Kimse Alınmasın Kimse Darılmasın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun asil sundan kaynaklaniyor.
avrupada sehirler genel olarak kücüktür. bir stuttgart 600bin nüfusludur. insanlar genelde kücük kasabalarda yasarlar (ben 4bin nüfuslu bir kasabada yasiyorum). hal böyle olunca 3 milyon,yada 12 milyonluk bir sehre gelince insan bir garip oluyor.fakat bunun türkiye ile alakasi yok.

paris e giden varsa bilir.parisin trafigi en az istanbul kadar kötüdür.park yeri coook büyük bir sorundur v.s yani büyük sehirlerde bu sorun genelde var fakat burdaki gurbetcilerimiz genelde 30 yil önce biraktigi gibi bekledigi icin sorun cikabiliyor...

Türkiye´de bir kaldirim 1-2 günde, bir yol 1-2 haftada biter.o halde bile millet kizip duruyor.tvlerde seyrediyoruz.

burda bir kaldirim en az 6 ay sürer,bir otoyol onarimi 2 yildan önce bitmez. burda sirf yol calismasi yüzünden iflas eden esnaf arkadasim var.dükkanin önünde 8 ay yol calismasi oldu.müsteri gelmedi,batti...

sirf kaldirim calismasindan dolayi yolunuz 6 ay kapansa ne yaparsiniz?
alman sabrediyor.almanlar irk olarak cok sabirlidir.ama biz öyle degiliz.

hal böyle olunca 40cmlik kaldirimlar ortaya cikiyor...

İLKERNAVDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.bakirhome.com
bu gurbetten gelipte hava atan vatandaşlarımızda ayrı bir komedi.bizim akrabamız var almanyadan geldi bu sene mercedesi vardı sattı bu sene bmw 3.35 ci almış allah sizi inandırsın anahtarını boynuna asmış baktım boynunda plastik bir şey sallanıyor görevli kartı gibi iyice eğildim baktım uzerinde bmw işareti var .anlamamış gibi yaptım yahu cevdet abi o boynundaki ne dedim arabanın anahtarı dedi he dedim iyi yapmışın öyle asmışın kaybolmaz dedim adamın rengi değişti .cevdet dediğim adamda almanyaya giderken dayısının oğlundan emanet takım elbise almışta gitmiş.şimdi dayısının oğluna selam vermiyor.boyle paranın pulun içine tukureyim insanlığını kaybettikten sonra bunu yapan adam kendi kabuğunu haliyle beğenmez.

alpasch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu gurbetten gelipte hava atan vatandaşlarımızda ayrı bir komedi.bizim akrabamız var almanyadan geldi bu sene mercedesi vardı sattı bu sene bmw 3.35 ci almış allah sizi inandırsın anahtarını boynuna asmış baktım boynunda plastik bir şey sallanıyor görevli kartı gibi iyice eğildim baktım uzerinde bmw işareti var .anlamamış gibi yaptım yahu cevdet abi o boynundaki ne dedim arabanın anahtarı dedi he dedim iyi yapmışın öyle asmışın kaybolmaz dedim adamın rengi değişti .cevdet dediğim adamda almanyaya giderken dayısının oğlundan emanet takım elbise almışta gitmiş.şimdi dayısının oğluna selam vermiyor.boyle paranın pulun içine tukureyim insanlığını kaybettikten sonra bunu yapan adam kendi kabuğunu haliyle beğenmez.

almanyada neden bilemicem ama neredeyse %25 anahtari boynuna asar.yani buradan kalma bi aliskanlikta olabilir...

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
tam benlik konuymuş:D
adam olan orada nasıl, Türkiye'de nasıl davranış sergileyeceğini bilir.
köyünde yaşadığı gibi orada yaşarsa yabancı, orada yaşadığı gibi burada yaşarsa almancı olur tabi.
haberlere çıkan çakallara benzetiyorum bu durumu. izleyenleriniz vardır, haber spikerine "e30 bmw'ye biniyoruz diye bize çakal diyorlar, memnun değiliz" felan diyorlar, ama arka planda her türlü çakallık, apaçilik devam ediyor.
gurbetçilerde "orada yabancı, burada almancı" kalıbını yıkmak istiyorlarsa hareketlerine dikkat etmeleri lazım.
burada yazılanlar gibi hayvanlıklar yapıp da bizden hiçbir şekilde saygı beklemesinler bence.
orada yaşayıp gurbetçi oldukları belli olmayan insanlarda var, onlar nasıl yaşıyorlar peki?

dün Türkiye'de iş beğenmeyip evde kahvede zaman geçirenler bugün yurtdışına gidince pisliklerin içinde çalışıyorlar. orada harcadığın emeği burada harcasana. ama nedense adam gibi çalışıp opel-ford-vw'ye binmektense, eşek gibi çalışıp bmw-audilere binmek onlara daha tatlı geliyor.
bunları biliyorum çünkü domuz pisliği fabrikasında çalışıp bmw'ye binen tanıdık var, sabah vardiyasında eşi akşam vardiyasında kendisi çalışan ve sözde yaşadıkları düşünülen tanıdık var.

bu kriterlere girmeyenler konuyu üstlerine alınmasın, bu yazıları hangi tipler için yazdığımızı kendileri de biliyordur.
ilerde imkanım olursa bende yurtdışında çalışmak isterdim. (mezun olacağım bölümle ilgili, vasıfsız amelelik işi değil yani) o yüzden bende bu lafların söylendiği topluluğun içinde gözükmek istemezdim. ve böyleleri de konudan ayrı tutuluyor zaten. ama bahsi geçen tiplerin ne kadar çok olduğunu herkes biliyor.
Audi'de üst düzey çalışıp orada Alman gibi, burada Türk gibi yaşayan insanlar var, olacaksa böyle olmalı..

OLcaytug

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim en çok gıcık olduğum konu gurbetten en kral arabayı kiralayıp burda kendilerini ağa paşa gibi göstermeleri..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sabah arabayı yıkatmak için yıkamacıya gittim.Benden hemen sonra bir almancı geldi.Baktım benim arabayı sallayıp Almancıyı almaya calışıyorlar.Bırak bırak,dedim ben düzenli müşteriyim 2krş.bahşiş için yaptığınız nedir ya diyip ayrıldım(2 senedir her ay aracımı yıkatırdım bir daha uğrar mıyım? Uğramam :) ).Kabahat biraz da biz de Paşa gibi davranırsak onlarda öyle davranıyor.

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar yorumlarınızı okudum ama genellemeler dısında agır yorumlar var bence, ben cıft pasaportluyum senelerce isvicre turkıye arası yasadım ama turkıyede bırakın almanca konusmayı ısvıcrenın muhabbetını acmadım, kaldırım konusuna gelınce o ulkelerın trafık kurallarına uymalarıyla alakalı .. Bir düşünün e5de orta bariyelin olmadıgını veya baska yollarda kaldırımın cok kısa oldugunu , hangınız dıyebılırsınız trafık oldugunda kaldırımın oldugu kısıma yada karsı serıde gecıp aralar gırmıycem diye... Kim ne derse desin oranın insanları birbirine saygılı , yaya gecıdıne gecdıgınız zaman ısterse arka arkaaya 20 araba olsun anında duruyor sanki robotlar, bana birisi iza edemez turkıyede yaya gecıdınde duururken 1 arabanın durdugunu ,sız zorla gecersınız yoksa sabaha kadar beklersınız orada, konuyu acan arkadasın muhabbetı farklı tabı fransayı yada baska bır avrupa ulkesını turkıyeye karsı övmeye gerek yok zaten herkez neyın ne oldugunu bılıyor .. saygılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...