Su ve yağmur damlası izlerini sirke ile silsem olur mu?

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba

Benim araç yaklaşık 1 aydır park halinde duruyor ve arada toz ve yağmur gördü. Bugün aracı bir güzel yıkayıp temizledim fakat kurularken ön kaput ile arka bagaj kapağı üstünde gri renk yağmur ve su damlası kenar izleri dikkatimi çekti. Kullandığım şampuanlar oldukça kaliteli önce Sonax marka ile ilk temizliği yapıyorum sonrada cilalı Arexons ile son temizliği yapıyorum. Bu iki şampuan çıkaramadı Tekrar şampuanlayıp yıkasam dahi pek kolay çıkmayacak gibi geldi bana.

Onların toz ve suyun içindeki kreç izi olduğunu tahmin ederek, sirkeli su ile yıkasam nasıl olur diye düşünmeye başladım. Malumunuz sirke mutfak eşyalarında kalan su ve kreç izlerini çok güzel çıkarıyor. Ancak araba boyasında da kullanılabilir mi? Ya da bu tür durumlar için başka neyle temizlenebilir?

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
olur olur,eskilerin sistemleri herzaman işe yaramıştır...
sirke ile suyu lkarıştırıp,bezi içinde nemlendirip onunla sileceksin diye hatırlıyorum...

panzeropel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muhtemelen sirkeli su çözecektir olayı.Boyaya bir zararı olmaz.Bezi ıslatın ıslatın silin lekeli yerleri.Güneşte camlarınızı da kontrol ederseniz iyi olur.Camlarda da öyle lekeler oluşuyor genelde ve sirkeyi camlar için de kullanabilirsiniz.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm yorumlar için teşekkürler. Sirkeli su ile ovalarsam boya zarar görür mü diye merak ediyordum, o soru açıklığa kavuştu.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun için daha önce konu açmıştım. Ben her yolu denedim ama bu kireç, su izlerini camdan birtürlü çıkaramamıştım. En sonunda cama pastayı vurdum gitti, üstünede cila çektim(yağmur kaydırıcı gibi) mis gibi oldu :)

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun için daha önce konu açmıştım. Ben her yolu denedim ama bu kireç, su izlerini camdan birtürlü çıkaramamıştım. En sonunda cama pastayı vurdum gitti, üstünede cila çektim(yağmur kaydırıcı gibi) mis gibi oldu :)

Bu akş. güneçş gittikten sonra sirke ile bir deneyeceğim, bakalım...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben hem elma hemde üzüm olanını denedim sonuç alamadım. Siz sonunda pastaya geleceksiniz :)

Bu akş deneyeceğim dedim, deneyemedim yaklaşan bayram telaşından.

Sirke asittir..%5 -20 arası Asit içerir..Asetik Asit..Dikkat edin bence.

Valla işte bir aşındırıcılığı olmalı, mutfakta ve banyoda bataryaları bazen sirke ile silerim cunku kireç suyu izlerini hiç sevmem. O yüzden araba boyası üzerinde kullanırken bayağı bir sulandırıp deneyeceğim.