kumandanın az çalışması

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet zamanla sağırlaşma oluyor. Hatta eğer nemli bir iklimse kireçlenmeler başlıyor. O yüzden arada bir kaplıcaya götürmek iyi geliyor kumandaları. Buhar banyosu eklemlere, devrelere iyi geliyor, kemikleri ısınıyor kumandanın.

Bayılıyorum bizim ustaların işkembeden sallamalarına... :)

Inanmayın ustalara cok fazla biri sallıyo digerleri pesinden gidiyor sonra kendisi bile inanmaya başlıyor.kumanda niye sağırlaşsın ya :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benimde televizyon sagirlasti :)) abi mantık ya en basitinden, tv kumandası zamanla çekmiyor neden? Pil azalıyor. Değişmiyorsun sorun kalmıyor. Araçlarda aynı şekilde. Ucuz piller kısa zamanda biter, yada zaten biriktir :) benim vectra da iki üç metreden açılıyo. Bence yeterli bi mesafe. 20 metre geriden açılsa ne 2metre geriden açılsa ne. Ha kilitlerken belki geri dönüp kapatmak gerekir o zamansa üç adım fazla atıyorum.

Teknik detayı çok biliyorum fakat olacakları tahmin ediyorum. Verdiğimiz cevaplar tatmin etmeyecek, ustaya gidip abi değiştirelim ya diyeceksiniz. Sadece anahtar için 150 lira civarı para vereceksiniz, belki bir kaç gün biraz daha uzaktan çekecek, sonra yine aynı olacak. Ustaya gideceksiniz abi bu eski haline döndü diye. Alacağınız cevap "bunlar böyle çalışıyor"..

sizlerin ne kadar elektronik bilgisi var bilmiyorum ama açıkcası benim pek yok. akrabamın aracındaki kumanda mesafesini görünce benim kumanda da bir sorun var heralde pil değiştirdim olmadı,oto sanayide oto anahtarı ve kumanda tamirleri ile uğraşan bir anahtarcıya sordum. zamanla sağırlaşır dedi. bende yapacak birşey yok diye uğraşmadım. sonra evde bir cihaz bozulunca tamire götürdüğüm elektronikçi "anahtarla hiç işi olmayan biri" kumandalar zamanla sağırlaşır yapacak birsey yok dedi
iki farklı iş ile uğraşan kişi, birbiri ile hiç alakası olmayan,aralarında en az 10 km mesafe bulunan iki elektronikçi aynı sorun için aynı kelimeleri kullanarak cevap veriyorsa vardır bir bildikleri.
evde kullandığım eski televizyon artık köy evinde hizmet veriyor. önceden televizyonu görmeden bile kanal değiştiren kumandası şimdi sıfır pille bile zor çekiyor.
okulda sınıflarımızda kullandığımız projeksiyon cihazlarında nedense eski olanlar komandayı uzaktan algılamıyor. neredeyse dibine kadar gidip algılaması sağlanıyor. yeni cihazlar öğretmen masasından tuşa bastın mı açılıyor
normal hayatta bu kadar örnek varken iki tamirci kumandaya sağırlaşıyor dedi mi gel de inanma.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok fazla elektronik bilgim yok ama bildiğim kadarı ile bu sağırlaşma diye tabir edilen olay var. Fakat tabi sağırlaşma tabiri çok teknik bir terim değil. Nasıl ki bir cihazın ana kartına direk bu cihazın beyni deniyorsa o tarz bir halk benzetmesi diyebiliriz.

Bildiğim kadarı ile kumandaların içerisinde entegre ile birlikte çalışan kristal diye tabir edilen elektronik bir malzeme kullanılır. Bu kristal diye tabir edilen malzeme kalitesine göre zamanla özelliğini yitirmeye başlar. Bu kristal özelliğini yitirdikçe ilk belirtiler arasında kumandanın eskisi gibi algı hassasiyeti olmaz. Zamanla mesafe azalır ve en sonunda hiç çalışmaz hale gelir. Kumandaların klasik arızalarından biridir kristal arızası. Genelde 3-5 lira bir şeydir fiyatı ama siz kumandayı tamire götürdüğünüzde tabi ki 3-5 liraya hallolmaz..:D

Neyse demem o ki kumandanın sağırlaşması olayı kristalin ömrünün dolması demektir diye biliyorum. Başta da dediğim gibi çok fazla elektronik bilgim yok. Elektronik bilgisi olan birileri varsa bu olayı daha iyi açıklayabilir.

Bu arada araba kumandalarında genelde 433MHz lik kristal kullanılıyor diye biliyorum.
http://www.marketdijital.com/433Mhz-Kristal-100-Adet,PR-1106.html

100 adedi 60 TL. Yani adedi 60 kuruş. :D Anahtarcı da değişimi en az 40-50 kağıt...:D

Tabi 100 adet alacak haliniz yok. Bir adet yeterde artar bile. Çevrenizde elektronikçi yoksa o zaman birde kargo parası ödemeniz lazım.

http://www.delab.net/433-MHz-Verici-Modul-TXB1,PR-113.html

Tek adet fiyatı 5 TL. Kargo ücretide 5 TL olsa eder 10 TL..:D