Vites geçişleri !!!

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Opellerde yıllardır servisler tarafından süregelen yanlış şanzımanlarına ATF yağ konmasıdır böylece senkromeçlerin çalışması zorlaştığı gibi vites kutusuda max aşınma yaşar vites geçişleri zorlaşır ve bu yağdan kaynaklanan yanlış neredeyse tüm opellerde yapıldığı için opel vitesleri zor geçer diye bilinir halbuki aksine opel şanzımanı çok sağlam ve iyi bir şanzımandır .

Yağınızı SAE80EP ile değiştirin o zaman düzelir.

muratenes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cengiz bey bu yağ değişimi maliyeti konusunda fikriniz varmıdır?? yani yağın fiyatı nedir değişimi nekadara yaparlar gibi?

tolga gümüştekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
94 opel astramdada aynı sorun vardı,
ne zaman tamir yada bakım işi olsun ustaya derdin, şu vitesle bi ilgilen sertleşti,
usta yağlardı,
vites yumuşardı,
eğer mekanik bi problem yoksa bi yağlatın 3-4 ay rahatlıyor vites

muratenes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki vites kutusunu yağlamak ile vites kutusunun yağını değiştirmek işlemleri aynı anlamamı geliyor?? vites kutusunu yağlamaktan kenardan köşeden yağ göndermek tarzında bişey anlıyorken vites kutusunun yağını değiştirmek içini açıp tüm yağı boşaltıp yeni yağ koymaktır diye anlıyorum..beni aydınlatabilirmisiniz :)

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Vites mekaniğini yağlatmak ayrı şeydir şanzıman yağını değiştirmek ayrı şey.

Şanzımanınıza yağı siz koyup ne olduğunu bilmiyorsanız Opelde zaten kafadan o yağı değiştirmeniz lazım çünkü yıllarca opellere yanlış yağ olan ATF kondu bu yüzden sizinkinde ne var bilmiyorsanız değiştirmelisiniz.

Mekaniğin yağlanması ise vites körüğünün altındaki plate lerin yağlanması ve kaputun altından vites mafsalının yağlanması şeklinde iki aşamalıdır ve toplam on dakika sürmez.

şanzıman yağının değişimi ise Opelin orijinal yağını kullanırsanız Litresi 20 liradır ve şanzıman yaklaşık iki litre yağ alır. Daha ucuza çıkmak istiyorsanız SAE80EP yağ kullanabilirsiniz onunda litresi 10 lira civarındadır

muratenes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vites mekaniğini yağlatmak ayrı şeydir şanzıman yağını değiştirmek ayrı şey.

Şanzımanınıza yağı siz koyup ne olduğunu bilmiyorsanız Opelde zaten kafadan o yağı değiştirmeniz lazım çünkü yıllarca opellere yanlış yağ olan ATF kondu bu yüzden sizinkinde ne var bilmiyorsanız değiştirmelisiniz.

Mekaniğin yağlanması ise vites körüğünün altındaki plate lerin yağlanması ve kaputun altından vites mafsalının yağlanması şeklinde iki aşamalıdır ve toplam on dakika sürmez.

şanzıman yağının değişimi ise Opelin orijinal yağını kullanırsanız Litresi 20 liradır ve şanzıman yaklaşık iki litre yağ alır. Daha ucuza çıkmak istiyorsanız SAE80EP yağ kullanabilirsiniz onunda litresi 10 lira civarındadır

çok teşekkürler...sorumun cevabını aldım, forumu biraz incelediğimde senin bana önerdiğin SAE80EP kullanılması konusunda yüksek oranda fikir ortaklığı vardı, senin dediğin diğer yağ ( opelin yağı ) bundan daha iyi olduğunu mu söylüyorsun..cok soruyor olabilirim cünkü yağı değiştirmeyi düşünüyorum iyisi olsun istiyorum..

xyz0101

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EP80 de koysan 3 5 ay sonra yine dişli olacak.. sabit volant olmayan tüm opeller böyle zaten

muratenes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya çok kötü cünkü ben bile zorlanırken bu arabayı bayanlar nasıl kullanıyor merak ediyorum..gerçekten sıkıntı vites kutusu

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Valla benimki pamuk gibi geçiyor hanım opelden sonra peugeota takoz gibi diyor :)

Yağın iyisi kötüsü yok SAE80 EP oldumu sorun yok Opelin orijinal yağı da zaten bu yağ, ama süper bir yağ isterseniz litresi 40 lira markası da Mobil mobilube SHC 75W90 full sentetik çok üstün özellikli bir yağdır.

lastermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mobilube SHC 75W90 full sentetik, herkese tavsiye ediyorum, mucizeler yaratmasını beklemeyin, ama ATF ye oranla daha düzgün vites geçişleri sağladığı doğru