Yeni Astra J için rodaj dönemi var mıdır ?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yeni Astra J için rodaj dönemi var mıdır ?

Evet aşırı kurumlanma güç kaybına neden oluyor, güç kaybıda son süratin düşmesi demektir.

İlk çalıştırmada dediğin ses benim aracımda her zaman olmuyor, daha doğrusu bu sesi sadece birkaç kez duydum ve son zamanlarda ne ilk çalıştırmada ne kontak kapamaya yakın bu sesi duymuyorum.

Y

yaramaz06

Bilgi Girilmemiş

bence günümüz  teknolojılerınde rodaj dıye bırsey kalmadı sonucta parcaların bırbırıne alısması soz konusu ıse zaten motor parcalarının  tamamı cnc ıslemelerde ıslenıyorkı buda demek oluyorkı 1000  5 hata  max mm boyutunda. su bır gercekkı opellerde ılk calıstırdıgımızda eskı 99 model gt ımden bılıyorum kontagı cevırdıgımde dızell gıbı tıtreyerek calısırdı. sonucda altımızdakıler bırer makına makınelerde parcalar ne kadar yenı ıse o kadar ıyı calısır zorlasanız bıle . eğilmeler bükülmeler zamanla metal yorgunluguna baglı olarak asınmalar korezyonla başlarkı onuda zaten rahatlıkla anlarsınız.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yaramaz06 link' Alıntı:
bence günümüz  teknolojılerınde rodaj dıye bırsey kalmadı sonucta parcaların bırbırıne alısması soz konusu ıse zaten motor parcalarının  tamamı cnc ıslemelerde ıslenıyorkı buda demek oluyorkı 1000  5 hata  max mm boyutunda. su bır gercekkı opellerde ılk calıstırdıgımızda eskı 99 model gt ımden bılıyorum kontagı cevırdıgımde dızell gıbı tıtreyerek calısırdı. sonucda altımızdakıler bırer makına makınelerde parcalar ne kadar yenı ıse o kadar ıyı calısır zorlasanız bıle . eğilmeler bükülmeler zamanla metal yorgunluguna baglı olarak asınmalar korezyonla başlarkı onuda zaten rahatlıkla anlarsınız.
eskisi gibi bir rodaj olayı kalmadı evet. belki dediğin gibi artık hiç gerek yoktur. ama olsun biz gene de ilk bir iki depo sakin kullanalım yazık :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

peki aracı 0 aldığımızda uzun yol yapmak rodaj için iyi midir, kötü müdür?
ben aracı teslim alır almaz 1800 km yaptım.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Rodaj kalmadı değil de "pek gerek kalmadı" demek daha iyi bence; yeni nesil araçların hala uzun km testlerinde 0 ile 30-50.000km lik dönemleri arasında az da olsa güç ve tüketim farkı oluyor.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:

Uzun yol yapmasaydın ş.içi git gel yapa yapa 1800km yapacaktın, bence motorun ilk alışma süreci için ideal devirlerde geçen bir uzun yol motor için çok faydalı.

Belki duymuşsunuzdur; eskiden b.şehirlerde rodajcılar olurdu  ;D Bu şahıslar yeni araçları bir iki gün boyunca uzun yolda kullanıp motorlarını açarlardı.

Y

yaramaz06

Bilgi Girilmemiş

HaKaN link' Alıntı:
bence cok ıyıdır sonucda rodaj turkce meali parcaların bırbırıne alısması ıse ozellıklede surtunen parcalrın bomba olmus keske fırsatım olsada bende soyle uzun bır yol yapsam.buna soyle bır ornek verebılırım sırketımızde 2 servıs aracı var bırısı ıle ılk alınır alınmaz sıvasa bır ısımız cıkdı sonra ardından adanaya ama oburu sadece ankara ıcınde kullanıldı ve aralarında cekıs konusunda hızlanma konusunda  aralarında bayagı bır fark var. uzun yol yapmıs olan arac daha iyi ivmelenırken yokuslarda daha ıyı cekıs saglarken oburu onun yarısı kadar dıyebılırım.bunu sadece ben deıl ıkı aracı kullanan sırkettekı tum arakadaslarımda soyluyor.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
eğer aracı zorlamadıysanız veya hep aynı devirde kullanmadıysanız pek sorun yaratmaz.bende alır almaz 700 km yapmıştım.sadece hep aynı devirde uzun süre kullanmamaya gayret ettim ve ani gazlamalardan kaçındım.bu arada uzn yol yaparak rodajımı tamamlamış ,aracın çapaklarını atıp metallerin birbirine alışmasını sağlamış oldum.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Esmerce link' Alıntı:
Rodaj kalmadı değil de "pek gerek kalmadı" demek daha iyi bence; yeni nesil araçların hala uzun km testlerinde 0 ile 30-50.000km lik dönemleri arasında az da olsa güç ve tüketim farkı oluyor.
+1 katılıyorum

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar herkese merhaba,merak ettim yeni nesil araçlar için rodaj dönemi var mıdır? Kimisi var diyor kimisi yeni nesil araçlarda yok diyor.Siz nasıl bir sürüş izlediniz araçlarını ilk aldığınızda?Aracı teslim alırken bununla ilgili bir şey söylediler mi ? Gerçi bana da eski araçlar kadar olmasa da,her aracı ılk kmlerde biraz daha dikkatli kullanmak gerek diye düşünüyorum..ilk defa yola çıkıyor cünkü..