çift kapi kilitlemeyle otomatik cam kapatma

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
bugün dayanamadım gittim açık biyer bulup lehimlettim parçaları, birde sıcak silikonla güzelce kapladım dışını, geldim otoparka söktüm kapıyı sigorta kutusunun oralar çok sıkışık geldiği için, kapı içerisinde denemediğim kombinasyon kalmadı ama tek bulabildiğim şase oldu :) şaseyi vidaladım kolonun vidasıyla deliğe ama diğer kabloların hepsini tek tek soyup denememek için ek yerinden 5 li kabloları ayırıp ordan denedim tüm kombinasyonları ama olmadı malesef.... yarın bi deniycez ama ölçü aletiyle nasıl bulunur ki? asıl bulması zor olan cam kapatma modülüne giden mavi-kırmızı dediğiniz ama bende o renklerde olmayan kabloyu bulmak...

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adaş silikonlamışsın ama yazın çok sıcak olduğunda o silikonlar akabilir bunu unutma başıma geldi corsa da oradan biliyorum...

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
adaş o sıcak silikon, akmaz kokmaz o :)
şimdi sana bir soru, bugün gittim elektirikçide tam 2 saat uğraştık ama olmadı,
daha önce yazdığın renklere yazdığın şekilde bağladık güzelce ama camlar kalkmaya niyetleniyor, yarım santim kadar kalkıyor sonra duruyor...
daha bir arkadaşın çizdiği şekilde yaptık devreyi,
alttaki fotoda da açıklamaya çalıştım bağlantı şeklini ama olmadı.
fotoya bakarak hatanın nerde olduğunu söyleyebilecek biri var mı bana???

[img=http://img1.loadtr.com/k-557858-devre.jpg][/img]

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adaş resimdeki kondansatörün sanki kenarı yanmış gibi lehimlerken bozuldu mu yoksa resmi büytütünce öyle gözüktür
05gxn2y1ua5wzh1mrhv7.jpg

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi sıcak silikon akmaz kokmaz diyorsun ama araç güneşin altında ısınınca o silikona bak nasıl eriyor başıma geldi benden sana söylemesi adaş sonra kısa devre filan olur olmaz senin motor biraz hareketleniyor gerisini yapmıyorsa klondansatörü kontrol et benim resimdeki çizdiğim yer erimiş gibi

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
tek tek kontrol ettirdik avometre mi deniyordu akım ölçer işte onunla, hepsi sağlamdı, akma konusunu birde poşete koyar bantlarım güzelce o hallolur ama neden öyle çok az hareketlenip durur onu nasıl bulabiliriz? o fotoda silikonda hava falan kalmıştır ondan öyle görünmüştür, ölçümlerde sorun yok sağlam parçalar, lehimlemeler doğru mu peki? uçlar doğru olmuş mu? şase kondansatöre gidiyor falan anlamadım ben mevzuyu şimdi...

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devre kontroluu
1. kapıdaki cam kapatma anahtarından gelen kırmızı mavi kabloyu kontak kapalıken şaseye bağladığınızda camlar kapanıyormu.
2. çift kilitlemeden gelen kahmemavi ve kahvekırmızı 12 votluk lamba bağlayın. çift kilitlemeden lamba yanıp sönüyormu.
bu iki işlem doğru kablolu bulduğun anlamına geliyor.
3. anahtardan gelen kırmızımavi ve şaseyi devreye bağla kondansatörün ayaklarını kısa devre et camlar kapanıyormu. bu denemleri kontak kapalıken yapın.
4. çift kilitlemeden gelen kahvemavi ve kahvekırmızı rölenin beslemesi bobn ayaklarına bağla çift kilitlemede tık tık diye kontak çekiyormu.
bu kontroller sonucu nerde hata yaptıgını anlarsın