corsa C LPG

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
arakdaşlar herkes arabayı 1 sene içindfe alıp satacak diye bakarsak olaya evet taktırmak mantıksız...ancak zaten 10-12 bin km sonra amorti ediyor sistem kendini..o da yaklaşık 1 yıl yapar benim için..eee kalan tüm yıllarda yakıttan sürekli kar ediyoruz..bu bu kadar basit..25000 km demiş arkadaşın birisi amorti etmesi için..çok abartılı bir rakam bence. şehirlerarası yolda sakin kullanımla 7,4-7,6 lt yakıyor aracımız... benzinde de 6,8 lt civarıydı.peki sizce hiç mi fark yok..tamam son zamlarda kar oranı düştü ancak bu da bir nevi kardan zarar değil mi?? ha taktırmak istemezsin ayrı bişey ama kar yok demek de bence haksızlık olur..ayrıca 15000km de bir filtre değilşimi dışında 2 aracımızda da hiç ayara dahi gitmedik çok şükür..(5 yıl gazlı vectraya, şimdi de 1,5 yıldır focus 1,6 ya biniyoruz.)

Lütfen, başkasının yorumunda hata olduğunu düşündüğünüzde o yorumu doğru okuyun, konunun başına dönüp yorumun kaynağına inin ki böyle gayriciddi durumlar oluşmasın ve konuyu bilgi amaçlı takip edenler yanlışlık yapmasın...

Bakın abartılı dediğiniz rakamı (25000 km ) verirken ne demişim:

O araca kaliteli bir kit takmak lazım. Her kit ile iyi çalışmaz. Bu durumda 1600-1800 TL gözden çıkaracaksınız. Sonrasında sızdırmazlık muayene vs masrafları ile 2000 TL yi bulacak. Bugünkü zamlı otogaz fiyatları, ısınma sürecindeki benzin ile birlikte kilometredeki tasarrufunuz 8 kuruş gibi olur. Sistem sorun çıkarmaz ise 25.000 km de amorti eder.

Ben matematiksel bir hesap yapıyorum. Konunun uzmanıyım, ve bu hesabın verilerini de net olarak yazıyorum.
Matematiğin abartısı olmaz. 2x2=4 dendiğinde, abartıyorsunuz bence 3 eder diyemezsiniz. Corsa 1,2 Twinporta 12000 km de amorti edecek ucuz ve düşük sınıfta bir kit takamazsınız.
Ama 900-1000 TLye 10 taksit böyle bir kit alır bunu 1.6 motorlu lpg seven bir araçta kullanırsanız durum dediğniz gibi olur. Ama veriler değişmiştir hesap değişmiştir ve benim yorumum hala abartılı değildir.

Son düzenleme:

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence bir çok arkadasın yaptıgı gibi çoo...k ince hesaplar yapmak dogru değil.2009 basında sıfır aldıgım arabama 15bin km boyunca benzinde bindim.her seferinde gittiğim yer kaç km? çok yakar mı? diye düşünmekten kendimi alamadım.benzin 3.80 e yaklasıncada tak etti artık.yılda ortalama 9 bin km yapan birisi olarak hiç düşünmeden taktırdım lpg yi. ben bir aksilik olmazsa bu araca 10 yıl binmeyi düşünerek aldım.15 bin km deki araç 8yılx9bin km=72 bin km eder.15 de 100 bine yaklaşır.benzin/lpg oranı bu şekilde devam ederse zarar etme durumum söz konusu değil.ayrıca lpg li temiz ve az km deki bir aracı satarken daha yüksek fiyata satabiliyorsunuz.bence uzun yıllar binmeyi düşünüyorsanız taktırmak gerekli.ha arıza açar mı? o şans biraz da. ustalarımızın dediği gibi araç bakımlıysa, usta iyiyse şans faktörü azalır.bence riske girmeye değer. şuan aracıma gönül rahatlığıyla biniyorum.en azından araç güneş altında park halinde beklemiyor.sabah kalktığımda hava güzelse düşünmeden ailecek gezmeye çıkabiliyoruz.herkese iyi akşamlar.

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Lütfen, başkasının yorumunda hata olduğunu düşündüğünüzde o yorumu doğru okuyun, konunun başına dönüp yorumun kaynağına inin ki böyle gayriciddi durumlar oluşmasın ve konuyu bilgi amaçlı takip edenler yanlışlık yapmasın...

Bakın abartılı dediğiniz rakamı (25000 km ) verirken ne demişim:

Ben matematiksel bir hesap yapıyorum. Konunun uzmanıyım, ve bu hesabın verilerini de net olarak yazıyorum.
Matematiğin abartısı olmaz. 2x2=4 dendiğinde, abartıyorsunuz bence 3 eder diyemezsiniz. Corsa 1,2 Twinporta 12000 km de amorti edecek ucuz ve düşük sınıfta bir kit takamazsınız.
Ama 900-1000 TLye 10 taksit böyle bir kit alır bunu 1.6 motorlu lpg seven bir araçta kullanırsanız durum dediğniz gibi olur. Ama veriler değişmiştir hesap değişmiştir ve benim yorumum hala abartılı değildir.
gayet sakin ve çok düzgün bir üslup kullanmışım ancak sizin yaptığınız hesabı yapmak için konunun uzmanı olmaya gerek yok.ayrıca bu konuda uzman olmaya da gerek yok... yakıtı ölçer aradaki farkı bulur ve km ile çarptığınızda bulabilirsiniz:) uzmanıyım dediğiniz konuyu anlamadım ama ben de bir matematikçiyim..peki siz neyin uzmanısınız merak ettim??? ben hesaplarıma göre ve 1550 tl olan bir kit için(brc) için yazdım zaten...ve bunu da kitin markası olarak belirttim...bakın size hesap: 9 litre ortalama benzin yakan bir araç 9*3,84=34.56 yani 1 km de 0,3456 ykr yakar. ortalama 10 lt gaz için 10*1,97=19,7tl eder ve 1 km de 0,197 ykr eder. 0,3456-0,197=0,1486 ykr kar elde ederiz km de. kitin 1550 tl olduğuna göre hesap edersek(hatta 1500-1450 ye taktırdığını söyleyenler de var) 1550/0,1486=10430 km de amorti eder...hadi içine benzin masrafını ekleyin en kötü 12-13000kmde dir bu hesap.bakın uzman olmaya gerek yokmuş değil mi?? işim dolayısıyla da hesap yapabiliyorum!

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
gayet sakin ve çok düzgün bir üslup kullanmışım ancak sizin yaptığınız hesabı yapmak için konunun uzmanı olmaya gerek yok.ayrıca bu konuda uzman olmaya da gerek yok... yakıtı ölçer aradaki farkı bulur ve km ile çarptığınızda bulabilirsiniz:) uzmanıyım dediğiniz konuyu anlamadım ama ben de bir matematikçiyim..peki siz neyin uzmanısınız merak ettim??? ben hesaplarıma göre ve 1550 tl olan bir kit için(brc) için yazdım zaten...ve bunu da kitin markası olarak belirttim...bakın size hesap: 9 litre ortalama benzin yakan bir araç 9*3,84=34.56 yani 1 km de 0,3456 ykr yakar. ortalama 10 lt gaz için 10*1,97=19,7tl eder ve 1 km de 0,197 ykr eder. 0,3456-0,197=0,1486 ykr kar elde ederiz km de. kitin 1550 tl olduğuna göre hesap edersek(hatta 1500-1450 ye taktırdığını söyleyenler de var) 1550/0,1486=10430 km de amorti eder...hadi içine benzin masrafını ekleyin en kötü 12-13000kmde dir bu hesap.bakın uzman olmaya gerek yokmuş değil mi?? işim dolayısıyla da hesap yapabiliyorum!
Siz hala corsa 1.2 ye göre yaptığımız hesabı görmezden gelip rakamları saptırdığınız için sizinle polemiğe girmeyeceğim.
Ayrıca 1.97 ye gaz alıp ihtiyacı olduğunda arkadaşımıza gönderirseniz o da sizin gibi faydalanır zira 2,33 TL buralarda gaz.

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Siz hala corsa 1.2 ye göre yaptığımız hesabı görmezden gelip rakamları saptırdığınız için sizinle polemiğe girmeyeceğim.
Ayrıca 1.97 ye gaz alıp ihtiyacı olduğunda arkadaşımıza gönderirseniz o da sizin gibi faydalanır zira 2,33 TL buralarda gaz.
hala ne uzmanı olduğunuzu söylemediniz??? ayrıca ben de kendi arabamız için yorum yazdım farkında mısınız?? bu arada yaptığım hesap için bi yorumunuz yok...sadece dalga geçecek kadar bi seviyeye dşürmüşsünüz yazık.... yıllardır buradayım gerek özelden gerekse bilgim olan konuşlarda buradan yazıyorum ve ilk defa sizin gibi birisiyle polemik yaşıyorum...forumdaki bazı abilerimizle ankarada da görüşüyorduk ve seviye gerçekten güzeldi... size yalan borcum yok,inanmamak sizin bileceğiniz bişey ama hırs yaparak yazdığınız belli cevabınızı... gazı ankarada ostim ve aktaştaki milangazdan alıyorum bu şekjilde ve bu zamlanmış fiyatıdır.. şehirin merkezinde de 2,09 da bp ve 2,07 milangaz şuanda.. hala söyleyeek sözünüz varsa helal olsun diyorum!!!

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
...sadece dalga geçecek kadar bi seviyeye dşürmüşsünüz yazık.... ..forumdaki bazı abilerimizle ankarada da görüşüyorduk ve seviye gerçekten güzeldi... hala söyleyeek sözünüz varsa helal olsun diyorum!!!
Burada seviyeyi düşürdüğüm için tüm arkadaşlardan özür dilerim. LPG sıralı sistem yazılımı yapan bir takımın lideri olan ve 3 sene sektörde genel müdürlük düzeyinde çalışmış bir kişi olarak bu işten anlamadan forumu seviyesiz bir yere sürüklediğim için tekrar özür diliyorum. Arkadaşımız benim uzmanlığımla hiç dalga geçmemiştir tamamen benim bilgisizliğim yüzünden bu durum oluşmuştur bu sebeple yanlış bilgilendiniz. söyleyecek söz bulamıyorum.

Son düzenleme:

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, konuyu kişiselleştirip farklı yönlere çekmeyelim.Herkes bildiklerini paylaşarak diger üyelere faydalı olmaya çalışıyor.Tarzımıza dikkat edelim Lütfen

Paylaşım için buradayız.