tüketimi insanı biraz boguyor... bir de menzil 100km gösterirken birden yakıtın bitmesi(Allahtan benzin istasyonuna giriyordum) beni çok ürkütmüştü. Araç çok konforlu, karizmatik ve güçlü. tavsiye ederim...

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
ben de kısa bir süre bu captiva'nın otomatigini kullandım, 7 koltuklu olan. araç müthişti. yalnız yakıt tüketimi insanı biraz boguyor... bir de menzil 100km gösterirken birden yakıtın bitmesi(Allahtan benzin istasyonuna giriyordum) beni çok ürkütmüştü. Araç çok konforlu, karizmatik ve güçlü. tavsiye ederim...
Bende Hasan a bunları soruyorum işte, sonuçta bizim gibi 'Normal'  011zaa insanların alma ihtimali olabileceği jip sınıfı bunlar :) İçlerinde de en geniş görüneni Captiva yine. Acaba ne kadar tüketimi fln  023hm

Hasan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
facebook.com

markopasa86 link' Alıntı:
Hasan Bey aracınızdan memnunmusunuz? Aracın şurasıda şöyle olsaydı dediğin, yada çok hoşuna giden beğendin yönleri varmı ? Birde bu 70 - 80 bin tl fiyat aralığı olan jip ler ( captiva,antara,rav4,crv vb) hakkında genel düşüncen nedir ? Kullandığın için soruyorum.

Valla arabayı övüp baş tacı yapmayacağım, bazı sıkıntılarım var, mesela anlık tüketimi göremiyorum öyle bir göstergesi olsa iyi olurdu. Motor daha güçlü olsa yakıt tüketimi de daha az olurdu hızlanmada falan çok sıkıntı yok ama yüklenince de iyi yakıyor. Orijinal navigasyon sistemini burda sunmuyorlar biz Navitech taktırdık onun da arayüzünü hiç sevmedim navigasyonu falan iyi ama. Başka sıkıntım yok çok şükür. 1 yılda 31bin km yaptık servislik bir sıkıntısı olmadı yani bakımlar hariç servise uğramadık. Sürüşü çok rahat arabanın çukur taş toprak pek takmıyoruz yani. Direksiyonu yumuşak araba konforlu ve geniş. 7 kişi alıyor ama bagajdaki koltukları açmadan 6 kişi sığılıyor zorlamadan. Dış görüntüsü çok hoşuma gidiyor yeni kasa da ayrı bir güzel gördüyseniz internette. Otomatik vitesi hiç sarsmıyor hissetmiyorsunuz geçişleri.

Antaraya valla ısınamadım Captiva daha başarılı gibi, tabi onun da artıları eksileri vardır afl mesela. Ama dış görünüşünü sevmiyorum açıkçası.
RAV4 hakkında bilgim yok ama başarılı olsa daha çok görürdük heralde demek ki bir eksiği kusuru falan var.
CRV de hoşuma gidiyor ama kullanmadığım için bir yorumum yok hoş duruyor içi de dışı da.

Captiva hakkında diyebileceğim şeyler bunlar kısaca çok seviyorum ama 18 yaşında birine göre fazla ağırbaşlı bir Insignia yı tercih ederdim tabi :D Konfor arıyorsanız bulursunuz :) Bu arada yakıt tüketimini de iyi seviyelere çektim 2 ton bir araca göre üstelik arabayı o kadar rahat kaldıramayan bir motora göre iyi değerler. Resimler aşağıdaki gibi:

Bu en az 90 en fazla 110 kmh hızda şehirler arası çift yönlü karayolunda elde edilen yakıt tüketimi:
29072011315.jpg

Bu ara sıra 130-140 kmh ye çıkarak (yolları tam hatırlamıyorum muhtemelen duble yol) artan yakıt tüketimi:
02082011488.jpg

Bu da 160 kmh maksimum otoban ve sonrasında 1 günlük şehiriçi kullanımı sonucu artan tüketim:
06082011608.jpg

Bu sahurda tüketimi sıfırladım yaklaşık 3 km bir yol yaptım şehir içi. Çok nazik ve ağır seyreden (max 40 kmh) bir yolculukla elde ettiğim tüketim:
14082011691.jpg

Bu da sabah annemi işe bırakmak için yaptığım yoldan sonra ortaya çıkan tüketim:
14082011693.jpg

Bu da şehiriçi rekorum :D (Fabrika verisi ş.içi 10 ş.dışı 6 litre)
7.9 lt/100 km = km de 28 kuruş :)

bscap0000.jpg