corsa C LPG

muhbar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben bu konu hakkında baya bir araştırma yaptım . Bir kere herkes kabul etmeli ki lpg takınca neredeyse %35-%45 arası ekonomi yapıyorsunuz. Toplam 15000-25000 kmde kendini amorti eden bir sistem. Lpg karbüratörlü araçlarda performansı negatif yönde etkiliyor enjektörlü sistemlerde lpg farkını anlamanız çok zor. Bence BRC taktırın hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. 1400 lira bedelle takıyorlar ve hiç problem olmuyor. daha önceki arabamı yaklaşık 50000km lpgli kullandım ve hiç mi hiç sıkıntı yaşamadım. Tabi sistemin iyi olması kadar takan ustanın da iyi olması lazım 100 lira daha ucuza takılacak diye kıytırık yerlere gitmemek lazım.

twinport41

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
(Biz zaman ayırıp yardımcı olmaya çalışıyoruz ama bu forum gibi ciddi bilgilendirme ortamlarında Türkçemizi yazım kurallarına uygun şekilde kullanıp dilimize sahip çıksak daha iyi olmaz mı ? :cry: )

Tamam Bir daha olmaz Diyelim konu tatlıya bağlasın ok..

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben size net verileri soyluyorum iyi dinleyin.

43 litre benzin ile 450-500 km ancak giderdim. 43 litre benzın eder 3.70 den 160 lira. hadi 450 km gittiğimi hesaplayalım ki lpg avantajlımı diye hesap yaparken lpg nin yanında duralım.. o da benzin ile km de 35 kuruş eder.

şimdi tüpte kullanıma gelelim. 33 litre ile 300 km gıdıyorum. 33 litre X 2.27 = 25 kuruş. e bide ilk çalıştırmalarda benzin yakıyorum. hadi onu da saymayayım. lpg ile 25 kuruş yakıyor diyelim

25/35 = %71 yani arabam MAKSİMUM 29% tasarruf yapabiliyor.

NOT: ilk çalıştırmalardaki benzini gözardı ettim, hemde benzindeyken 500 km değilde 450 km gittiğini hesap ettim.. yani maksimum , taşın suyunu sıksanız güncel bezin lpg fiyatlarıyla verilerle 30% tasarruf yaparsınız.
hadi hepinizi öpüyorum.

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
ben size net verileri soyluyorum iyi dinleyin.

43 litre benzin ile 450-500 km ancak giderdim. 43 litre benzın eder 3.70 den 160 lira. hadi 450 km gittiğimi hesaplayalım ki lpg avantajlımı diye hesap yaparken lpg nin yanında duralım.. o da benzin ile km de 35 kuruş eder.

şimdi tüpte kullanıma gelelim. 33 litre ile 300 km gıdıyorum. 33 litre X 2.27 = 25 kuruş. e bide ilk çalıştırmalarda benzin yakıyorum. hadi onu da saymayayım. lpg ile 25 kuruş yakıyor diyelim

25/35 = %71 yani arabam MAKSİMUM 29% tasarruf yapabiliyor.

NOT: ilk çalıştırmalardaki benzini gözardı ettim, hemde benzindeyken 500 km değilde 450 km gittiğini hesap ettim.. yani maksimum , taşın suyunu sıksanız güncel bezin lpg fiyatlarıyla verilerle 30% tasarruf yaparsınız.
hadi hepinizi öpüyorum.

Hesap doğru ama eksik. LPG'ye geçme psikolojisi, eskiden benzin ile yapmadığımız hızları ve ivmeli yani sportif kullanımı özendiriyor.. Yani 150-170 basmaya başlıyoruz, ayrıca yüksek devirli ve keyifli araba kullanmaya başlıyoruz. Bu da yakıtı artırıp eskiden benzinde efendi kullandığımız arabamızın yakışına yaklaştırıyor. Bir de nasıl olsa az yakıyor deyip WC ye bile arabayla gidiyoruz dediğimiz türden durum oluşuyor ve aylık yakıt harcamamız pek azalmıyor. Bu dediklerim tamamen tecrübe edilmiş gerçek yaşanan durumlardır.
Ama bir de sorun çıkarsa... işte o zaman ustaya gidip gelmekten yaktığınız yakıt ve zaman benzinli günleri mumla arattırıyor.

Son düzenleme:

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hesap doğru ama eksik. LPG'ye geçme psikolojisi, eskiden benzin ile yapmadığımız hızları ve ivmeli yani sportif kullanımı özendiriyor.. Yani 150-170 basmaya başlıyoruz, ayrıca yüksek devirli ve keyifli araba kullanmaya başlıyoruz. Bu da yakıtı artırıp eskiden benzinde efendi kullandığımız arabamızın yakışına yaklaştırıyor. Bir de nasıl olsa az yakıyor deyip WC ye bile arabayla gidiyoruz dediğimiz türden durum oluşuyor ve aylık yakıt harcamamız pek azalmıyor. Bu dediklerim tamamen tecrübe edilmiş gerçek yaşanan durumlardır.
Ama bir de sorun çıkarsa... işte o zaman ustaya gidip gelmekten yaktığınız yakıt ve zaman benzinli günleri mumla arattırıyor.

tuvalete bile arabayla gitmek , sadece yakıt tüketimini miktar olarak artırır. oran sabit kalır. yani benzinli arabyala tuvelete gitseydim 100 birim yakacakken şimdi 71 birim yakıyor. ve şoyle de bir durum var, asla lpg taktırdım diye basmıyorum. basmadığım halde maksimum tasarruf bu. ki bundan da ilk marşlardaki benzin tasarruflarını duşersek 25% den öteye gideceğini sanmam şehir içi kullanımda. çünkü günde yaklaşık 5 kez marşa basıyorum. bastığım 2 marş genelde araç iyice soğukduktan sonra oluyor. sabah ilk çalıştırma ve oğleden sonra ki ilk çalıştırma. diğerleri yarım saat 1 saatlik duraklamalardaki pek sorun değil.

ki şoyle de bir şey var ben asla lpg den sonra gaza gelmedim hatta çok fazla duruldum. eskiden 350 km den fazla yol yaparsam 43 litre ile bir hata var diye bakardım. gençliğin ve hondanın verdiği heyecan ile.. ama şimdi lpg yi amorti etmek için surekli sakin kullanıyor, her kalkışta bir ton korna selektör işitiyorum ama kimse umrumda değil :)

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arakdaşlar herkes arabayı 1 sene içindfe alıp satacak diye bakarsak olaya evet taktırmak mantıksız...ancak zaten 10-12 bin km sonra amorti ediyor sistem kendini..o da yaklaşık 1 yıl yapar benim için..eee kalan tüm yıllarda yakıttan sürekli kar ediyoruz..bu bu kadar basit..25000 km demiş arkadaşın birisi amorti etmesi için..çok abartılı bir rakam bence. şehirlerarası yolda sakin kullanımla 7,4-7,6 lt yakıyor aracımız... benzinde de 6,8 lt civarıydı.peki sizce hiç mi fark yok..tamam son zamlarda kar oranı düştü ancak bu da bir nevi kardan zarar değil mi?? ha taktırmak istemezsin ayrı bişey ama kar yok demek de bence haksızlık olur..ayrıca 15000km de bir filtre değilşimi dışında 2 aracımızda da hiç ayara dahi gitmedik çok şükür..(5 yıl gazlı vectraya, şimdi de 1,5 yıldır focus 1,6 ya biniyoruz.)

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
09- Tüm üyeler mesaj yazarken Türkçe' deki imla ve anlatım kurallarına gerekli hassasiyeti göstermelidir. Forumda yazılan mesajların, internet adabına ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak küçük harflerle yazılması gerekir. İnternet adabında, sürekli büyük harflerle yazmanın hoş karşılanmadığı kabul edilmiştir. Ayrıca sohbetlere mimik katmak amacıyla kullanıma sunulan smiley simgelerinin gereksiz yere kullanılması ve gereksiz yere atılan mesajlarla mesaj kirliliği yaratılması durumunda kullanıcı uyarılacaktır.

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com

tamamen gerçekçi bir bakış açısı... sonuna kadar katılıyorum.