Astra 1.3 cdti chip uygulandı

OMLET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu 5.5 lt/100km ye düşme sebebini sorarsanız Hava filtresini değiştirdim.Yağ yine eski yağ.Haziranın ortalarında İstanbul-Antalya yapıcam yine görüşlerimi yazıcam.bugüne kadar yaklaşık 2000km oldu.

Yalnız yeni farkettim fazla gaza yüklenince 2000 devirde EGR devreye giriyor.Eskiden EGR 3000-3500 devir aralığında devreye girerdi.Demekki Mehmet usta EGR açılma devrini 2000 devire çekmiş.Aslında elektronik iptal olmuş olması gerekiyordu.Mehmet ustaya hiç soru sormamıştım bu durumu sormak farz oldu.

OMLET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şehir içi 4.5-5 lt/100km yakıyor diyenlerin turbo alt devirlerinde yani 1750 devir civarlarında yada daha altında (motor sesini hiç duymadığınız devirler bunlar) ve çoğunlukla anayollarda yüksüz ve üst viteslerde (5-6.viteslerde) aracı kullandıklarını düşünüyorum.Yani gözü yol bilgisayarında olan,yokuş aşağı gazı hiç kullanmayan,yokuş yukarı aracı hiç zorlamayan sürücülerin elde ettiği değerler.
40.000 km dir astra 1.3 cdti kullanıyorum.Uzun yolda iki yetişkin 2 çocuk ve bagaj ağzına kadar dolu eğime göre 5 veya 6 viteste 1750 devir ve 120 km ortalamayla hatta mümkünse daha düşük devirde (yol bilgisayarı turbo devrinin altında yakıt tüketimini daha az gösteriyor çünkü 3.5-4 lt gibi hatta en alt devir olan 1000 devirde 6.viteste 2.1 lt gösteriyor) şimdiye kadar şehirler arası uzun yolda 5.1-5.5 lt aralığından daha aşağı yaktığını görmedim.He 3 lt de yakar ama dediğim gibi süper zevksiz bir kullanımla dediğiniz gibi yakar.Ben o kadar sabırlı değilim yolu buldummu basarım.10-20 tl aylık tasarruf yapıcam diye sinir olamam.Güç mü lazım oldu basarım arkadaş.

BlackWhite

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eee kardeşim verdiğin bilgiler için sağol.Ben chip yaptırmadan önce şimdi yaptığım gibi gün gün ayrıntılarıyla chip sonrası yaşadıklarını anlatan bir kullanıcı yazısı bulamamıştım.Chip yaptırmaya gözümü karartıp gitmiştim,ne olacağı hakkında ayrıntılı bilgim yoktu.Chip ten sonra sadece araç çok iyi oluyor diyen bir kaç arkadaşın yazısı vardı,onlarda araçtaki değişimlerden çok genel bir bilgi veriyorlardı.O yüzdendir ki öğrenmek isteyen arkadaşlar vardır diye gün gün km km araçtaki gözle görülür değişimleri önemli gördüğüm çekiş,yakıt tüketimi,motor ve turbo sesi,duman ayrıntılarını dilim döndüğünce anlatıyorum.İsteyen yararlanır isteyen yararlanmaz.

eee arkadaşım bahsettiğin arızalardan hiç birisi yok astramda.Şu an araç gayet sağlıklı hatta eskisinden bile daha sağlıklı çalıştığını söyleyebilirim.Elektrik arızası yok,ilk çalıştırma eskisinden hızlı,yolda gidişat sorunsuz ve mutlu eder vaziyette,eskiden deviri 2000 devire yakın tutmaya çalışıyordum şehir içi 6.8 lt/100km yakıyordu şimdi araç o kadar hızlı devirleniyorki 2500 devir ortalamasında kullanıyorum (gaza basmak insanın hoşuna gidiyor) 7.1 lt/100km yakıyorki bu çok iyi bir değer.Chip ten önce 2500 devir ortalamasıyla kullandığımda 7.6 lt/100km yakıyordu o yüzden 2000 devir ortalamasıyla kullanıyordum.

Eskiden yaşlılar gibi sakin kullanıyordum aracı.Çünki gaza basınca hızlanma çok yavaştı,hele yokuşta iyice yaşlandırıyordu insanı,yüzümdeki çizgileri arttıyordu gülümseyemediğim için.Şimdi gençliğim geri geldi sanki.Kendimi daha güçlü,atak,seri ve çalışkan hissediyorum,eski hantallığımda geçti Chip sayesinde.Bunlar espiri değil gerçek.Aracı kullanırken araçla bütünleşiyor insan.Bu da gerçek hayatına yansıyor.Şimdi insanlar neden Ferrari almak istiyor anlıyorum.

Aslında bu ayrıntıları anlatmasaydım daha iyiydi.Herkes chip yaptırırsa benim astramın diğerlerinden bir farkı kalmayacak.Yolda diğer astralara biraz fark atmak hoş oluyor çünki.

hocam şimdi anlattıklarına göre chip taktırdıktan bir süre sonra performansta ciddi artış olduğunu görüyorum. bendeki de 1.3 ctdi daha 4000 km de aracımın performansı ciddi bir şekilde canımı sıkıyor, senin yaşadığın gibi arabanın hızlanmasında gidişatında yetersizlik var hele klima açıkkan 2 kat yetersizlik var, klimalı bir şekilde hiç test ettinmi ? şu anda benim araç 6 lt /100 km gibi yakıyor seninki 7 lt demişsin biraz fazla gibi geldi bana, chipten sonra ortalama kaç beygir artışın oldu?

OMLET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam şimdi anlattıklarına göre chip taktırdıktan bir süre sonra performansta ciddi artış olduğunu görüyorum. bendeki de 1.3 ctdi daha 4000 km de aracımın performansı ciddi bir şekilde canımı sıkıyor, senin yaşadığın gibi arabanın hızlanmasında gidişatında yetersizlik var hele klima açıkkan 2 kat yetersizlik var, klimalı bir şekilde hiç test ettinmi ? şu anda benim araç 6 lt /100 km gibi yakıyor seninki 7 lt demişsin biraz fazla gibi geldi bana, chipten sonra ortalama kaç beygir artışın oldu?

Klima açıkken 2.viteste yarısında kaldığım yokuşu şimdi 2.viteste teklemeden çıkabiliyorum.Orta sert kullanımla şu an yakıt tüketimim 6.4lt/100km olarak sabitlendi.Henüz dyno testi yapılmadığından kaç beygir sorusunu cevaplamam doğru olmaz.İlk fırsatta dyno'ya girip verileri bende görmek istiyorum.Verileri alınca burada paylaşırım.

BlackWhite

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima açıkken 2.viteste yarısında kaldığım yokuşu şimdi 2.viteste teklemeden çıkabiliyorum.Orta sert kullanımla şu an yakıt tüketimim 6.4lt/100km olarak sabitlendi.Henüz dyno testi yapılmadığından kaç beygir sorusunu cevaplamam doğru olmaz.İlk fırsatta dyno'ya girip verileri bende görmek istiyorum.Verileri alınca burada paylaşırım.

eveeeet seninde günlüğünün etkisiyle chip uygulama kararı aldım ve Mehmet bey yarım saat önce aracıma chip uyguladı, geri dönüş yolumda aracımda kör gözle bile görülür bir performansla karşılaştım :) ilerleyen km'lerde daha da iyi olacakmış.Şu anda 1.6 benzinli gibi gidişi var hatta klimada açıktı. Araba kendine geldi :)

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun...gözü karartmışsınız...4000 deydi galiba km...düşünmüyor değilim...nereden yapıldı..el freninin oradaki obd soketinden mi? yoksa beyin mi açıldı?

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Güle Güle kullanın..

bu araçlara yüklediğim yazılımlar alt devirleri hedef alan turbonun olmadığı ve dolmaya başladığı ölü bölgeleri güçlendirmek üzre geliştirlmişlerdir..Haliyle sizin beklentinizi büyük oranla karşılıyor..

max güçte çok çok bi artış olmasada güç grafiğinin etekleri bihayli kabarmakta..

Bu işlemin yöntemi çok mühim değil..siz netice ile ilgilenin..yaptırdığınız uygulama bir ömür garantili, düşünecek çok bişey yok..

BlackWhite

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun...gözü karartmışsınız...4000 deydi galiba km...düşünmüyor değilim...nereden yapıldı..el freninin oradaki obd soketinden mi? yoksa beyin mi açıldı?

:):):) evet kararttım, yani düne kadar dacia ile bile yanyana gidemezken şimdi arkamdan plakayı bile okuyamıyorlardır :), yaptırın derim... valla operasyonu yapan mehmet bey ona sorun isterseniz ben pek anlamıyorum.

BlackWhite

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hocam benim yakıt şu anda 5.7lt /100 km sanki uygulamadan sonra biraz düştü, ama yanıltmayayım aracı alırken ilk 4000-5000 km'ye kadar yakıtı fazla yakar sonra yavaş yavaş düşer demişlerdi, chiptenmidir yoksa aracın parçalarının alışma süresindenmidir bilemem. önceden 5.9 -6 arası yakardı hep şu anda 5.7 görünüyor oda çok yokuş çıktığım halde. dediğim gibi chipin etkisi varmıdır yada araç oturmuşmudur emin değilim.

Chip takıldıktan sonra aracımın motor seside değişti sanki benzinli gibi oldu :)

BlackWhite

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güle Güle kullanın..

bu araçlara yüklediğim yazılımlar alt devirleri hedef alan turbonun olmadığı ve dolmaya başladığı ölü bölgeleri güçlendirmek üzre geliştirlmişlerdir..Haliyle sizin beklentinizi büyük oranla karşılıyor..

max güçte çok çok bi artış olmasada güç grafiğinin etekleri bihayli kabarmakta..

Bu işlemin yöntemi çok mühim değil..siz netice ile ilgilenin..yaptırdığınız uygulama bir ömür garantili, düşünecek çok bişey yok..

teşekkür ederim elinize sağlık.