Dış Sıcaklık Sensörü ve Araç Soğutma Sistemi Arasındaki Bağlantı Hk.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
merhaba, bu konuya değinmeniz iyi olmuş. Maliyeti az ve çokda önemli görülmeyen bir parça ancak teknik yönünü bilmeyenler için sorun yaratabilecek bir ekipman. Bozuk bir dış sıcaklık sensörü ecu ya dış ısı sıcaklığını -20 olarak bildirdiğinde Yazın 45 derece de bir anda arabanız rolanti devrini yükseltir ne olduğunu anlayamazsınız😂. Yıllar önce dış sıcaklık sensörüm kırılmıştı ustam kaloriferin ısıtmaz diye zorla değiştirmişti 😀

• Beğen
Tepkiler: mtiryaki ve Kaan.

yoldangeçenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
benim aracın dış sıcaklık göstergesi bozuk. normalde hiç göstermiyor yani bişey yazmıyor. yağmurlu havalarda -40 dereceyi gösteriyor su aldığı için galiba.
-40 dereceyi gösterdiği zaman aracın rölantisi otomatik olarak yükseliyor. 8 de çalışan rölanti 10'a çıkıyor.
sanki hava gerçekten -40 dereceymiş gibi algılayıp motoru sıcak tutmaya çalışıyor.
yani o sensör araçla ilgili birçok şeyi düzenliyor

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

mtiryaki

Teknik Destek Ekibi
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
benim aracın dış sıcaklık göstergesi bozuk. normalde hiç göstermiyor yani bişey yazmıyor. yağmurlu havalarda -40 dereceyi gösteriyor su aldığı için galiba.
-40 dereceyi gösterdiği zaman aracın rölantisi otomatik olarak yükseliyor. 8 de çalışan rölanti 10'a çıkıyor.
sanki hava gerçekten -40 dereceymiş gibi algılayıp motoru sıcak tutmaya çalışıyor.
yani o sensör araçla ilgili birçok şeyi düzenliyor
Bence kesinlikle değiştirmelisin o parçayı

magne33

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
benim aracımın sensörü ve sensörün soketi aracı aldıgımda yoktu servisi arayıp sensör ve soketini almak istedigimi söyledigimde sensörün ayrı satılıp soketin komple motor tesisati ile alınması gerektigini söyledi soket icin komple motor tesisatı almalısınız dedi ilgincti sanayide usta soketi 5 dkkada bulup montaj etti

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
  • Beğen
Tepkiler: Kaan.

bhtyr

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
O fiyatlara ancak dediğim yerlerde işin içine girerse çıkar
Bende öyle düşünüyorum Egr manifold vs

peki Kaan hocam egr uyarısı verirse mi yaptırmak mantıklı yoksa çekişte sıkıntı olduğunu düşündüğümüz zaman mı
Araç 169bin de geçmişinde hiç böyle bir işlem yapıldı mı bilmiyorum pekte yapıldığını sanmıyorum

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bende öyle düşünüyorum Egr manifold vs

peki Kaan hocam egr uyarısı verirse mi yaptırmak mantıklı yoksa çekişte sıkıntı olduğunu düşündüğümüz zaman mı
Araç 169bin de geçmişinde hiç böyle bir işlem yapıldı mı bilmiyorum pekte yapıldığını sanmıyorum
Vallahi önerimiz 60 70 binde bir yapılmalı çünkü manifold tıkanıyor egr de üzerine gidilirse tıkanıp bozuluyor map sensörü arızası da buna çıkıyor kurum bağlayıp bozulma yapılıyor kurum ise bildiğin zift oluyor üstad komple egr manifold intercooler yapılmalı sen egr yaparsan manifold kirli kalır manifold egr yaparsan bu sefer intercooler de yağ kalmış oluyor geri kirleniyor yani turboya kadar biz temizliyoruz en kesin bu oluyor çünkü üstad hem ort. Yakıt düşüyor hemde çekiş iyi kalıyor

• Beğen
Tepkiler: mtiryaki ve bhtyr

theorder

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar,

Önce sorun olarak düşündüğüm, daha sonra gerçekten helal olsun ince düşünülmüş dediğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.
Aracım her zaman standart 113 derecede fan açar, hareket halindeyken ortalama 106 derece civarında -2/+2 sapmalarla kullanıyordum.
Bir gün bi baktım araç 105 derecede fan açıyor ve hareket halinde giderken ortalama 90 - 95 derece civarı tutuyor. Ben termostat, fan müşürü vb. parçalardan şüphelendim.
Meğer dış sıcaklık sensörüne bağlı olarak havanın sıcaklığına göre vs soğuk havada 113 de sıcak havada 105 derecede fan açıyor. Benim çok hoşuma gitti bu mühendislik.
Hocam o zaman şöyle bir soru sorayım. Aracım 2020 Astra J 1,4t benzinli. Klimanın soğutmasında bir sorun yok gayet iyi. Ancak hararet 90 da iken fan sıcak hava üflemiyor. Uzun yolda giderkende üflemiyor denedim. Ama fanın derecesini en yüksek ayara aldığımda sıcak üflüyor. Biraz internette araştırdım petekler tıkalı olabilir yazılmış ama tıkalı olsa en yüksek ayarda da soğuk üflemesi gerekmez mi? Acaba fan dış sıcaklık sensörünün gösterdiği örneğin 38 derece iken ben fanı 28 derecede açmak istediğimde zaten sıcaklık sensöre göre 38 derece olduğu için mi sıcak üflemiyor acaba diye geldi aklıma ama benimkisi sadece bir tahmin. Sistem gerçekten böyle mi işliyor bilmiyorum.