vida kafasi yalama oldu, yardim...

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam

bugun triger kasyisin degistiricektim, trigerin gergi bilyasini gevsetmeye calisirken vidanin kafasi yallama oldu, yani vida kafasini üzerindeki anahtar ucunun girdigi yer.

vida saat yönünde cevrilerek aciliyor ( bilgidim kadariyla ), bende anahtarla ( ucu yildiza benziyor (torx), türkcesini bilmiyorum ) biraz zorladim, baktim siyiricak bende cözücü siprey sIktim üzerine ve bekledim biraz, ve tekrar denedim, bu sefer fazla zorlayinca siyirdi, bikez siyirincada dikis tutmadi zatan.

denediklerim:

pense ile tutmayi denedim vidanin kafasi ince oldugu icin tutulmuyor.

makkapla ortasindan i nce deligim sonra delikten baskaa bi sokup cikaririm dige düsündüm ama sag ön camurlugun ic kisi ile vida arasi cok dar,

sorum;

bu vida nasil cikicak?

en alttaki resimdeki kirmizi daire icindeki vida.

dsc00284nh2.jpg

dsc00283ie1.jpg

dsc00282pv8.jpg

mehmetavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun. Benim düşüncem ; O vidanın başını ince bir testereyle düz bir çizgi halinde normal tornavida girinceye kadar kesmen . Yani o torks vida başını düz tornavida başı haline getirip kısa bir tornavidayla açman. (Bildiğim kadarıyla bütün dişliler sola doğru açılır)

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sen ne yaptın be abi.... nasıl açtın da girdin oralara..:)
mehmet avcının dediği doğru. onu bi dene..
ama sanada helal olsun iyi açmışsın oaraya kadar :) :)

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun. Benim düşüncem ; O vidanın başını ince bir testereyle düz bir çizgi halinde normal tornavida girinceye kadar kesmen . Yani o torks vida başını düz tornavida başı haline getirip kısa bir tornavidayla açman. (Bildiğim kadarıyla bütün dişliler sola doğru açılır)
+9999
başka türlü zor
yada tornacı lazım
sizin ordada zor sanırım

tarıkyılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu şekilde de olmazsa vidanın başına başka bir parça kaynatıp ( civata,mil vs.) o şekilde de deneyebilirsin açmayı fakat unutma sola doğru çevirmelisin saat yönünün tersine !

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikler yardimlariniz icin sagolun arkadaslar,
yarin önerilerinizi denicem.

tornaci bulunur ama komple motor blogunu sökmem lazim, o yüzden onu en sona birakicam, yaknak da mantikli ama onuda son abirakicam, cünkü kaynak makinam yok henüz :) . vidanin basini bi aksilik olmassa yarin cizicem sanirim
, onu bi deniyim.

birde bu vida saat yönünde dönmüyormu ? cünkü baska kaynaklarda saat yönü diyor.

vida yönü hakinda ve vidayi cikarmak icin baska fikri olan varsa bekliyorum...

simdiden tessekürler.

tarıkyılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bütün vidalar saat yönünde sıkılır ve tersi yönde gevşetilir ! ters paso denen vidalar hariç ama o da binde bir denk gelir !

bkaraman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük bir yankeski ile dene yankeskinin bir ucunu vidanın ortasına oturttur diğer ucunuda vidanın kenarından tut dene göreceksin açılacak tornavida ile biraz zor vida üzerine kanal açıp açmak güç alamazsın

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun.