senetle araba almak

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlim ve bilimle İslamiyetin çatıştığı pek çok nokta var. Bu bakış açısına göre değişir. En basit örnek; 1400 yıl önce kainat bir düzen içindedir denmiş fakat değil ve bilim insanları da bunu ispatlanmış. 1400 yıl önce devenin bile lüks olduğu dönemde peygamber termodinamikten bahsetse muhtemelen güler geçerlerdi. Bu yüzden kitapta oku denerek güncelliğin daimi olması sağlanmış.

1400 yıl öncesi ve sonrasını aynı şekilde yorumlamak bu yüzden mümkün değil.

Şimdi benim yeni parayla 10 milyonum olsa ve bu parayı faize yatırıp hayatımı çalışmadan devam ettirsem, iyi olmayan hoş karşılanmayan bir durum karşıma çıkar çünkü oturduğum yerden para ile para kazanarak emek harcamamış olurum. Allah boş oturanı sevmez derler ki, boş oturup çalışmadan para kazanmak da bu yüzden haramdır. Bu durumda boş boş gezip sadece kira ile geçimini sağlayan insanların kazancı da sorgulanabilir. Çünkü adam çalışmadan para kazanmıyor mu?

Benim elime geçen 10 bin lirayı mevduat hesabıma yatırıp 1 yıl sonra oradan gelecek 700 800 lira para ayda gelecek 60 70 lira beni zengin etmez. O para ile ben hayatımı da sürdüremem sadece o paranın alım gücünü yani değerini koruyabilirim. Zaten ana paraya eklenen faizi çekersem zaman içinde erir gider.

Kitap, adamına göre dip notlarla dolu olsaydı bir kütüphane dolusu kitap inse gene yetmezdi çünkü 1.5-2 milyar müslüman var günümüzde. Bu da mümkün olmayacağına göre 1 kuruş faiz de haram 1 milyonluk faiz de haram denerek işin içinden çıkılmış.

Düşünmek, yorumlamak ve sorgulamak kimseyi dinden çıkarmaz ki Allah sorgulayanı da sever :)

1-kainatın düzeni meselesinde kaos teorisi, kelebek etkisini ve entropiyi kast ediyorsunuz sanırım???. entropi nerden aklıma geldiyse :)
2- ayetler değişmez ama yorumları değişir. bu da Kur anın güncelliği ve evrenselliğidir. mesela "Dumansız ateş" kavramı. önceleri ateş diye yorumlanabilirken daha sonra elektrik, lazer vs. neticede bir çeşit enerji olarak yorumlanabilir. "2 denizi birbirinden ayırdık karışmazlar" bu akdenizle okyanusun birleştiği yerdeki su oranı farklılığından kaynaklanan bir ayırım diye yorumlanırken belki ilerde farklı boyuttaki varlıkların tesbiti ile bizim boyutumuz (denizimiz) ile diğer boyut(deniz) arasındaki bir ayrım(sınır) olabilir. yani dediğiniz gibi 1400 sene önceki ile günümüzdeki yorum ve gelecekteki yorum aynı olmayacaktır. temel meseleler (Allahın varlığı vs.) hariç.
3- düşünmek ve sorgulamak kimseyi dinden çıkartmaz bilakis dinimiz emir derecesinde tavsiye etmiştir. çok sevdiğimiz bir arkadaşımız var arkadaşımız maalesef inanç noktasında kendini sıfırlamak üzere. biz bunu eşinden aramızda kalacak bir sır olarak öğreniyoruz. bu nedenle bu konuyu kendisi ile konuşamıyoruz. çünkü konuyu açtığımız an eşinin şiddet görme ihtimali var :( halbuki sorgulama noktasında rahat olabilse daha doğrusu biz müslümanlar bu konuda rahat olabilsek. soru soracak kişiyi ayıplar gibi muamele etmesek. hastaya yaklaşır gibi şefkatle yaklaşsak mesele kalmaz. Allah aklı zekayı Otomatik çalışır sistemde yaratmıştır hiç kimse kendini düşünceden sorgulamadan alamaz. ancak başka şeylerle oyalanarak sorgulamasını bastırabilir ama yok edemez. sonra psikolojik rahatsızlıklar başlar.

4- Faiz meselesi. bundan sonra yazacak pek bişey kalmadı gibi hep tekrar hatırlattığım gibi piyasanın işleyişinde bir değişiklik olmadığı sürece hiçbir ideolojinin hoş bakmadığı bu virus heryere bulaşmaya devam edecektir. bu virüsten korunamayacağız. en az hasarla yaşamaya devam etmeye çalışacağız. vatandaş olarak yapabileceğimiz fazla birşey yok. değiştirmeye gücümüz yetmiyor :( çözümünü de devlet yönetmeye pek meraklı olan kişiler düşünsün. ben, ben, ben, demekle bu işler olmuyor. İslami ahlak da görev istenmez verilir. Hz. ömere sizden sonra oğlunuzu halife seçelim mi dediklerinde -ki liyakatı vardı- O, "bir evden bir kurban yeter" demiştir.
faiz tartışmasını ben şuna benzetiyorum. mitsubishi evo motorunu (en sevdiğim motor) istediğiniz kadar iyi deyin tutup Lada ya monte etmeye kalkarsan. motor eleştirilmeye başlanır: motor takozları kötü monte de sorun var. beyinde sorun çıkartıyo, gaza basınca gitmiyo vs.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.................
bu konunun daha fazla uzamasını istemiyorum o yuzden daha fazlaşahsınıza bi cvp yazmayacagım.
.....................

Aynı şekilde ben de konunun gereksiz yere uzamasına karşıyım, biz burada ne yazarsak yazalım, nasıl yazarsak yazalım bazı durumlarda insanlar yazılanları doğru yorumlamaz, anlamak istediği gibi yorumlar. ;)

Son düzenleme:

Pelinist

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bir siteden aldım baya zaman geçti ama taksitlerim yeni bitti. Bankalardan kredi çıkmadığı için alternatif olarak denk geldim. Dediğiniz gibi yarısını peşin veriyorsunuz gerisini taksitle veriyorlar. Sıkıntı yaşamadım ama sorun çıkartan kişiliklerde olabiliyor maalesef.

Moderatörün son düzenlenenleri: