!!! Arıza Kodu Silme (cihaz kullanmadan) !!!

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kutup başı sökerek arıza kodu silinmez. obd soketindeki bazı pinleri kısa devre edip led bağlayarak arıza kodu okunuyor evet ama çok tarzanca bir yöntem ve yeni model araçlarda yemeyebilir, üstelik riskli.

bunun için en iyi çözüm, zamanında pireyi deve yaparcasına abartılan tech2 işine çinlinin el atması sayesinde piyasada yaygınlaşan tech2 muadili cihazlara artık birkaçyüz ytl ye sahip olunabiliyor olması. meraklısına tabi bu iş. konuyu açan arkadaş hobi için bu işlerle uğraştığını söylediği için açıklıyorum bunları. hatta ben artık eşe dosta da yardımcı oluyorum bu konuda.

bahsettiğim cihaz tr piyasasında bir iki bin euroya satılıyor op-com olarak. yine yerli sitelrde op-com veya tech2 olarak satılıyor vey pazarlıkla 200-300 ytl ye almak mümkün. bırakın almayı elektronik bilgisi olan biri yapabilir bile :kop: mesela ben.

gittigidiyor vb. gibi sitelerde op-com veya tech2 diye aratırsanız cihazlar karşınıza çıkar. veya ebay dan son model can-bus protokol araçları bile destekleyen cihazları 100 usd altında fiyatlara bulabilirsiniz. kendiniz getirtebilir veya bu getirtme işleri ile uğraşan birine getirtebilirsiniz. bu tür cihazları pc de kullanmaya yarayan programlarda menü tr olmayabilir. ama bu sorun değil. zaaten birçok terim belli anlaşılıyor. veya benim epey tecrübem var yardımcı olabilirm. hatta bu programlardan birini türkçeye bile çevirebiliriz. yeterki bu işlerle uğraşan sayısı çoğalsın.

artık neyin ne kadar gizli kalacağına siz karar verin. selamlar!

bende bu cihazların çok kompleks bişe olduğunu düşünmüyorum. ama hiç araştırmadım bu konuyu. nedir ne değilidr pek bilgim yok...

mirza1873

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim sorunum bu lamba yandı sönmez neden acaba daha önce araba çalışınca sönerdi yardım

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
eğer akünün kablolarını çıkarır ve 15dk beklerseniz ecunuz resetlenmiş olur. önceden kaydedilen hata kodları kaybolur. böle olunca motor ışığınızda söner. eğer motor çalıştığında beyin bozukluğu farkederse yeniden yanar motor ışığınız.

Kontak kapalı iken yapın bunu ve asla kısa devre yaptırdığınız metal kablo herneyse oynamaması ve yerinden kımıldamaması gerekiyor onun dışında bir risk yok

arkadaşlar benim bildiğim en iyi reset ecu reset akünün artı kutup başını sök 15 dakika bekle sonra işlem tamam arıza ışığı söner ama sensörlerinde arıza varsa yine arıza ışığı yanar
keşke herşey bu kadar kolay olsaydı ama böle değil siz siz olun sakın bunları denemeyin elektrik tesisatını yakarsanız

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 10 ytl veya 20 ytl vermemek için böyle şeylerle uğraşmayın.tansu usta doğru söylüyor, kısadevre yaptırıp daha fazla arıza ve masraf çıkartırsınız.bazı şeyleri gerçekten ustalara bırakmak gerekir ,riske girmeye değmez diyorum.

Mahir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dikkatli olduktan sonra hiçbirşey olmaz sorunsuz okursunuz arıza kodlarını ben kendim denedim gördüm ve hiçbir sorunda olmadı sizde yapabilirsiniz aklınıza takılan her soruyu bana sorabilirsiniz.

İşte nasıl ve hangi modellerde arıza kodu okuyabileceğinizi öğreneceğiniz site:
http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
almıyalım abi çok sakat işler bunlar hele sakarlığı olanlar hiç uğraşmasın kesin bişeyi yakaralr:)

oguz006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne gerek var riske atmaya. biz bu arabları kolay parayla almıyoruz abi boşver veririz ne kadarsa yaptırırız. hem sağlam olur hemde başımıuz ağrımaz.