Direksiyon gıcırtı sesi ve kalkışlarda hafif titreme... ?

Satriani34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Selamlar. Foruma yeni katıldım. 2007 model opel corsa 1.2 enjoy easytronic yarı otomatik aracım var. 152 bin kmde. Kalkışlarda 2 saniye civarı süren bir titreme yapıyor. Özellikle daha rampalı yollardan kalkışlarda yapıyor.Gaz az verdiğimde özellikle hissedilir oluyor. Yetkili servis baskı balatadandır dediler direk. Ama baskı balta değişse bile diğer parçalar uyum göstermezse başka parçaların da değişmesi gerekebileceğini dediler. Vites geçişleri de özellikle 1 den 2 ye geçerken sarsıntılı geliyor.

Diğer sorun : Direksiyonu durur vaziyette iken hafif sağ sol oynattığımda tık tık ve gıcır gıcır bir ses geliyor. Bunun haricinde arabamla belli miktar yol gittiğimde bu direksiyon sesine ilaveten sanki ön taraftan langır lungur gacır gucur ses duyuyorum. Sürekli gelen bir ses. Yüksek hızlarda duyulmuyor. Düşük hızlarda duyuluyor ve özellikle daha engebeli yollar bu sesin duyulmasını hızlandırıyor.Ses düz yolda da ortaya çıkabiliyor. Özellikle sıcak havalarda bu ses daha çabuk ortaya çıkıyor gibi. Ses bir kez ortaya çıktıktan sonra sürekli gelmeye devam ediyor ister düz yolsun ister engebeli taş yol olsun. Yetkili servis direksiyon kutusu ve sütunu değişmesi lazım dedi direk.
Youtubeda başka bir videoda birisi bu problemi z rot ve amortisor takozu değiştirerek çözüldüğünü belirtmiş. Sadece direksiyon kutusu tamir olan bir yere mi gitmemi tavsiye edersiniz öncelikle? Açıkcası sesin direksiyon kutusundan hariç ön takım parçalarından geldiğini de düşünmüştüm ben ama yetkili servisteki usta hemen direksiyon kutusu ve sütunu değişmesini söyledi. Bu kafamı karıştırdı. Çok da maliyetli bir işlem.

Diğer sorun : Devir saatinin göstergesi bazen takılı kalıyo 0 da kalıyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyor.Bunun sebebi ne olabilir ?

Diğer sorun : Klima çalıştırdığım zaman vuuu diye ses geliyor.Yani klima motorundan geliyor bu ses sanırım.Normal bir ses mi onu da bilemiyorum. 4 kademe var. 1 ve 2 seviyesinden sonra 3 ve 4. seviyeye alsam dahi sanki daha fazla hava üflüyor ama daha soğuk yapmıyor gibi. O yüzden hep 2.seviyede kullanıyorum.

Tavsiye edebileceğiniz özel servis var mı ? Ersu opeli önermişler. Direksiyon için nereye gitmeliyim veya ön takımdan gelen ses?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Baskı balatadan yapar yapar evet easytronic de birde şanzuman yağını değişin isterseniz ilk etapta
Ön takımda gacır gucur sesi viraj demir kolu burcu yapar opelde lıkır lıkır ses de çıkar sonrasında lıkır lıkır ses süspansiyon ve üst takoz yapar ve yine sağa sola çevirince gelen ses üst takoz bilyasindan yapar araca uzun süre balans yaptırmadan bindiyseniz teker teker on düzeni bozar
Devir saati arızanız km saati sökülüp lehim leri yenilenmesi lazım
Araç durağan halde klimayı son kademeye alırsanız içeri petek cabuk ısınır dış klima radyatörü o an hava çok sıcak ise durağan halde çok hızlı gazi soğutamaz ve sizde fan hızını düşürürseniz soğuk daha etkili olur vu sesi 2 tür birisi klimanın kompresörü yapar bunun için bir kez yağ bastırın düzelmezse birde gazını yenileyin ses daha azalır diğer vuu sesi bir şekilde kabine hava basan motor su alırsa vuuuuu diye öter

Satriani34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Devir saatini rus bir youtube kanalında tamirini gördüm lehimlerini yeniliyordu.Ama bayağı titiz ve hassas bir işleme benziyordu. Bunu türkiyede güvenip kime yaptırabilirim ? Çok hassas göründüğü için bana kimse uğraşmaz gibi geldi bana. Yetkili servis komple dashboardu değişiriz diyor tamir yok bizde diyor.
4 mevsim lastik kullanıyorum nokian marka. Yetkilideki usta kış laştiği diyor. Ama üzerinde weatherproof yazıyor lastiğin. Yaz lastiği satın almamı istiyor illa. 2 yıl önce 4 mevsim taktırmıştım balans ve rot ayarı yaptırarak.Totalde 6 bin km ancak yaptım zaten. Bu ön takımda probleme neden olmuş olabilir mi?Bu 2.yaz dönemi lastiklerin.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Devir saatini rus bir youtube kanalında tamirini gördüm lehimlerini yeniliyordu.Ama bayağı titiz ve hassas bir işleme benziyordu. Bunu türkiyede güvenip kime yaptırabilirim ? Çok hassas göründüğü için bana kimse uğraşmaz gibi geldi bana. Yetkili servis komple dashboardu değişiriz diyor tamir yok bizde diyor.
4 mevsim lastik kullanıyorum nokian marka. Yetkilideki usta kış laştiği diyor. Ama üzerinde weatherproof yazıyor lastiğin. Yaz lastiği satın almamı istiyor illa. 2 yıl önce 4 mevsim taktırmıştım balans ve rot ayarı yaptırarak.Totalde 6 bin km ancak yaptım zaten. Bu ön takımda probleme neden olmuş olabilir mi?Bu 2.yaz dönemi lastiklerin.
Forumda paylaştım devir saatini yapımı corsa için yetkili servis tamir yoluna gitmez garanti olsun diye lastiğin taban kısmına bakın eğerki çok damar eşik varsa kışlık tir bu ne olursa olsun ses yapar yazin ama tabanda fazla eşik çizik yoksa yazlıktır üstad balans kısa sürede bozulabilir balans bozulun üzerine gidersen ön takımda ne varsa yavaş yavaş bozar çukurlara istemeden de olsa sert giriyorsun bunlar balansa etki ediyor alt takım bozuk bir parçayla uzun süre kullanırsan bozar süspansiyonun patlaktır o bozar örnek bunlar aracın önüne elinle baskı uygula seker se arızalıdır süspansiyon elinde bastırınca oynatamaman lazım

Satriani34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Forumda nerde paylaştınız ? Bulamıyorum bir türlü. Devir saati yapımını.

Satriani34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
  • Beğen
Tepkiler: Satriani34

Satriani34

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Istanbul içinde yok hasip üstad var bir ona bu işlemi danışın gaziantepte olsaydınız hallederdim
Gaziantepe yolum düşecek gibi görünmiyor şu anda. İstanbulda mi hasip üstad ?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Forumun yöneticisi varsa yardım eder
Gaziantepe yolum düşecek gibi görünmiyor şu anda. İstanbulda mi hasip üstad ?