LPG Karşıtı Olanlar

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG'yi sevmiyorum ama ortada DUYGUSAL bir gerçek var. bugüne kadar hesaplarıma göre LPG sayesinde 6000 liraya yakın yakıt param cebime kalmış. bugün cdx'in üzerine 6000 lira verdim 2005 model henüz 50000 - elli bin km'de bir araç aldım. ;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Merhaba Nadir Bey;

Yukarda belirttiğiniz, LPG'nin aracınıza verdiği tahribat kit takıldıktan yaklaşık olarak kaç km. sonra meydana gelmeye başladı. 2010 model aracıma da bu (veya) buna benzer hasarlar verecekse, mevcut LPG kit'i iptal ettirebilirim. (ben LPG sisteminden sonra yaklaşık 25000 km. (ş.içi) yol yaptım)

Benim sorunlar sanırım 10 000 Km olmadan başladı. Sonunu başını bulamadım. Eğer bu kadar sorun yaşayacağımı bilse idim. Hiç aracımın bir yerinden dokundurmaz benzin ile binmeye devam ederdim. Bin kere pişmanım ben pişmanım yani...

Zaten yorumlardan anlaşıldığı gibi pişman olmayan arkadaşlar da var. Ama şunun farkına vardım LPG opel araçlara pek uygun bir sistem değil. Benim anladığım o.

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin arac 1994 Astra F mi? Sirali sistem degilde eski tip mixerli mi? Asagida bahsettigim Fordu takan usta ile sIkIntIlarim oldu, sizdirmazliktan gecemedi, 3000 devirde teklem yapiyordu vs. Aynen yazdiginiz gibi muhatap olunmayacak birisi cikti. Maalesef garanti kapsaminda veya sokturmeyi yapmayacakti, para verip baska bir bayiide tekrar yaptirdim.

Ben de 1993 Ford Sierra 2.0i 8v mpfi ve 2000 Astra 1.4 16v spfi da Baykan sirali sistem var. Bobinden baglanti yok, regulatoru kaliteli. Benzinle fark yok. Zannedersem orjinali tek nokta enjeksiyon olsa bile Baykandaki Lpg ecu sayesinde gaz sirali (sequential vapor gas injection) olarak takilabilyor.

Ford da Atiker vs kullanilan Valtek enjektoru, Opelde Matrix enjektoru kullanildi. Matrix daha sessiz, daha hizli, benzin enjektoru gibi lineer.
Istanbulda hafta sonu 2.477 den aldim lpgyi.

Benzindeki tuketimden asagi yukari %10-15 fazla yakiyor. Benzin 4.50 civari olduguna gore bir tasarruf oluyor.

2005den yeni Opellerde motor teknolojisinde bazi iyilestirilmeler yapilmis, lpg ile sIkIntI yapiyor deniyor ama Istanbulda Asta G classic lpgli taksiler var. Bunlarin Z14xep gibi problem oldugu soylenen motorlari var.

Benim sorunlar sanırım 10 000 Km olmadan başladı. Sonunu başını bulamadım. Eğer bu kadar sorun yaşayacağımı bilse idim. Hiç aracımın bir yerinden dokundurmaz benzin ile binmeye devam ederdim. Bin kere pişmanım ben pişmanım yani...

Zaten yorumlardan anlaşıldığı gibi pişman olmayan arkadaşlar da var. Ama şunun farkına vardım LPG opel araçlara pek uygun bir sistem değil. Benim anladığım o.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Sizin arac 1994 Astra F mi? Sirali sistem degilde eski tip mixerli mi? Asagida bahsettigim Fordu takan usta ile sIkIntIlarim oldu, sizdirmazliktan gecemedi, 3000 devirde teklem yapiyordu vs. Aynen yazdiginiz gibi muhatap olunmayacak birisi cikti. Maalesef garanti kapsaminda veya sokturmeyi yapmayacakti, para verip baska bir bayiide tekrar yaptirdim.

Ben de 1993 Ford Sierra 2.0i 8v mpfi ve 2000 Astra 1.4 16v spfi da Baykan sirali sistem var. Bobinden baglanti yok, regulatoru kaliteli. Benzinle fark yok. Zannedersem orjinali tek nokta enjeksiyon olsa bile Baykandaki Lpg ecu sayesinde gaz sirali (sequential vapor gas injection) olarak takilabilyor.

Ford da Atiker vs kullanilan Valtek enjektoru, Opelde Matrix enjektoru kullanildi. Matrix daha sessiz, daha hizli, benzin enjektoru gibi lineer.
Istanbulda hafta sonu 2.477 den aldim lpgyi.

Benzindeki tuketimden asagi yukari %10-15 fazla yakiyor. Benzin 4.50 civari olduguna gore bir tasarruf oluyor.

2005den yeni Opellerde motor teknolojisinde bazi iyilestirilmeler yapilmis, lpg ile sIkIntI yapiyor deniyor ama Istanbulda Asta G classic lpgli taksiler var. Bunlarin Z14xep gibi problem oldugu soylenen motorlari var.

Benim aracım 8V motor tek nokta bu yüzden de LPG başıma bela oldu. Diğer araçlarda sorun olmasına karşın bizim araçlarda resmen baş belası oluyor Ankara da gitmediğim LPG ustası kalmadı. En son ana bayiye gittim bir ayar vs yaptı bakalım ne olacak? Ama şunu da söyleyim bu kadar sorun yaşayacağımı bilse idim hiç girmezdim bu işin içine....

Hem moralim bozuldu hem aracımın sağlığı :D

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Benim aracım 8V motor tek nokta bu yüzden de LPG başıma bela oldu. Diğer araçlarda sorun olmasına karşın bizim araçlarda resmen baş belası oluyor Ankara da gitmediğim LPG ustası kalmadı. En son ana bayiye gittim bir ayar vs yaptı bakalım ne olacak? Ama şunu da söyleyim bu kadar sorun yaşayacağımı bilse idim hiç girmezdim bu işin içine....

Hem moralim bozuldu hem aracımın sağlığı :D

Guldugunuze göre çoksa kötü bir durum yok gibi :)

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
lpg out - turbo diesel in :)

İBRAHİM29

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg yi sevmiyorum aracın orjinalliğini bozuyor...sırf bu yüzden dizel araca biniyorum ama şuda bir gerçektirdi şuanda en ekonomik araçlar lpg li araçlardır...ve benzinli aracım olsa hiç bir dk bile düşünmeden lpg yi takdırırım...artık ekonomi ön planda benim için...

enermax

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg nin litre fiyatı benzinin yarısı olduğu zamanlarda kazanç yüksekti. Ama şimdi bir hesap yapıyorum kazanç % 30-35 civarı çıkıyor. yılda 10000 km civarı yaptığım için de mantıklı gelmiyor lpg montajı. Dizel almayıp cebimde kalan 5-6 bin lirayı da benzin olarak çatır çatır yakacam...